Kasza jęczmienna – zasłużona monopolistka

Kasza jęczmienna – zasłużona monopolistka

Na przestrzeni wieków. Jęczmień jest najstarszym zbożem uprawianym przez człowieka. Jego pierwsze ślady w historii  są datowane na 4000 lat p.n.e. Egipcjanie wrzucali ziarna do grobowców, by ich zmarli mieli po śmierci co jeść, a starożytni Grecy wybijali jęczmienne ornamenty na swoich monetach. W Polsce kasze również od dawna gościły na stołach. Doceniane za łatwość przygotowania były podstawą pożywienia. Wyparte przez ziemniaki i produkty mączne, na szczęście powracają do naszych jadłospisów i łask.

Na polskim stole. Wiele typowo polskich dań nie mogłoby powstać, bez kaszy jęczmiennej. Czym bowiem byłby tradycyjny krupnik, gdyby zabrakło w nim wspomnianej kaszy? Nawet Władysław Reymont przedstawiając w „Chłopach” obraz polskiej wsi wielokrotnie opisuje kaszę jęczmienną ze skwarkami, która stanowiła podstawę żywieniową jego bohaterów. Kasza gościła nie tylko na stołach ludzi biedniejszych, ale również na stołach szlacheckich.

Na zdrowie. Jęczmień zawiera ß–glukan, który skutecznie zmniejsza stężenie złego cholesterolu w organizmie. Dodatkowo, jest bogaty w przeciwutleniacze, takie jak kwas felurowy, proantocyjanidyny czy katechiny, które działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie, a także wspomagają działanie wątroby, nerek i serca. Bogata w skrobię i witaminy, kasza ta jest idealna dla osób z nadciśnieniem, diabetyków, kobiet w ciąży i oczywiście dzieci.

Kasza w nowej odsłonie. Kasza jęczmienna króluje na wielu polskich stołach i w różnych regionach. Nie jest już tylko zwykłym posiłkiem, który ma wyłącznie sycić. Coraz częściej jest inspiracją dla kucharzy i  za jej sprawą powstają małe kulinarne dzieła sztuki. Kaszotta, kotlety, gołąbki, a także potrawy inspirowane innymi kulturami wykorzystują bogactwo i smak kasz. Wystarczy mieć w domu kaszę jęczmienną z soczewicą z serii Dania Babci Zosi, aby przyrządzić niezwykłą tartę, która zaskoczy nie jednego domownika.

BARSZCZ UKRAIŃSKI + TARTA Z KASZĄ JĘCZMIENNĄ Z SOCZEWICĄ

Czas przygotowania – ok. 1h 30 minut; 4 porcje; danie wegetariańskie.

SKŁADNIKI:

1 DANIE: 1 opakowanie Barszczu ukraińskiego z serii Dania Babci Zosi, ewentualnie do podania kwaśna śmietana

2 DANIE: CIASTO: 100 g masła; 200 g mąki; 2-3 łyżki zimnej wody; 1 łyżka posiekanego tymianku (można tez użyć świeżego rozmarynu lub majeranku); 2 łyżki tartego parmezanu – ok 40-50 g; sól; pieprz. FARSZ: 1 torebka Kaszy jęczmiennej z soczewicą z serii Dania Babci Zosi; 2 jajka; 200g śmietany 12% – małe opakowanie ( można ją zastąpić mlekiem ok 200-300ml); sól; pieprz; 2 łyżki tartego parmezanu – ok 40-50 g

Z mąki, masła, 2-3 łyżek wody, łyżki posiekanego tymianku i dwóch łyżek tartego parmezanu zagniatamy ciasto. Gdy ciasto jest dobrze wyrobione, wykładamy je na foremkę. W zależności od tego jaki chcemy uzyskać kształt, możemy użyć długiej foremki o wymiarach 35×12 cm lub klasycznej okrągłej o średnicy ok. 24-26 cm. Tak przygotowana formę wstawiamy do lodówki na ok 30 min. ( ciasto na tartę możemy przygotować wcześniej, formę wyłożoną ciastem możemy trzymać w lodówce nawet 2-3 dni).

Gdy ciasto jest w lodówce, możemy zająć się przygotowaniem farszu. Kaszę jęczmienną z serii Dania Babci Zosi gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Gdy jest gotowa, odcedzamy ją na sitku i przelewamy zimną wodą. Następnie przekładamy kaszę do miski. Dodajemy roztrzepane jajka, śmietanę, sól, pieprz do smaku i parmezan. Farsz przekładamy do foremki wyłożonej ciastem (warto pamiętać, że kaszę również możemy sobie wcześniej przygotować, rano a nawet poprzedniego dnia).

Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C., wstawiamy tartę do piekarnika i pieczemy 40-50 minut. Gdy tarta jest w piekarniku możemy przygotować zupę. Barszcz gotujemy zgodnie z instrukcja na opakowaniu.

Gotowy barszcz podajemy z gorącą tartą, dla smaku można dodać kwaśną śmietanę.

Udostępnij:
0