Kilka słów o składnikach w szamponach do włosów

Kilka słów o składnikach w szamponach do włosów

Parabeny

Krąży o nich wiele mitów. Czym, więc są? Dlaczego stosowane są w szamponach do włosów? No i najważniejsze pytanie: czy są szkodliwe? Parabeny to ogólne określenie grupy związków obejmującej pochodne kwasu p-hydroksybenzoesowego. Niektóre, jak metyloparaben występują w naturze – w borówce amerykańskiej. Parabeny to najlepiej przetestowane i najbardziej powszechne środki konserwujące stosowane na rynku kosmetycznym od lat. Dlaczego?  Bo hamują rozwój drobnoustrojów pochodzących między innymi z naszej skóry czy z powietrza. Zabezpieczają kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów – również tych chorobotwórczych, jak gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), czy pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Wykazują także skuteczne przeciwdziałanie rozwojowi grzybów, pleśnii i drożdży. Warto przy tym podkreślić, że parabeny  są najlepiej przebadanymi pod względem bezpieczeństwa konserwantami i już niewielka ich ilość zapewnia trwałość kosmetyku. Stosowanie parabenów jest dozwolone i regulowane przepisami prawa. Czy zatem można mówić o szkodliwości parabenów? Wielokrotnie i bardzo szczegółowo bezpieczeństwo stosowania parabenów w kosmetykach przeprowadzał Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy Komisji Europejskiej. Badania nie wykazały szkodliwości oraz uznały parabeny za bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Jednocześnie Komitet Naukowy wskazuje, jakie jest dozwolone stężenie parabenów w kosmetykach, co przekłada się na regulacje prawne, dzięki którym zawartość parabenów w kosmetykach jest dla nas całkowicie dozwolona i bezpieczna.

SLS i SLES

SLS i SLES to kolejne substancje niezwykle powszechne w kosmetykach, w tym także w szamponach do włosów. Mit, jaki krąży wokół tych substancji, mówi o ich dużej szkodliwości. Zadajemy zatem znowu pytanie: co to jest SLS i SLES? Po co zawarte są w kosmetykach? I najważniejsze pytanie, czy są szkodliwe? SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) to tzw. substancje powierzchniowo czynne, o właściwościach myjących, pianotwórczych i emulgujących. Odpowiadają za tworzenie się przyjemnej piany, dzięki której wygodnie rozprowadza się kosmetyk, umożliwiają mieszanie się wody z substancjami tłuszczowymi oraz zanieczyszczeniami, które w ten sposób łatwo się spłukują z powierzchni skóry lub włosów. SLS i SLES stosowane są przede wszystkim w kosmetykach, które pozostają na skórze przez krótki czas – żelach pod prysznic, szamponach, płynach do kąpieli. Ich bezpieczeństwo nigdy nie budziło wątpliwości ani Komisji Europejskiej ani instytucji ds. ochrony zdrowia, w tym Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów.  Składniki te są nietoksyczne, choć SLS ma działanie drażniące skórę i oczy, jednak taki efekt występuje w przypadku stosowania roztworu czystego SLS oraz w wysokich stężeniach, co nie zdarza się w przypadku kosmetyków. Dlaczego zatem produkuje się szampony bez SLS/ SLES? W przypadku, kiedy mamy wrażliwą skórę głowy oraz / lub cienkie i delikatne włosy te substancje są nam po prostu zbędne. Eliminuje się wówczas wszelkie substancje, które mogłyby pobudzać wrażliwość naszej skóry. Gdy jednak na codzień stosujemy produkty do stylizacji włosów, takie jak żele, pianki, spray’e, odżywki bez spłukiwania lub gdy mamy problem przetłuszczających się włosów SLS/SLES jest dla nas wskazane. gdyż doskonale oczyszcza włosy z resztek kosmetyków.

Silikony

Także o silikonach krążą różne przesądy. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego, gdyż często podkreśla się ich brak w szamponach, jako atut. Czym są silikony i czy należy ich unikać? Silikony są produktami bezbarwnymi i bezwonnymi. Ich podstawowym składnikiem jest kwarc i metaliczny krzem. Tworzą substancję oleistą, która powleka włosy. Są wykorzystywane w szamponach, odżywkach oraz produktach do stylizacji włosów. Pytanie, w jakim celu? Przede wszystkim silikony mają kondycjonujące działanie na włosy. Wygładzają i dodają blasku zwłaszcza tym przesuszonym, ale też chronią włosy przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz wysokimi temperaturami. Stosowanie silikonów jest zatem całkowicie bezpieczne, jednak o jednym trzeba zawsze pamiętać: zbyt częste stosowanie produktów zawierających w swym składzie silikony powoduje, że na powierzchni włosa tworzą się kolejne jich warstwy, co może obciążyć włosy a nawet doprowadzić do ich przetłuszczania się oraz trudności w układaniu. Jeżeli więc stosujemy produkty z silikonami musimy naprzemiennie stosować je z szamponami zawierającymi wspomniane SLS lub SLES. Takie szampony gwarantują, że podczas mycia włosów zostaną całkowicie usunięte wszelkie resztki innych produktów, w tym także warstwa powstała po stosowaniu silikonów.

Profesjonalne kosmetyki do włosów oraz wszelkie porady na temat właściwej pielęgnacji włosów znajdziesz w sklepach Fale Loki Koki. Kliknij tutaj i odszukaj sklep w swoim mieście.

Udostępnij:
0