Koncentracja – jak wspomóc ją dietą?

Koncentracja – jak wspomóc ją dietą?

W celu zadbania o koncentrację, przede wszystkim warto dbać o wewnętrzną baterię na co dzień. Pod wpływem przebodźcowania, nadmiaru obowiązków, wyzwań, stresu, słabej jakości snu oraz nisko odżywczej diety, bateria sił psychofizycznych szybko się wyczerpuje. To powoduje obniżenie samopoczucia i brak umiejętności skupienia. Warto więc zadbać o podstawy zdrowego stylu życia na co dzień, takie jak:

  • wartościowy sen,
  • umiarkowana aktywność fizyczna,
  • czas na odpoczynek (również od social mediów!),
  • odżywcza dieta.

A jeśli o jedzeniu mowa…

Istnieją składniki odżywcze, które są szczególnie ważne dla pracy mózgu. Kluczowe są wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, witamina E, magnez, polifenole czy flawonole. Dzięki nim dieta ma charakter antyzapalny, co usprawnia pracę układu nerwowego oraz stymuluje jego działanie. Aby zadbać o odpowiednią podaż tych składników w diecie, należy zwiększyć ilość produktów spożywczych, które są ich źródłem na co dzień. Niezwykle ważne jest też odpowiednie nawodnienie! Podstawa to około 30ml na każdy kilogram masy ciała.

Co jeść, aby wesprzeć koncentrację?

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce ogółem są świetnym źródłem polifenoli oraz błonnika.

Błonnik wspiera pracę układu pokarmowego, jest ważnym elementem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, a także wspiera różnorodność mikrobioty jelitowej, która jest niezwykle ważna nie tylko dla trawienia i odporności, ale także dla nastroju.

Polifenole to bioaktywne związki roślinne o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które są obecne także w roślinach strączkowych, oliwie z oliwek czy orzechach. Badania sugerują, że polifenole w diecie mogą wywierać korzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, stanowiąc w ten sposób możliwe narzędzie do zachowania sprawności poznawczej, a zatem i koncentracji.

Łosoś, makrela, tuńczyk

Tłuste ryby morskie są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 o działaniu antyzapalnym. Badacze potwierdzają, że spożycie odpowiednich ilości tych kwasów lub ich suplementacja może mieć pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, zatem omega-3 mogą być stosowane jako wsparcie układu nerwowego w kontekście koncentracji.

Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona (pestki dyni, słonecznik, nasiona konopi itp.) źródłem kwasów omega-3, witaminy E, witamin z grupy B i wielu wartościowych składników mineralnych. Wyniki badań wskazują, że regularne spożywanie orzechów może przyczyniać się do opóźnienia pogorszenia funkcji poznawczych, gdy stanowią składnik zdrowej, zbilansowanej diety.

Siemię lniane, oliwa z oliwek, olej rzepakowy

Kolejne fantastyczne źródło kwasów omega-3 i witaminy E. Witamina E jest przeciwutleniaczem i uważa się, że pomaga w funkcjonowaniu mózgu poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego.

Podroby, mięso, produkty mleczne, jajka oraz drożdże

Produkty zwierzęce są jedynym źródłem witaminy B12, która ma ogromny wpływ na poprawne funkcjonowanie układu nerwowego. W związku z tym, to jeden z niewielu obowiązkowych suplementów dla osób na diecie wegańskiej. 

Istnieją badania potwierdzające, że niskie poziomy witaminy B12 w surowicy są związane z upośledzeniem funkcji poznawczych, dlatego należy zadbać o dostarczanie odpowiedniej dawki tej witaminy poprzez zróżnicowaną dietę lub suplementację.

Kakao, gorzka czekolada

Kakao jest źródłem magnezu oraz flawonoli. Naukowcy wskazują, że regularne spożywanie produktów bogatych w ten składnik może wspierać zdrowe funkcje poznawcze wraz z wiekiem, prawdopodobnie poprzez poprawę wrażliwości na insulinę. Gorzka czekolada będzie więc dobrym elementem diety dla osób, które chcą poprawić swoje samopoczucie od wewnątrz, a tym samym zadbać o świeżość umysłu.

Owoce jagodowe, zielona herbata

Te produkty są szczególnie bogatym źródłem antyoksydantów, które są podstawą diety przeciwzapalnej.

Podsumowując, aby zadbać o funkcje poznawcze swojego mózgu, poprawić koncentrację i poprawić jakość życia, oprócz odpoczynku i nauki radzenia sobie ze stresem, warto zadbać o zdrową dietę, bogatą w produkty pozytywnie wpływające na układ nerwowy.

 

Weronika Gwioździk – psychodietetyczka i dietetyczka kliniczna należąca do projektu MajAcademy. Pokazuje zależności między emocjami, a jedzeniem i wyciąga z błędnego koła odchudzania. Uczy asertywności i daje wsparcie w samoakceptacji. Wzmacnia motywację, pokazuje, że nie ma produktów zakazanych i stawia przede wszystkim na edukację. Temat dietoterapii w różnych jednostkach chorobowych nie jest jej obcy.

 

Szukasz sprawdzonych kosmetyków ?

Znajdziesz je w naszym sklepie 

Udostępnij:
0