Cera sucha – krem do twarzy nawilżający czy tłusty?
Aby właściwie dobrać krem, trzeba najpierw ustalić, z jakim typem cery mamy do czynienia. Wystarczy przyjrzeć się skórze twarzy tuż po przebudzeniu. Jeśli jest ona wyraźnie sucha, a zmarszczki wydają się znacznie głębsze niż są w rzeczywistości, to zdecydowanie jest to cera sucha, która wymaga porządnego nawilżania. W tym przypadku warto zdecydować się na krem do twarzy mocno nawilżający na dzień, o aksamitnej konsystencji. Nie tylko zapewni on skórze uczucie komfortu, ale także intensywnie ją nawilży, wspomagając naturalne procesy zatrzymywania wody zachodzące w poszczególnych warstwach skóry. Wieczorem warto sięgnąć po krem o tłustej konsystencji, który pozostanie na skórze nieco dłużej, nawilży ją i pomoże odbudować naturalną hydrolipidową warstwę skóry, chroniącą ją przed nadmierną utratą wilgoci.
Cera wrażliwa i atopowa – nawilżanie czy natłuszczanie?
Ze skórą wrażliwą lub nawet atopową mamy do czynienia wówczas, gdy dostrzegamy na niej nie tylko oznaki przesuszenia, ale także podrażnienia. Ten typ cery jest niezwykle wymagający, a zatem i pielęgnacja jej nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ona bowiem nie tylko nawilżania i natłuszczania, ale także skutecznej ochrony przed czynnikami drażniącymi, z którym przecież mamy do czynienia na każdym kroku. Dla obu rodzajów cer najwłaściwszym będzie krem do twarzy nawilżający, bo ten tłusty może okazać się zbyt ciężki i trudno przyswajalny dla tak delikatnej skóry.
Cera tłusta i mieszana – jaki krem jest najodpowiedniejszy?
Rzeczywiście cery tłustej i mieszanej nie powinno się natłuszczać, a więc z pewnością nie należy wybierać kremów tłustych. Jednak niektórzy mogą być bardzo zdziwieni, bo oba te rodzaje skóry wymagają nawilżania. Skóra tłusta też traci wilgoć, a gruczoły łojowe, wydzielające i tak już nadmierną ilość sebum, mogą dojść do wniosku, że powinny jeszcze intensywniej pracować, bo w skórze zmniejsza się poziom wilgoci. W tej sytuacji na pewno przyda się dobry krem do twarzy nawilżający, który zadba o odpowiednią wilgotność skóry, a to przyczyni się do ustabilizowania pracy gruczołów łojowych.
Artykuł partnera