Face&Look > ZDROWIE > Łagodzenie dolegliwości spowodowanych sportami zimowymi

Łagodzenie dolegliwości spowodowanych sportami zimowymi

Sporty zimowe, choć dostarczają nam wiele atrakcji niosą za sobą ryzyko kontuzji. Podczas zimowych szaleństw często dochodzi do różnego rodzaju urazów. Niezwykle łatwo o stłuczenia, można naciągnąć mięśnie czy też skręcić kostkę. Jak wówczas zadbać o zdrowie?

Aby dobrze przygotować się do zimowych rozrywek niezwykle ważne jest przygotowanie kondycyjne oraz wcześniejsze wzmocnienie odporności. Aby bezpiecznie i przyjemnie korzystać ze sportów zimowych należy rozpocząć trening około miesiąc wcześniej. Najlepiej poprawić kondycję podczas sportów ogólnorozwojowych takich jak na przykład pływanie oraz wzmocnić określone partie mięśni i stawów na siłowni, ponieważ będą one bardziej aktywne podczas szaleństw na stoku czy lodowisku. Powinniśmy również pamiętać o wcześniejszym hartowaniu organizmu. Wprowadzenie obowiązku przynajmniej półgodzinnego spaceru oraz odpowiedniej diety znacznie zmniejszy ryzyko przeziębienia podczas „białego szaleństwa”. Przed wyjściem na stok lub lodowisko należy pamiętać o właściwej rozgrzewce oraz zadbać o prawidłowe rozgrzanie mięśni i całego ciała przed wysiłkiem fizycznym.

Niezależnie jednak od tego jak dobrze radzimy sobie na stoku czy lodowisku upadków zazwyczaj nie unikniemy. Bóle mięśni, przeciążenia stawów czy kontuzje to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą być efektem naszej zimowej zabawy. W przypadku poważniejszych obrażeń takich jak uszkodzenie wiązadeł, skręcenie kostki czy zwichnięcie stawu barkowego konieczna jest interwencja lekarza, jednak w przypadku mniej groźnych uszkodzeń pomoc możemy zapewnić sobie sami.

Stłuczenia. Jedną z najczęstszych kontuzji, których doświadczamy w trakcie uprawiania sportów zimowych są stłuczenia. Zdarza się, że w wyniku upadku doznajemy urazu kolana, biodra, nadgarstka lub okolicy części ogonowej. Stłuczenie to inaczej uszkodzenie tkanki miękkiej, której towarzyszy ból, krwiak lub zasinienie, a czasem także obrzęk. W miejscu urazu często można zaobserwować podwyższoną ciepłotę. W takim wypadku powinniśmy szybko schłodzić miejsce urazu, aby ograniczyć krwiak i obrzęk. Należy na bolącą część ciała nałożyć okład z kostek lodu zawiniętych w folię lub kawałek materiału (ważne jest, aby lód nie miał bezpośredniego kontaktu ze skórą). Po takim zabiegu ulgę przyniesie również smarowanie obolałego miejsca maściami chłodzącymi, jak na przykład Maść Niedźwiedzia Polarny Lód. Stosowanie preparatów na bazie mięty, znajduje zastosowanie jako środek przeciwbólowy oraz wykazuje właściwości chłodzące i ogranicza stany obrzękowe. Arnika Montana przyczynia się do złagodzenia bólów i rozluźnienia, a także przyśpiesza wchłanianie się siniaków. Takie maści przynoszą przyjemne uczucie ulgi i relaksu. Jeśli jednak ból nie będzie stopniowo słabnąć, powinniśmy wybrać się do ortopedy, ponieważ uraz może być znacznie poważniejszy, niż nam się wydaje.

Naciągnięcia ścięgien i wiązadeł. Inną częstą przypadłością fanów jazdy na stoku są urazy więzadeł oraz ścięgien. W przypadku naciągnięcia proces rekonwalescencji przebiega stosunkowo szybko, jeśli postępuje się we właściwy sposób. O wiele bardziej niebezpieczne są urazy, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Główne objawy naciągnięcia więzadeł to zazwyczaj krwiak, silny ból, opuchlizna i ograniczenie zakresu ruchu. Na osłabienie dolegliwości zaleca się zimne okłady i chłodzące maści, które łagodzą ból i zmniejszają opuchliznę. Warto również chorą kończynę unieść w stosunku do tułowia. Często wymagane jest unieruchomienie i interwencja lekarza, aby wykluczyć podejrzenie poważniejszych powikłań. Z kolei do urazów ścięgien prowadzi najczęściej brak odpowiedniego przygotowania do intensywnej aktywności fizycznej lub duże obciążenie. Główne objawy to ból, zasinienie i obrzęk. Na nadciągnięte ścięgna pomogą zimne okłady, unieruchomienie i preparaty przeciwzapalne. Podobnie jak w przypadku naciągnięcia więzadeł warto zawsze zasięgnąć opinii lekarskiej, aby upewnić się co do charakteru urazu, ponieważ tego typu uszkodzenia mogą dać o sobie znać po latach.

Bóle mięśni. Jeśli w ciągu roku nie podejmowaliśmy aktywności fizycznej lub mieliśmy dłuższą przerwę w treningu przy okazji zimowych sportów możemy odczuć zakwasy. Pojawiają się one zazwyczaj od 12 - 48 godzin po wysiłku i objawiają się dotkliwym bólem, który czasem potrafi utrzymać się nawet do kilku dni. Aby nieco zmniejszyć ból mięśni, rozluźnić je i poprawić krążenie, warto wziąć gorącą kąpiel lub rozmasować bolące miejsca. Należy również zażyć witaminę C, która ma działanie wspomagające leczenie mikrourazów oraz zastosować maści rozgrzewające jak np. Maść Niedźwiedzia Silne Grzanie, które złagodzą nieprzyjemne objawy i rozluźnią mięśnie. Zawarte w maści naturalne składniki takie jak kamfora i czarci pazur skutecznie łagodzą ból i działają przeciwzapalnie. Pomoc mogą przynieść również lekkie ćwiczenia rozciągające.

Zimowe aktywności, jak każdy inny rodzaj sportu może wiązać się z różnego rodzaju nieprzyjemnymi urazami. Dlatego należy pamiętać aby przed zimowym wysiłkiem fizycznym odpowiednio się przygotować oraz uzupełnić podręczną apteczkę o preparaty, które mogą nam się przydać w przypadku niechcianych kontuzji. Nie należy również lekceważyć dolegliwości i w razie potrzeby zasięgnąć konsultacji medycznej, aby nie nabawić się komplikacji.

Dodaj komentarz

Komentarze

sisi13

Często ludzie zupełnie nieprzygotowani biorą się za jazdę na nartach czy łyżwach, a potem dziwią się kontuzjom.

bozenkaxxj

Bardzo łatwo o kontuzję zimą a tym bardziej uprawiajac sporty zimowe.Artykuł bardzo ciekawy.

mcjazz

Kontuzje przy aktywnościach fizycznych są nieuniknione, nawet zawodowcy się przed nimi nie uchronią. W mojej zimowej apteczce nigdy nie zabraknie maści rozgrzewających i chłodzących, już nie raz przyniosły ulgę w cierpieniu Biggrin Jeśli chcemy być aktywni zimą, wybieramy się na narty, snowboard czy zwykłe łyżwy, pamietajmy o odpowiednim przygotowaniu się, zabezpieczeniach, a jeśli robimy coś po raz pierwszy nie bójmy się prosić instruktorów o pomoc, to nie wstyd! Czasem cenna rada czy wskazówka od instruktora może pozwolić uniknąć kontuzji. Smile

weronkaa84

O kontuzję nietrudno. Trzeba być dobrze przygotowanym, by wiedzieć, jak im zapobiegać.

hanover

cenne porady... szkoda że nie uprawiam sportów zimowych, ale wskazówki na inne okazje też mogą się przydać 

sweetmedi25

Niestety bardzo łatwo o kontuzję, trzeba mieć to na uwadze uprawiając sporty zimowe, ale nie tylko.

Malinka23

bardzo ciekawy artykuł. Biggrin

Beatris20

"Żeby kózka nie skakała, to by nóżk nie złamała" Smile Nie doznaję kontuzji tylko ten co nic nie robi:)Wię, dobrze wiedzieć co robić , gdy już zaliczymy mocniejszy ipadek, czy nadwyrężenie mieśni- o to wcale nie tak trudno, w porywie emocji człowiek szaleje a potem wieczorem ból mięśni nas atakuję Smile

basiamiecz715

Ciekawy artykuł Smile Kontuzji nabawiają się ludzie zupełnie nie przygotowani do aktywności sportowej.... Smile Aby bezpiecznie uprawiać sporty zimowe trzeba przygotować się kondycyjnie , unikniemy wtedy naciągnięcia ścięgien i wiązadeł, chociaż inne dolegliwości nas mogą nie ominąć, chociażby stłuczenia.......

maybe92

Ja raczej nie uprawiam sportów zimowych - tylko sanki, jeśli pogoda pozwoli Biggrin

eliska

Nie umiem jeździć na nartach więć i nie wybieram takiej rozrywki zimowej ale kto uprawia takie sporty musi się liczyć z jakąś kontuzją i być na to przygotowanym

anecia

O kontuzję zimą nie jest trudno zwłaszcza w sportach zimowych Smile Artykuł bardzo interesujący Smile

Dorota Niewiadomska

Wielu kontuzji nie da się uniknąć.Poraża tylko fakt,że ludzie zupełnie nie przygotowani uczestniczą w takich atrakcjach.

agusia65

cóż przy uprawianiu sportu kontuzje się zdarzają

luna341

JA stosuję wszelkiego rodzaju maści.po leki siegam w ostatecznosci i tylko te przepisane przez lekarza,

OLIWIA25

Kto sie nie rusza ten nie ma kontuzji Smile

Masza

Niestety bardzo często zdarza się tak,że miłośnicy zimowych sportów,przychodzą na stok bez wcześniejszego przygotowania.A to wielki błąd.Później bolą mięśnie lub .latwo je naciągnąć.

Nataliiia1

Wcześniejsze przygotowanie jest niezbędne, aby uniknąć niespodzianek. Często o tym ludzie zapominają, a potem jest płacz i zgrzytanie zębów. 

elka0202

Raczej nie uprawiam sportów zimowych, ale przecież na sankach też się można nieźle poobijać Wink

bisokard

W sezonie zimowym uwielbiam hokej na lodzie. Kontuzji większych nie miałem jak dotychczas.

lawina74

Tak trzymać ! Smile

alonek

Na bóle mięśni stosuję rozgrzewającą maść. Zawsze mi pomaga.

lawina74

U mnie to samo Smile Domowe sposoby wystarczą.

wampa

nie mam na szczęście żadnej kontuzji