Jak wygląda laserowe usuwanie zmian naczyniowych?
Leczenie zmian naczyniowych poprzedza konsultacja z lekarzem, którego zadaniem jest ocena stopnia zaawansowania zmian naczyniowych oraz kwalifikacja pacjenta do odpowiedniej dla niego metody leczenia. Ma to kluczowe znaczenie w kwestii skuteczności i bezpieczeństwa. Zamykanie naczynek laserem nie trwa długo, czas zależy jednak w dużej mierze od powierzchni ciała, która poddawana jest zabiegowi. Jedna taka wizyta nie przekracza jednak 30 minut.
Laserowe leczenie zmian naczyniowych oparte jest na zjawisku fotokoagulacji i selektywnej fototermolizy. Do skóry pacjenta w miejscu występowania zmian przykłada się głowicę emitującą wiązkę laserową. Światło lasera o określonej długości fali przechodzi przez skórę, zamienia hemoglobinę w ciepło, a to z kolei powoduje obkurczenie i trwałe zamknięcie naczynia. Ulega ono wchłonięciu po kilku tygodniach. Laser nie powoduje żadnych innych zmian, nie uszkadza w żaden sposób skóry, jest bezpieczny. Leczeniu zmian naczyniowych mogą towarzyszyć niewielkie dolegliwości bólowe, jednak nie ma przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia.
Czy leczenie laserem jest skuteczne?
Wykazano, że skuteczność laserowego leczenia zmian naczyniowych wynosi aż 96% przy spełnieniu kryteriów kwalifikacji zmian naczyniowych oraz odpowiedniej wiedzy lekarza wykonującego zabieg. Usuwanie zmian naczyniowych laserem jest więc naprawdę skuteczne, aby jednak osiągnąć długotrwałe efekty, wykonuje się zazwyczaj od 1 do 5 zabiegów, wszystko bowiem zależy od intensywności pękających naczynek. Każdy zabieg powinien być oddzielony od drugiego o około 3-4 tygodnie, bowiem skóra musi odpocząć.
Nie możemy zapomnieć, że laseroterapia w żaden sposób nie likwiduje predyspozycji do poszerzania się naczynek, jest ona uwarunkowana genetycznie. Żaden zabieg nie jest w stanie na stałe poradzić sobie z tym problemem, konieczne jest jego powtarzanie. Pamiętajmy, że po takim zabiegu w leczonym miejscu mogą pojawić się obrzęki, zaczerwienienia i zasinienia, jednak ustępują one po kilku lub maksymalnie kilkunastu dniach. Jest to naturalna reakcja na laser, aby więc utrzymać efekt należy odpowiednio traktować skórę po leczeniu.
Wskazania do zabiegu zamykania naczynek
Leczenie zmian naczyniowych to zabieg cieszący się dużą popularnością, jak i skutecznością. Kiedy warto się go podjąć? Wskazania do tego zabiegu to przede wszystkim:
- rumień,
- trądzik różowaty,
- pękające naczynka,
- rozszerzone naczynia krwionośne,
- melasma,
- małe naczyniaki,
- zmiany rubinowe,
- teleangiektazja,
- poikilodermia,
- plamy naczyniowe typu czerwonego wina,
- drobne pajączki na nogach.
Widoczne przez naskórek naczynia krwionośne są określane mianem teleangiektazji. Mogą przybierać naprawdę duże rozmiary, niektóre z nich pojawiają się od razu po urodzeniu, inne jednak pojawiają się z upływem lat bądź w efekcie wystawiania skóry na czynniki takie jak:
- wiatr,
- duże wahania temperatur,
- korzystanie z solarium,
- stosowanie sterydów,
- ekspozycja na słońce,
- jedzenie ostrych i gorących potraw.
U osób, które posiadają cerę naczynkową czynniki te bardzo szybko wywołują zmiany naczyniowe. Każdy ma jednak inną skórę, inaczej więc reaguje ona na wyżej wspomniane czynniki. Leczenie laserem należy skonsultować i omówić ze specjalistą, np. z Kliniki Miracki Warszawa.
Artykuł sponsorowany
Na bezpieczne zakupy on-line zapraszamy do sklepu faceandlook.com