Łatwa dieta wysokobiałkowa

Łatwa dieta wysokobiałkowa

 

Na czym polega dieta wysokobiałkowa?

Jak sama nazwa wskazuje – na spożywaniu większej ilości białka. Dzięki niemu skutecznie przyspieszysz tempo przemiany materii i to nawet o 30 procent. Samo trawienie i wchłanianie protein wymaga dużych nakładów energii. Jeśli na przykład zjesz 100-gramową pierś indyka – liczącą 200 kcal, twój organizm przyswoi jedynie 140 kcal, bo aż 60 z nich zużyje na trawienie! Gdybyś np. zjadła 100-gramową porcję węglowodanów, spaliłabyś tylko 7 kcal. Ponadto, białko zmniejsza łaknienie i na długo daje uczucie sytości. A ponieważ jest ono podstawowym budulcem tkanki mięśniowej, sprawia, że pozbywasz się tłuszczyku, a nie masy mięśniowej, więc ciało nie zwiotczeje.

W czym szukać białka?

W produktach zwierzęcych i roślinnych. To pochodzenia zwierzęcego jest pełnowartościowe, ponieważ ma kompletny skład aminokwasów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W produktach roślinnych białko jest niepełnowartościowe. Zadbaj więc o to, żeby w twoim menu znalazły się oba rodzaje białek, z przewagą zwierzęcego. W czym go szukać? W mięsie, drobiu, rybach, jajkach i nabiale, czyli mleku, jogurtach, kefirze, maślance i serach. Główne źródło białka roślinnego znajduje się natomiast w nasionach roślin strączkowych: soi, grochu, fasoli i soczewicy. W innych warzywach i owocach też jest, ale w niewielkiej dawce.

Jak długo stosować dietę?

Najbezpieczniej przez tydzień, dwa. Po dłuższym okresie stosowania diety wysokobiałkowej mogłoby dojść do zakwaszenia organizmu, a w efekcie do nadmiernego obciążenia trzustki i nerek, czego następstwem jest np. artretyzm. Koniecznie trzeba też pamiętać, aby w czasie jej stosowania pić dużo wody, która wypłucze z organizmu toksyny. Żywieniowcy radzą, aby po paru dniach „uderzeniowej diety białkowej”, włączać do menu małe porcje węglowodanów, ale wyłącznie tych dobrych, np.: brązowego ryżu, razowego makaronu oraz wszelkich kasz. Tak skomponowana dieta to najzdrowszy sposób na osiągnięcie i utrzymanie właściwej wagi.

Ekspert radzi

Kiedy chudniesz, spalasz nie tylko tłuszcz, ale i białko, które jest odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm. I dlatego – niezależnie od diety, na której jesteś – powinnaś dbać o to, aby uzupełniać jego zapas. Organizm potrzebuje go od 0,8 do 1 g na 1 kg prawidłowej masy ciała. To oznacza, że osoba ważąca 70 kg powinna jeść około 70 g białka dziennie – mówi Katarzyna Zielińska, dietetyk i trener fitness, Centrum Przeciwdziałania Otyłości i Promocji Zdrowia VITA SANA, www.vitasana.pl.

Ilość białka w przykładowych produktach:

pół piersi kurczaka – 27 g

plaster żółtego sera – 7g

jajko – 6 g

2 łyżki fasoli – 7 g

średni kalafior – 11 g

 

Na zakupy zapraszamy do naszego sklepu faceandlook.com

Udostępnij:
0