Face&Look > URODA > PIELĘGNACJA > Medycyna estetyczna – tu potrzeba specjalisty

Medycyna estetyczna – tu potrzeba specjalisty

Entuzjastów kwasu hialuronowego przybywa, a wraz z nimi osób, które bez wiedzy i odpowiedniego przeszkolenia wykonują zabiegi z jego użyciem. Lekarze biją na alarm – powikłania po zastrzykach wykonywanych przez osoby do tego niepowołane mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu pacjenta, nie mówiąc już o jego urodzie.

Moda na kwas hialuronowy, będący świetnym materiałem do wypełnień, trwa w najlepsze. W kontekście licznych zabiegów, do których przyznają się gwiazdy, nie dziwi fakt, że coraz więcej osób marzy o wygładzeniu sobie zmarszczek, zniwelowaniu cieni pod oczami czy usunięciu głębokich bruzd. Niestety nie wszyscy rozumieją, że zastrzyk z kwasu hialuronowego, jak każdy inny zabieg związany z wprowadzeniem materiału medycznego do organizmu, musi być wykonany w sterylnych warunkach gabinetowych, przez lekarza specjalistę. W innym przypadku jego skutki dla zdrowia mogą być opłakane.

Uczmy się na błędach, ale cudzych. Uszkodzenie nerwu, wdanie się zakażenia, wystąpienie bolesnych grudek to tylko niektóre z powikłań, które mogą pojawić się u każdego, kto zdecyduje się na wykonanie zabiegu w gabinecie kosmetycznym. – Skutki mogą być naprawdę fatalne. Trzeba wziąć pod uwagę, że tylko lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta, zalecić – jeśli jest taka potrzeba – dodatkowe leczenie przed zabiegiem, a przede wszystkim – właściwie zareagować, jeśli dojdzie do reakcji anafilaktycznej u osoby uczulonej na składniki preparatu.. Zbyt późna lub niewłaściwa reakcja może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu pacjenta, chociażby martwicy – wyjaśnia Waldemar Jankowiak, specjalista chirurg, lekarz medycyny estetycznej UIME, zastępca prezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Niektórych osób do zmiany podejścia nie są w stanie przekonać nawet tak obrazowe argumenty. Są i tacy, którzy w swoich dążeniach do pięknego wyglądu idą o krok dalej. Na forach internetowych bez trudu znajdziemy dyskusje, w których użytkownicy chwalą się swoimi dokonaniami w zakresie samodzielnych iniekcji przeprowadzonych w domu albo… płaczą po nich.

Najgorsze, co można zrobić. Trudno uwierzyć, że osobom bez wiedzy lekarskiej, odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia, wydaje się, że same mogą sobie wstrzyknąć coś, w tym przypadku kwas hialuronowy, w skórę – mówi Waldemar Jankowiak. – W zależności od produktu oraz rejonu, w który ma on zostać podany, zastrzyki wykonuje się płytko, do skóry właściwej, a nawet podskórnie. Skąd osoba bez wiedzy lekarskiej i odpowiedniego sprzętu miałaby wiedzieć, gdzie dokładnie wprowadzić żel? – zastanawia się lekarz. Dlatego zdecydowana większość takich osób i tak, prędzej czy później, trafi do gabinetu. Wówczas jednak powinna przygotować się na poniesienie dużo większych kosztów leczenia oraz nieporównywalnie większy stres.

Jak to zrobić najlepiej? Aby uniknąć niespodziewanych komplikacji, warto na samym początku odrzucić wszelkie pomysły związane z samodzielnym przeprowadzeniem zabiegu. Listę certyfikowanych lekarzy specjalistów znajdziemy w Internecie, na stronach polskich stowarzyszeń lekarskich, np. Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych czy też Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (Sekcja Dermatologii Estetycznej).

Na co jeszcze uważać? Z niewiedzy pacjentów oraz chęci zaoszczędzenia pieniędzy korzystają również firmy, które sprowadzają na rynek preparaty niewiadomego pochodzenia. – Najczęściej są to produkty niesprawdzonych producentów, sprowadzane z Chin, gdzie nie zostały poddane restrykcyjnym procedurom bezpieczeństwa. Preparaty renomowanych, dużych marek, zanim zostaną wprowadzone na rynek, przechodzą szereg procedur i testów, które potwierdzają ich bezpieczeństwo oraz pozytywny wpływ na organizm człowieka – wyjaśnia Agnieszka Kamola z firmy NewDerm, dystrybuującej preparaty TEOSYAL. – Producenci o dużej renomie sprzedają swoje produkty wyłącznie lekarzom, którzy mają uprawnienia do ich podawania oraz doświadczenie. Z ofert firm, za którymi nie stoją poważne laboratoria, a które swoją sieć dystrybucji rozwijają głównie w Internecie, każdy z nas powinien korzystać wyłącznie na własną odpowiedzialność – dodaje Waldemar Jankowiak. A ta, niestety, nie zawsze podpowiada właściwe decyzje…

 

Autor: 
Teosyal / Esti www.estellefashion.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

sisi13

Nieudane zabiegi są przeważnie wtedy, gdy klient zaczyna kombinować jak tu zaoszczędzic trochę grosza. I wybiera "salon" za pół ceny.

bozenkaxxj

Dla mnie jest niepojęte aby samemu sobie wstrzykiwać preparaty albo pozwolić to robić osbom nie mającym przeszkolenia i doświadczenia.Potem jest rozpacz i zamiast pięknego wyglądu oszpecenie.

weronkaa84

Póki co nie potrzebuję tego typu zabiegów. Ale jeśli miałabym się już na taki decydować, to szukałabym pewnego i polecanego gabinetu. Niestety, to za duże ryzyko, aby poddawać się takiemu zabiegowi w pierwszym lepszym miejscu.

Dorota Niewiadomska

Są rzeczy na których nie da się zaoszczędzić.Podejmując decyzję w tak istotnej sprawie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego,że to nie podcięcie włosów.Włosy odrosną,a źle wykonany zabieg może oszpecić.

Nataliiia1

Jak narazie nie zamierzam korzystać z tego typu zabiegów, chociaż nie wiem co mnie spotka w przyszłości *blum3*. Z pewnością do głowy by mi nie przyszło, aby wstrzykiwać sobie samej jakieś preparaty. Po pierwsze dlatego, że nie mogę patrzeć na strzykawki i igły, a po drugie nie ryzykowałabym oszpeceniem. Osoby wykonujące sobie takie zabiegi chyba nie zdają sobie sprawy ile ryzykują. Tak samo jest w przypadku niepokojąco "tańszych" salonów. 

eliska

Tak gdyby glupota miala skrzydla to niejedna by odleciała pisze tak bo to dla mnie szczyt głupoty samemu sobie wstrzykiwac lub korzystać z tanich nie sprawdzonych salonów czy hirurga plastycznego. Jesli chce poprawic urode to korzystam z profesjonalnych salonów uznanej marki .

basiamiecz715

Ludzie robia rózne głupie rzeczy , ale żeby samemu wstrzykiwac sobie cos , to niepojete, co ludzie zrobią aby zaostrzedzić pieniądze, od tego sa specjaliści......

MangoMania

Nie wykluczam takich zabiegów w przyszłości, teraz nie potrzebuję z nich korzystać.

Beatris20

Niektórzy uważają, że w przypadku lekarzy można szukać tańszych zamienników- niestety , ale im lepszy specjalista i z większym doświadczeniem tym wyzsza cena, ja nie chciałabym , żeby ktokolwiek uczył się na mnie wstrzykiwania kwasu a tak to można własnie nazwać. Ja uważam, że osoby które same chcą sobie wykonać taki zabieg albo u jakiegoś zamozwańca sa po prostu małe świadome na co się narażają.

szwajcyk

faceci też niestety nie lubią się starzeć

rychu18

Nigdy nie korzystałem z tego typu zabiegów,moja dziewczyna również.Jeśli by chciała zabrałbym ją do specjalistycznej kliniki,gdzie wykonują takie zabiegi specjaliści.

kruchens

Najpiękniejsza kobieta to naturalna kobieta Smile

izulek

zabiegowi chyba bym sie nie poddała

elcia1995

Medycyna estetyczna, nie dla mnie, niektóre kobiety przez takiego typu zabiegi robią sobie więcej krzywdy niż pożytku i na penwo nie wygląda to estetycznie :/

czeresnie

Zastanawiałam sie już nie raz nad takim spoosbem poprawy urody

dorotade

Ku przestrodze Smile

maybe92

Nie poddałabym się zabiegom ingerencji w moją urodę Smile

czeresnie

Wszystko z umiarem

Malinka23

Ja osobiście nie wstrzyknęłabym sobie kwasu. Taki zabieg to nie dla mnie, ale z pewnością znajdą się jego zwolennicy . Najlepiej udać się do specjalisty.

Kinga Gryglewska

Nie zdecyduję się nigdy na żaden zabieg. Od starości się nie ucieknie, a ja wolę robić to z godnością Smile

Patula

Czemu nie może kiedyś skorzystam 

olap93

Dokładnie lepiej więcej zapłacić, ale cieszyc się efektami.

kasiaa

Zanim poszlabym na taki zabieg to przeczytalabym cały internet w poszukiwaniu opinii o gabinetach medycyny estetycznej. Na pewno nie skorzystalabym tylko dlatego ze jest tanio:)

Cameleonka

Nie sądzę abym kiedykolwiek zdecydowała się na wstrzyknięcie kwasu więc zagrożenia z tym związane mnie nie dotyczą.

sand71

W przyszłości zamierzam skorzystać z salonu certyfikatem Smile

kasiu_nia

Na szczęscie nie potrzebuję jeszcze tego typu zabiegów. 

czeresnie

Najlepiej zabiego wykonywać u sprawdzonych sepcjalistów

Julia Suszczynska

Ciekawa lektura, chętnie przeczytałam Smile

annasus

Ciekawy artykuł, cenne wskazówki Smile

wampa

nie dziękuję