Moda cyrkularna – nowy sposób projektowania i kupowania odzieży

W dobie kryzysu energetycznego i nadmiernej produkcji śmieci, w czasach kiedy zaczynamy odczuwać w wielu miejscach niedobory wody, recykling ma kluczowe znaczenie. Pozyskiwanie materiałów ze śmieci w celu ponownego ich przetworzenia to tylko jeden ze sposobów, w jaki możemy znacząco ograniczyć kryzys ekologiczny. Rozumie to doskonale branża modowa. Pomysł, by wykorzystywać stare ubrania do produkcji nowych to zachodząca rewolucja w świecie mody, która istotnie przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Czym jest moda cyrkularna?

Dzisiejszy proces produkcji ubrań nie jest zrównoważony. Większość ubrań jest wykonana z włókien syntetycznych, co oznacza, że nie można ich ponownie wykorzystać. Wyrzucamy więc je do kubła ze zmieszanymi śmieciami, skąd trafiają na wysypisko. Choć to nie jedyny efekt negatywnego oddziaływania takich ubrań na środowisko. Do produkcji tkanin syntetycznych zużywa się również dużo wody i energii. Według fundacji World Wildlife Fund na wyprodukowanie 1 koszulki potrzeba 2700 litrów wody. Dlatego tak istotne znaczenie ma recykling tekstyliów i idea mody cyrkularnej.

Moda cyrkularna to stosunkowo nowy trend w branży, który koncentruje się na zrównoważonym rozwoju. Oznacza to, że projektanci wykorzystują w swoich projektach tkaniny i materiały pochodzące z recyklingu. W ostatnich latach trend zyskuje na popularności, ponieważ zwiększa się ludzka świadomość oddziaływania na naszą planetę. Ludzie chcą żyć bardziej odpowiedzialnie i zmniejszać szkody, jakie na co dzień wyrządzają Ziemi. Ideą mody cyrkularnej (okrężnej) jest tworzenie ubrań, które można ponownie wykorzystać lub w jakiś sposób poddać recyklingowi po tym, jak się zużyją lub nie będą już potrzebne.

Recykling tekstyliów

Tekstylia są jednym z najczęstszych przedmiotów znajdowanych na wysypiskach śmieci. Dlatego ich recykling jest ważnym krokiem do zmniejszenia ich negatywnego wpływu na środowisko. Recykling pomaga zmniejszyć ilość odpadów tekstylnych, które trafiają na wysypiska śmieci i do spalarni. Zmniejsza również potrzebę produkcji nowych tekstyliów, co może pomóc w ograniczeniu zanieczyszczeń pochodzących z procesów produkcyjnych. Jednak sama idea ponownego wykorzystania ubrań, zaczyna się obecnie już na etapie projektowania.

Przyszłość branży odzieżowej pod znakiem mody cyrkularnej?

Moda cyrkularna to przyszłość tekstyliów, która już się zaczęła. Branża mody okrężnej rozwija się, a podejście do zrównoważonego projektowania odzieży i jej obrotu w obiegu zamkniętym ma szansę w znaczącym sposób poprawić jakość naszego środowiska. Mniejsza ilość odpadów i mniejsze zużycie surowców to dwie największe korzyści idei mody okrężnej. Jak wygląda ten proces?

Projektując nową odzież, projektanci mają spore wyzwanie. Wiedząc, że włókna syntetyczne nie nadają się do recyklingu, muszą wykorzystywać jedynie surowce naturalne, takie jak bawełna, czy len. Cały czas muszą pamiętać o tym, że finalny produkt musi być tak wykonany, aby ponownie mógł trafić do obiegu, a użytkownik, który go nosił, zamiast wyrzucać ubranie do kosza, mógł oddać go do ponownego przetworzenia. Chociaż w modzie cyrkularnej poza projektowaniem istotny jest też cały system logistyki i produkcji włókien, dlatego, zanim wdrożenie cyrkularnych rozwiązań w branży modowej będzie bardzo efektywne, upłynie jeszcze kilka lat. Głównym motorem napędowym, jest zwiększanie ludzkiej świadomości i zachęcanie ich, by kierowali się zasadami zrównoważonego rozwoju.

Moda z second hand`ów

Nie wszystkie ubrania mogą być ponownie przetworzone, co nie oznacza, że nie należy podejmować szukania sposobów na ich wykorzystanie, gdy przestaną być potrzebne lub nieco się zużyją i o ile ubrania z naturalnych włókien można oddać do recyklingu, tak te ze sztucznych do second handów. W całej Polsce można znaleźć kontenery, do których można wrzucić niepotrzebną odzież, która po wstępnej segregacji trafia na półki w sklepach z odzieżą używaną. Ubrania z drugiej ręki wcale nie muszą oznaczać gorszej jakości, a często są w bardzo dobrym stanie. Z reguły trafiają tam, bo przestały być komuś potrzebne.

W second handach często można znaleźć perełki vintage, jak i markowe sportowe ubrania. Co więcej, sklepy tego typu zaczynają podbijać Internet i bez wychodzenia z domu możesz nabyć całkiem przyzwoite bluzki, spodnie, swetry, kurtki i wiele więcej, a co ważniejsze już za kilka, czy kilkanaście złotych. Kupując ubrania z takich miejsc, nie tylko zmniejszasz zużycie surowców do produkcji odzieży i surowców energetycznych na Ziemi, ale także oszczędzasz. Jednym ze sklepów online, który prowadzi sprzedaż odzieży używanej, jest https://less.store/. Zajrzyj tam koniecznie, jeśli chcesz mieć pozytywny wpływ na środowisko i szukasz tanich ubrań, dobrej jakości. Sprawdź zwłaszcza ofertę bluzek: https://less.store/kategoria/kobieta/odziez-damska/bluzki-damskie/?_material=poliester lub swetrów: https://less.store/kategoria/kobieta/odziez-damska/swetry-damskie/?_kolory=rozowy.

 

 

Warto przeczytać 

 https://www.faceandlook.pl/dlaczego-nocna-garderobe-warto-uzupelnic-o-sz...

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów