Fot. Shutterstock
Nowi koledzy, nauczyciele, zmiana trybu życia, przyzwyczajanie do uczenia się – wszystko to czeka pierwszoklasistów. Zadaniem rodziców i nauczycieli jest pomoc dzieciom, tak aby ani ich emocje, ani zdrowie nie ucierpiały.
My zachęcamy do lektury poradnika przygotowanego przez oddział terenowy Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Poznaniu we współpracy z firmą Hochland: „Moje dziecko idzie do szkoły”. To część programu edukacyjnego, w jego ramach odbywają się warsztaty i szkolenia dla rodziców, dzieci i nauczycieli, rozdawane są broszury i ulotki. Sam poradnik można za darmo pobrać z internetu.
Poradnik porusza bardzo wiele kwestii związanych z pierwszym rokiem w szkole – od tego, jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem, aż po stworzenie mu miejsca do nauki w domu. Wiele tu tematów dotyczących zdrowia i prawidłowego rozwoju – wzroku, właściwej postawy (nie dawajmy dziecku zbyt ciężkiego plecaka!), wad wymowy, a nawet o zagrożeniach związanych z otyłością.
Dieta. Pamiętajcie o śniadaniu!
Na pewno trzeba zadbać o właściwą dietę – której poświęcona jest spora część poradnika. Rodzice dowiedzą się z niego wielu ciekawych rzeczy o składnikach żywnościowych, o rozłożeniu posiłków w ciągu dnia i wyrabianiu dobrych nawyków – m.in. jedzenia pełnowartościowych śniadań. Badania wskazują, że brak śniadań w codziennej diecie powoduje niedobór składników odżywczych, które trudno jest dziecku „nadrobić” w ciągu dnia. Wiadomo też, że dzieci regularnie spożywające pełnowartościowe śniadania łatwiej koncentrują się na nauce, są bardziej zrównoważone, opanowane, mniej drażliwe, mają większą odporność i więcej energii. Nie można też zapomnieć o przygotowaniu drugiego śniadania do szkoły.
O jakich zasadach należy przede wszystkim pamiętać planując jedzenie dla dziecka?
- Dziecko powinno codziennie zjadać 5 posiłków, podawanych regularnie w odstępach ok. 3 godzin.
- Potrawy należy podawać w małych porcjach, aby nie przyzwyczajać dziecka do pozostawiania resztek na talerzu, ale również do zjadania zbyt dużych porcji.
- Jadłospis i posiłki najlepiej urozmaicać podając różnorodnie przygotowane potrawy – gotowane w wodzie lub na parze, duszone, zapiekane i smażone.
- Nie należy podawać słodyczy między posiłkami, aby nie zmniejszyć apetytu i łaknienia w porze posiłku.
- Nie należy karcić dziecka za zbyt powolne jedzenie lub niejedzenie.
- Powinno się dbać o estetyczny wygląd stołu i podanych posiłków (ciekawie podana potrawa wzbudzi apetyt dziecka).
- Należy angażować dziecko do planowania codziennego jadłospisu, wspólnych
zakupów oraz rodzinnego gotowania.