Face&Look > MODA > TRENDY > Mężczyzna > Mr Mature: jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

Mr Mature: jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

To nie tylko atrakcyjny gadżet, który dodaje uroku, elegancji i jest odzwierciedleniem naszego ja. Jest to również oczywiste zabezpieczenie oczu przed szkodliwymi promieniami UV. 

Ale zacznijmy od podstaw. Słońce razi – to fakt. Wtedy źrenice się zwężają chroniąc wnętrze gałki ocznej przed zbyt dużą ilością promieni słonecznych. Gdy zakładasz okulary przeciwsłoneczne, twoja źrenica się rozszerza pod wpływem zaciemnienia pola widzenia. Ponieważ ją „oszukujemy”, w tym momencie jest narażona na bardzo duże działanie promieni ultrafioletowych. Pamiętaj, że oko jest organem, który nie regeneruje się. Raz zaniedbasz i masz problem do końca życia. 
 
Na co należy zwrócić uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne? Przede wszystkim na filtry. Jeżeli wybierasz okulary przeciwsłoneczne warto, zainwestować w dobre szkła, których filtry mają wartości UV 400. Kwestia przyciemnienia zależy od naszych potrzeb i naszego wyboru. Przyciemnienie szkieł oznacza się liczbami z zakresu 0-4, gdzie kat. 4 oznacza najciemniejsze szkła, które przepuszczają najmniej światła. Warto też sprawdzić, czy okulary mają powłokę antyrefleksyjną (zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną), która eliminuje uciążliwe dla oczu refleksy świetlne (tzw. odblaski) oraz polaryzację, która sprawia, że nie widzimy światła odbijanego. W salonach są specjalne obrazki „testujące”, dzięki którym możecie zobaczyć różnicę pomiędzy okularami z polaryzacją i bez. Jeżeli jesteś nad morzem, spójrz na taflę wody. W okularach z polaryzacją zobaczysz dno, a w tych bez polaryzacji zobaczysz światło odbite od tafli wody. Inny przykład to jazda samochodem. Prowadząc auto bardzo często od szyby jadącego przed nami pojazdu odbija się światło słoneczne, które zwyczajnie nas razi i musimy mrużyć oczy, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo naszej jazdy. W okularach z polaryzacją nie widzisz odbijanego światła, a dodatkowo przez szybę auta przed tobą widzisz, co się dzieje na drodze, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo jazdy. 
Oto okulary przeciwsłoneczne, które mnie podobały się najbardziej. Te odważne, jak i bardziej stonowane. 
 
Pamiętajcie, żeby przed zakupem, sprawdzić, jak okulary przeciwsłoneczne wyglądają na waszym nosie.

Tekst: Grzegorz Czepułkowski/MrMature www.mrmature.pl 

Zdjęcia: Leszek Bosak http://leszekbos ak.com/

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Pawka

Dirol

Paweł Kosiński

Bez okularów latem nie wychodzę, to także super dodatek Smile

Agnieszka Niwińska

Ciekawe porady i propozycje.

S-wa

bez okularów ani rusz !

szymon

Okulary dla mnie ważna rzecz.

mario774

Drugie na zdjęciu w moim stylu