MrMature: Koszula szyta na miarę

MrMature: Koszula szyta na miarę
Szukasz koszuli? Wchodzisz do sklepu i mierzysz, mierzysz i szukasz, i znowu mierzysz. Zawsze jest coś, co ci się nie podoba, nie pasuje. Zniechęcony masz dosyć i wracasz do domu. Ja tak mam, a ty? 
Tak zwane koszule RTW (ready to wear) możemy kupić w wielu kolorach, z różnego rodzaju kołnierzykami, mankietami, guzikami i przeszyciami. Zakupy trwają zazwyczaj bardzo szybko. Czasem kilka minut. Wchodzisz, przymierzasz koszulę i jeśli Ci się podoba to nawet w niej wychodzisz. Ale taki zakup, pomimo że jest wygodny i ekonomiczny ma swoje minusy. Po pierwsze wiele osób nosi taką samą koszulę. Po drugie każdy z nas jest inaczej zbudowany i niekiedy ciężko jest nam znaleźć odpowiedni model do naszej budowy – jak w klatce jest dobra to w brzuchu opina się, a w ramionach coś nie tak, itd. Ja na przykład prawie zawsze mam problem z długością rękawów. Zwykle są zbyt krótkie i niestety nie leżą swobodnie na dłoniach, nie wystają spod marynarki, a powinny. 
 
Zastanawiałeś się kiedyś nad uszyciem koszuli na miarę? Zamawiając ją w dobrej manufakturze (nawet internetowo) krój dobierasz dokładnie do swojej postury i potrzeb. Poza tym taka koszula odzwierciedla twój charakter. Minusem oczywiście jest cena, zazwyczaj sporo wyższa od tej w sklepie, ale można poszukać promocji i trafić całkiem atrakcyjne propozycje. Zaletą jest to, że sam wybierasz materiał, kołnierzyk, mankiety, przeszycia, nici, guziki no i oczywiście najważniejsze – na mankiecie wyszywają ci inicjały – wszystko po to żeby podkreślić indywidualność. Poza tym w dobrej manufakturze podpowiedzą nam, jaki krój dobrać do sylwetki tak, żeby uwydatnić jej zalety, a ukryć niedoskonałości budowy. 
 
 
 
Możecie też skorzystać z manufaktury internetowej. Wystarczy wejść na stronę danej firmy i podać wszystkie wymiary (mierzysz się w domu, co jest bardzo wygodne). Ze zdjęć wybierasz materiał, kolor, kołnierzyk, dodatki i za kilka dni otrzymujesz gotową koszulę. Jeżeli podałeś swoje wymiary prawidłowo wszystko powinno leżeć jak ulał. To bardzo ważne, bowiem każdy mężczyzna ma inną budowę, a rozmiary gotowych koszul są pobierane z jakiegoś jednego mężczyzny i przygotowywane według jego wymiarów. Dlatego ciężko jest znaleźć taką, która będzie leżała na nas jakby była szyta na miarę. 
Jednak koszule „ready to wear” też mają zalety – możesz kupić je w każdym sklepie z męską odzieżą. Jednak tak naprawdę do wyboru masz tylko takie jakie oferuje ci dana marka i sezonowa kolekcja: w określonych kolorach, z konkretnymi kołnierzykami, mankietami, guzikami i dodatkami. To koniec wyboru. Jeżeli tobie to odpowiada to w porządku – kupujesz. Jeżeli jednak nie pasują ci kolor, albo kołnierzyk, albo dodatki to niestety jesteś zdany tylko na to co jest – kupujesz taką koszulę jaka jest albo nie kupujesz wcale. 
 
Rozwiązaniem może być właśnie szycie na miarę. Forma, która powoli wchodzi na nasz rynek i z roku na rok zyskuje coraz większą ilość klientów. Jednak koszula szyta na miarę to… zabawa dla cierpliwych. Po zmierzeniu twoich wymiarów przez krawca i wybraniu wszystkich detali i dodatków przygotuj się na mierzenie, mierzenie i jeszcze raz mierzenie. Wszystko po to żebyś był zadowolony z efektu końcowego. 
 

Plusy i minusy koszul gotowych i szytych na miarę. 

Koszula gotowa
Plusy: • oszczędność czasu (przymierzasz, a jak ci pasuje to kupujesz) • od razu znasz efekt końcowy – widzisz czy ci się podoba • niski koszt (zazwyczaj) 
Minusy: • nie masz wyboru (kołnierzyka, dodatków, koloru, itd.) • czasem nie leży tak jakbyś tego chciał • zmienić w niej coś możesz tylko u swojej krawcowej 
Koszula szyta na miarę
Plusy: • masz wpływ na krój, tkaninę, kolor • wybierasz rodzaj kołnierzyka i mankietów, dodtaków • możesz zrobić inicjały na mankietach • podkreślasz swoją indywidualność 
Minusy: • koszt uszycia • czas uszycia (bywa, że trzeba odwiedzić krawca kilka razy) Mając takie argumenty, co wybierzesz? Ja poszukam promocji w ofercie koszul szytych na miarę. 


Tekst: Grzegorz Czepułkowski/MrMature www.mrmature.pl

Zdjęcia: Leszek Bosak http://leszekbosak.com/
 
 
Udostępnij:
0