Na czym polega badanie dermatoskopowe znamion skórnych?

Na czym polega badanie dermatoskopowe znamion skórnych?

Na czym polega dermatoskopia?

Nazwa tej metody diagnostycznej pochodzi od dwóch wyrazów z greki  „derma” i „-skopeo” (odpowiednio „skóra” i „patrzę”). Sam przyrząd do wykonywania dermatoskopii nazywany jest dermatoskopem. W uproszczeniu jest to szkiełko powiększające (najczęściej dwunastokrotnie) z zamontowanym źródłem światła.

Lekarz przykłada przyrząd do każdej zmiany na skórze i szczegółowo się przygląda. Rozpoznaje wtedy charakter zmian, ocenia ich przyczynę i rozpoczyna planowanie leczenia. Może też zlecić badania dodatkowe, szczególnie gdy podejrzewa chorobę nowotworową. Jest to szczególnie istotne w kontekście czerniaka, czyli nowotworu złośliwego, którego szybkie rozpoznanie daje duże nadzieje na wyleczenie.

Na co dokładnie zwraca uwagę lekarz?

Rutynowe badanie znamion skórnych to przede wszystkim ocena kształtu, barwy i powierzchni zmiany. Dzięki silnemu oświetleniu dermatoskop jest w stanie prześwietlić powierzchowne warstwy skóry. Lekarz może zobaczyć dzięki temu, jak znamię układa się w jej głębszych częściach. Nie bez znaczenia jest tu powiększenie, które pozwala dojrzeć, jaki jest precyzyjny przebieg brzegu znamienia.

Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej regularne kształty zmiany, tym mniejsze ryzyko, że jest to coś groźnego. Nie mniej jednak tylko doświadczony lekarz może stawiać diagnozy, rokowanie i decydować o leczeniu. Osoby ze skórą mającą skłonności do pieprzyków i piegów powinny regularnie odwiedzać takie miejsca, jak Derm-Al, po to, aby móc kontrolować charakter wszystkich znamion.

W razie podejrzeń występowania choroby nowotworowej lekarz może skierować pacjenta na badanie histopatologiczne. Wtedy to zmiana zostanie chirurgicznie usunięta, a jej część trafi do badań mikroskopowych.

Kiedy powinno się iść na badania?

Niezwykle istotne jest wczesne wykrywanie nowotworów, bo tylko ono pozwala na pomyślny przebieg leczenia. Nie inaczej jest w przypadku nowotworów skóry. Niektóre z nich są złośliwe (np. czerniak). Inne, choć początkowo łagodne, mogą się z czasem zezłośliwić. Należy pamiętać, że brak bolesności nie świadczy o braku zagrożenia!

Badaniu znamion skórnych powinien poddać się każdy przynajmniej raz w życiu. Kolejne badania uzależnia się od ewentualnego pojawiania się nowych zmian lub rozrostu wcześniejszych. Bardzo ważne jest to, aby mieć świadomość, że zmiany mogą pojawiać się absolutnie na całym ciele. Wprawdzie większe prawdopodobieństwo jest, że wystąpią na odkrytych częściach skóry niż np. na plecach, pod pachami, czy w okolicach intymnych, jednak i tam mogą się one pojawić, czym stworzą  realne zagrożenie dla życia.

Więcej informacji znajdziecie na Derm-Al

 

Na bezpieczne zakupy zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Dr Sante Maska z keratyną, argininą i kolagenem do włosów matowych i łamliwych. Cena 10,99 zł/300 ml

 

Udostępnij:
0