Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?

Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?

 

Mowa o hiperhydrozie, czyli wzmożonej potliwości, która polega po prostu na wytwarzaniu zbyt dużej ilości potu. Łączy się ono z nieprzyjemnym zapachem, a także trudnością w utrzymaniu prawidłowego poziomu higieny osobistej. Jest to poważny problem, który może być zarówno uwarunkowany genetycznie, jak i związany z objawami chorób.

 

 

Przyczyny nadmiernej potliwości

 

 

Przyczyny nadmiernej potliwości są bardzo zróżnicowane. Może ona występować po prostu w określonych okolicznościach, na przykład pod wpływem stresu lub innych silnych emocji. Może być także objawem choroby neurologicznej czy endokrynologicznej. Nadmierna potliwość występuje także podczas chorób mniej poważnych, podczas których występuje gorączka – potliwość jako efekt podwyższonej temperatury organizmu. Do pozostałych bardziej popularnych przyczyn należą otyłość oraz ciąża, czyli obciążenie organizmu dodatkową masą.

 

 

Niepokojące sygnały

 

 

Nadmierna potliwość nie powinna być dla nas niepokojąca od razu po jej wystąpieniu. Głównie powinniśmy obserwować w jakich sytuacjach i z jakich powodów się pocimy. Jeśli są to sytuacje stresowe, emocjonalne i pocą się nasze dłonie, pachy, nie powinno być to niepokojące. Jeśli jednak nadmierna potliwość pojawia się także w innych sytuacjach i towarzyszą jej kołatanie serca oraz trudności z oddychaniem, warto zgłosić się do lekarza w celu wykonania kompleksowych badań.

 

 

Jak radzić sobie z nadmierną potliwością?

 

 

Kiedy wykluczymy opcję zaburzeń fizjologicznych i upewnimy się, że w naszym przypadku nadmierna potliwości występuje w granicach normy, pozostaje pytanie, jak radzić sobie ze zbyt dużą ilością wydalanego zapachu?

 

 

Higiena osobista

 

 

Po pierwsze należy zadbać o higienę osobistą. Jeśli należysz do osób nadmiernie się pocących, możliwe, że wystąpi konieczność mycia się więcej niż raz dziennie, może być to konieczne nawet do kilku razy. Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach lub po prostu uczucie nieświeżości, nie krępuj się, że myłeś się niedawno. Pamiętaj jednak, że w przypadku mycia się częściej niż raz na dzień, warto zainwestować w naturalne kosmetyki do mycia. Dzięki temu nie naruszysz ochronnej bariery skórnej, nie wysuszysz jej nadmiernie zbyt ingerującymi kosmetykami do kąpieli.

 

 

Zapach

 

 

Jeśli masz pewność, że myjesz się odpowiednio często, pamiętaj o używaniu odpowiedniego środka antypotliwego. Dezodoranty często bywają zbyt słabe w przypadku osób zmagających się ze wzmożoną potliwością, dlatego jeśli należysz do ich grona, postaw raczej na antyperspirant, który wykazuje się silniejszym działaniem. Istnieje cała gala antyperspirantów dedykowanych osobom, które mają kłopot z nadmiernym poceniem się. Wczytaj się w to, co przekazują producenci. Działanie będzie tak samo intensywne zarówno w formule sprayu jak i sztyftu, więc w tej kwestii kieruj się jedynie własnymi upodobaniami.

 

 

Środki hamujące pocenie

 

 

Na rynku istnieją kapsułki hamujące wydzielanie potu przez organizm, jednak wielu specjalistów uważa, że ich działanie może być szkodliwe. Organizm poprzez wydalanie potu reguluje temperaturę organizmu oraz pozbywa się toksyn, dlatego całkowite zahamowanie pocenia może w przyszłości wywoływać negatywne skutki. Dodatkowo, jak pisaliśmy na początku tego artykułu, nadmierna potliwość może być objawem poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego przed podjęciem decyzji o zażywaniu kapsułek blokujących pocenie, należy skonsultować tę kwestię z lekarzem i dowiedzieć się o jego rekomendacjach.

 

Udostępnij:
0