Nie musisz się tak pocić!

Nie musisz się tak pocić!


Fot. Shutterstock

Stale wilgotne pachy, dłonie, stopy, a nawet plecy – nadmierna potliwość może być prawdziwym kłopotem, zwłaszcza latem. Strach wstać z krzesła, bo z tyłu koszulka będzie mokra, nieprzyjemnie podać komuś rękę. Nadmierna potliwość sprawia, że jesteśmy stale skrępowani i niepewni.

Każdy z nas używa dezodorantów lub antyperspirantów, jednak czasem takie środki nie są wystarczające. – Lato to okres, w którym każdy się poci i jest to całkowicie naturalne, ponieważ pracę gruczołów potowych wzmagają wysokie temperatury. Jednak niektóre osoby bez względu na porę roku mają wilgotne dłonie, stopy czy okolice pach – wtedy zwykle oznacza to, że mamy do czynienia z nadpotliwością miejscową. Gdy dolegliwość dotyczy całego ciała, mówimy o nadpotliwości uogólnionej – wyjaśnia Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Nadmierne pocenie się ma wiele przyczyn. Może być związane z naszymi emocjami – często mamy z nim do czynienia w sytuacjach stresujących, na przykład podczas egzaminów czy spotkań biznesowych. Może to być dolegliwość dziedziczna lub objaw związany z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i chorobami, na przykład nadczynnością tarczycy czy cukrzycą. Do zwiększonego wydzielania potu przyczynia się także otyłość.


Fot. Shutterstock

Na nadpotliwość pomoże botoks
Jeśli mamy do czynienia z nadpotliwością konieczna przyda się konsultacja lekarza. Pomocne może być przyjmowanie przepisanych przez niego leków, które nieco zatrzymają wydzielanie potu. Osoby, które chcą na dłużej poradzić sobie z tym problemem, coraz częściej stosują zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. – Przy użyciu bardzo cienkiej igły niewielką ilością botoksu punktowo ostrzykujemy miejsca o zwiększonej potliwości, na przykład pachy czy dłonie. Powoduje to zablokowanie neuroprzekaźników, dzięki którym pracują gruczoły potowe, a w konsekwencji – znaczące ograniczenie pocenia – wyjaśnia Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis. – Efekt utrzymuje się przez około pół roku. Kolejne zabiegi mogą przedłużyć działanie preparatu nawet do roku – dodaje.

Ta metoda nie może być jednak stosowana u wszystkich! Przeprowadzenie takiej terapii jest wykluczone u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są także aktywne stany zapalne lub infekcje skórne na obszarze, który ma obejmować zabieg. Nadpotliwości nie można też w ten sposób leczyć u osób zmagających się z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego lub nadwrażliwością na składniki preparatu.


Jak radzić sobie z poceniem się? Rady dla każdego

Bierz codziennie prysznic!

Unikaj ostrych i słonych przypraw, bo zwiększają potliwość

Wybieraj ubrania z naturalnych tkanin, lnu i bawełny

Usuń włoski pod pachami – łatwiej zadbasz o higienę i zmniejszysz ilość bakterii w tej okolicy

Używaj dezodorantów, antyperspirantów lub specjalnych zasypek.

W trakcie upałów miej zawsze ze sobą chusteczki odświeżające

 

Udostępnij:
0