Nie unikaj tematu i szukaj pomocy

Nie unikaj tematu i szukaj pomocy

Nieodłącznym elementem kobiecych dyskusji jest wymiana doświadczeń i porad dotyczących zdrowia. Oczywiście sama rozmowa nie wystarczy, potrzebna jest także pomoc.

Jak od rozmowy przejść
do działania, podpowiadają eksperci kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”. Jej ambasadorką jest pisarka Małgorzata Kalicińska.

Dla prawie 60% Polek najlepszym wsparciem w przypadku pojawienia się u nich dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) byłoby przekazanie kontaktu do konkretnego lekarza – wynika z raportu „Między nami kobietami” zrealizowanego dla marki Tena.

– Komu, jeśli nie drugiej, bliskiej nam kobiecie najchętniej zwierzamy się z naszych słabości i lęków? Na pewno każda z nas ma swoją drugą połówkę płci żeńskiej, która staje się nam szczególnie bliska kiedy odkrywamy, że łączą nas podobne sprawy, problemy – także te zdrowotne. Tym bardziej my, kobiety, powinnyśmy – poprzez wymianę wiedzy i dzielenie się swoim doświadczeniem – wspierać się w trudnych chwilach. Jako ambasadorka kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” staram się przekonywać inne kobiety, że o dolegliwości nietrzymania moczu należy rozmawiać: z przyjaciółką, z kimś bliskim, ale przede wszystkim z lekarzem! Musimy być aktywne w trosce o swoje zdrowie! – komentuje Małgorzata Kalicińska, pisarka, ambasadorka kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

To spotyka wiele kobiet
Nietrzymanie moczu (NTM) wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych i schorowanych. W Polsce nietrzymanie moczu dotyka ok. 3 mln kobiet. Osoby, które mają NTM, często boją się rozmawiać na ten temat z innymi, ponieważ uważają ten problem za mało powszechny i wstydliwy. Tymczasem może on dotyczyć nawet co 4 kobiety.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się, gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.

Pierwsze objawy wzbudzają w kobiecie lęk – jak na co dzień funkcjonować z tą dolegliwością? Boimy się też rozmowy z lekarzem. W takich sytuacjach szczególnie istotna okazuje się wymiana doświadczeń z osobami borykającymi się z podobnymi problemami. Uświadomienie sobie, że nie jesteśmy jedynymi kobietami, które mają NTM i wskazanie odpowiednich rozwiązań motywuje nas do działania. Wiele kobiet dopiero po rozmowie z kimś bliskim decyduje się na wizytę u specjalisty (ginekologa lub urologa), do której również warto odpowiednio się przygotować.

Poznaj swój problem, zrób badania i porozmawiaj z lekarzem
Do podjęcia prawidłowej terapii dolegliwości układu moczowego najważniejsze jest przeprowadzenie z pacjentką szczegółowego wywiadu. Najlepiej, jeśli kobieta przez jakiś czas będzie obserwować swój organizm i sprecyzuje dolegliwości. Trzeba zwrócić uwagę na wydolność pęcherza i częstotliwość oddawania moczu. Warto zastanowić się, czy nie występują dodatkowe przykre objawy, np.: ból przy oddawaniu moczu, czy w okolicach nerek. Każdy problem jest indywidualny, nie ma schematu według którego lekarz może efektywnie działać bez szczerej rozmowy z pacjentką – tłumaczy prof. Marek Sosnowski, urolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”

Przed wizytą u specjalisty, w przypadku dolegliwości NTM ginekologa lub urologa, wskazane jest wykonanie dodatkowych badań, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli z wyprzedzeniem zrobimy odpowiednie badania, specjalista będzie mógł postawić kompleksową diagnozę i w efekcie dobrać najlepszy sposób leczenia.

Jakie badania warto wykonać zanim pójdziemy do ginekologa lub urologa?

  • Badania ogólne moczu – to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Polega
    na laboratoryjnym badaniu próbki moczu tak, aby na jej podstawie potwierdzić lub wykluczyć infekcję układu moczowego.
  • Posiew moczu – lekarze zalecają posiew moczu głównie po to, by ostatecznie potwierdzić infekcję. W tym celu zebraną do jałowego pojemnika próbkę moczu „posiewa” się
    na specjalnej pożywce, aby wyhodować bakterie i wykryć te, które są odpowiedzialne
    za zakażenie układu moczowego.
  • Próba kaszlowa – na to badanie powinnaś zgłosić się z pełnym pęcherzem, a Twoim zadaniem będzie po prostu mocno zakasłać. Lekarz natomiast będzie obserwował, czy
    w czasie silnego skurczu, jaki towarzyszy kasłaniu, pojawia się niekontrolowany wypływ moczu.
  • USG przezbrzuszne – dzięki badaniu USG jamy brzusznej lekarz jest w stanie ocenić stan nerek oraz górnych dróg moczowych, a także określić ilość moczu zalegającą w pęcherzu po mikcji.

Nic tak nie pomaga w leczeniu, jak poznanie doświadczeń kogoś, kto miał NTM i się z niego wyleczył. Jeżeli jednak osoba borykająca się z NTM woli zostać anonimowa, może skorzystać z bezpłatnej infolinii TENA: 800 60 66 68, przy której w każdą pierwszą środę miesiąca dyżurują psycholog (godz. 9–13) i pielęgniarka urologiczna (godz. 16–20).

Więcej informacji: www.corewellness.pl, www.tena.pl

Udostępnij:
0