Face&Look > O czym należy pamiętać, pracując zdalnie z domu?

O czym należy pamiętać, pracując zdalnie z domu?

Praca zdalna w ostatnim czasie została nieco wymuszona na tych pracownikach, którzy mogą swoje obowiązki wykonywać w domowym zaciszu. Szacuje się jednak, że z czasem coraz więcej osób będzie pracować zdalnie, co niesie wiele korzyści dla pracownika, który nie traci czasu na dojazdy do biura i zyskuje nowe możliwości rozwoju. O czym należy pamiętać podczas pracy zdalnej?

Jestem w pracy!

Ogromnym błędem jest myślenie, że osoba pracująca zdalnie ma wolne, ewentualnie napisze maila w przerwie pomiędzy gotowaniem obiadu czy sprzątaniem mieszkania. Nic bardziej mylnego! Praca zdalna to praca jak każda inna. Zatem w czasie, który określony został jako nasz czas pracy, musimy nie tylko wykonywać swoje obowiązki, ale i być do dyspozycji pracodawcy.

Nie można więc wyjść na zakupy tylko dlatego, że już wykonaliśmy wszystkie zadania na dziś, a do końca pracy pozostała nam tylko godzina. Podczas świadczenia pracy zdalnej przysługuje nam taki sam wymiar czasu przerwy jak w pracy świadczonej stacjonarnie. Warto uświadomić to innym domownikom, którzy błędnie myślą, że będąc w domu, mamy czas wolny do swojej dyspozycji.

Opieka dla dzieci

Pracując zdalnie, nikt nie jest w stanie jednocześnie opiekować się dziećmi. Niestety, sporo osób, szczególnie na początku pandemii koronawirusa, stanęło przed tym trudnym zadaniem. Z jednej strony musieli oni wykonywać swoje obowiązki, z drugiej zaś bawić się z dziećmi czy w inny sposób zajmować czas swoim pociechom. I znowu — sporo osób twierdzi, że będąc w domu, możliwa jest jednoczesna opieka nad dziećmi. Niestety, chcąc pracować efektywnie, dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę innej osoby.

Najlepiej, jeśli ma ona miejsce poza domem, gdyż dzieciom trudno jest wytłumaczyć, że mama lub tata pracuje i nie może teraz się z nimi bawić. Dla dzieci rodzic będący w domu ma czas na zabawę i opiekę. Możemy więc zawieźć dziecko do babci lub zapisać do przedszkola — naprawdę nie warto podejmować pracy zdalnej z jednoczesnym zamiarem opiekowania się swoimi pociechami w tym samym czasie.

Kącik do pracy

Osoba świadcząca pracę w domowym zaciszu musi zrobić wszystko, aby nie czuła się tak, jakby ciągle była w pracy. Wystarczy wygospodarować sobie choćby niewielką przestrzeń, do której będziemy zaglądać tylko w czasie wykonywania obowiązków pracowniczych.

Idealnym rozwiązaniem jest zaadaptowanie całego pomieszczenia na cele świadczenia pracy, jednak nie zawsze jest to w pełni możliwe, szczególnie w małych mieszkaniach. Co więcej, bardzo istotna jest dyscyplina w pracy zdalnej. Należy ją wykonywać przy wyłączonym telewizorze, tak aby nic nas nie rozpraszało.

Natomiast po godzinach pracy najlepiej jest wyłączyć komputer i telefon służbowy. Niektórzy pracodawcy wykorzystują fakt, iż pracownik ma stale dostęp do systemu. Takie praktyki należy przerwać już na początku, gdyż z czasem może okazać się, że obowiązki pracownicze wykonujemy przez niemal cały czas, z niewielkimi tylko przerwami. Pracując zdalnie, pamiętajmy o zachowaniu balansu work-life tak jak w przypadku pracy stacjonarnej.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center

 

Na zakupy z promocjami zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Tizmi Total Body Balm – wielozadaniowy balsam do pielęgnacji całego ciała. Cena promocyjna 17,49 zł

Dodaj komentarz