Wpływ izotretynoiny na włosy
Izotretynoina to bardzo silny lek stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku. Zwykle stosuje się go w sytuacjach ostatecznych, gdy inne terapie antybiotykowe nie przynoszą zadowalających efektów. Skutki uboczne stosowania tego leku dotyczą wielu obszarów naszego ciała. Jednakże, jednym z częstych jest negatywny wpływ na włosy. Izotretynoina powoduje różnego rodzaju uszkodzenia włosów – w ich strukturze i zewnętrznym wyglądzie.
Jedną z głównych przyczyn uszkodzeń jest działanie izotretynoiny na gruczoły łojowe skóry. Zmniejsza się wówczas produkcja sebum, a w konsekwencji skóra głowy bardzo się przesusza. Włosy mogą przez to stać się bardziej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo izotertynoina może prowadzić do zaburzeń cyklu wzrostu włosa.
Należy oczywiście pamiętać, że skutki uboczne przy stosowaniu tego leku mogą być inne dla każdej osoby i zależeć będą od wielkości dawki i czasu trwania całej kuracji. Ważne jest, by na bieżąco konsultować się z dermatologiem, który będzie kontrolował leczenie i może zalecić dodatkowe środki zaradcze w procesie odbudowy włosów.
Skutki uboczne izotretynoiny dla włosów
Najczęstsze problemy związane z włosami jakich doświadczają pacjenci stosujący izotek to suchość, łamliwość i wypadanie włosów.
Powodem tego wszystkiego jest nadmierne przesuszanie skóry głowy, co z kolei powoduje podrażnienia, swędzenie i łuszczenie się skóry. Przez to włosy stają się nie tylko suche, lecz także trudne do ułożenia.
Izotek wpływa także na wewnętrzną strukturę włosa i rozluźnienie wiązań keratyny.Skutkiem takiego działania jest zwiększona podatność na łamanie i kruszenie się włosów.
Izotretynoina to lek który bardzo mocno ingeruje w naszą gospodarkę hormonalną. Warto zatem pamiętać, że skutki uboczne bo jego stosowaniu mogą utrzymywać się jeszcze jakiś czas po zakończeniu leczenia. Włosy wymagać będą długotrwałej odbudowy i pielęgnacji.
Metody odbudowy włosów po kuracji izotretynoiną
W trakcie, ale także po zakończeniu leczenia izotretynoiną, ważne jest, by podjąć działania mające na celu odbudowę włosa. Przede wszystkim kluczowa pielęgnacja, która obejmie delikatne mycie szamponem, regularne stosowanie odżywek i masek nawilżających. Warto zwrócić uwagę na zawartość składników takich jak kolagen, keratyna, oleje roślinne i witaminy. Pomagają one w szybszej regeneracji włosa i przywróceniu jego elastyczności.
To co warto dodatkowo wprowadzić do pielęgnacji to regularne masaże skóry głowy z wykorzystaniem olejków. Wspomogą one w pobudzeniu krążenia krwi i w konsekwencji w poroście nowych włosów.
Unikaj także stosowania ciepła w stylizacji włosów i agresywnych zabiegów.
Ważne jest, by pamiętać jednak, że proces odbudowy włosów po kuracji izotretynoiną może być czasochłonny i wymaga cierpliwości. Kluczem do sukcesu będzie odpowiednia pielęgnacja, zdrowa, bogata w witaminy dieta, ale także konsultacja z dermatologiem i trychologiem. Spersonalizowany plan pielęgnacyjny dostosowany do indywidualnych potrzeb Twoich włosów może okazać się bardzo pomocny.