Pierwsza zabawka dla malucha

Pierwsza zabawka dla malucha

W jakim wieku warto dać dziecku pierwszą zabawkę?
W pierwszych tygodniach życia dziecka najważniejszy jest umiar i odpowiednie dozowanie bodźców. Maluszki są niezmiernie wrażliwe na otaczające je impulsy takie jak dotyk, dźwięk i obrazy. Jednak istnieje grupa zabawek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci.

Jaka powinna być pierwsza zabawka – czy wybrać grzechotkę, karuzelę, którą umieścimy nad łóżeczkiem, a może pluszową maskotkę?
W pierwszych tygodniach życia najlepszą zabawką dla dziecka jest karuzela mocowana do łóżeczka. Idealnie jeśli zabawka jest w kontrastowych kolorach, porusza się i wygrywa delikatne dźwięki. Taka zabawka łączy w sobie kilka funkcji. Dziecko próbuje skoncentrować na niej wzrok, trenując w ten sposób zmysł wzroku, a dodatkowo pełni funkcje uspokajającą, wydając melodyjne dźwięki.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze pierwszej zabawki?
Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Należy zwrócić uwagę, czy materiały, z których wykonana jest zabawka, nie zawierają szkodliwych związków. Zabawka powinna mieć certyfikat bezpieczeństwa. Jeżeli pierwszą zabawką dziecka jest karuzela, należy sprawdzić, czy dźwięki, które wydaje, nie są zbyt agresywne – powinny być ciche i stonowane. Zbyt wysokie tony mogą spowodować zaburzenia słuchu u maluszka.

Czy warto wybierać zabawki, które angażują różne zmysły: słuchu, wzroku, dotyku?
Tak, zdecydowanie. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest dostosowanie zabawki do wieku dziecka.

Czy pierwsza zabawka może pomagać w rozwoju dziecka?
Oczywiście. Oprócz podstawowej funkcji, czyli „zabawy”, dobra zabawka powinna rozwijać funkcje poznawcze, motywować i stymulować do prawidłowego rozwoju. W sklepach Toys”R”Us klienci mogą sami dokonać najlepszego wyboru testując produkty wielu znanych marek takich jak Bruin, Canpol, Cotoons, Tiny Love, La Maze, Bright Starts, Chicco czy Fischer Price.

Czy warto kupować od razu dużo zabawek?
W pierwszych tygodniach życia nie ma sensu kupować wielu zabawek. Jednak w miarę rozwoju, dziecko będzie potrzebowało nowych, innych zabawek, np. grzechotek pełniących funkcję rozwoju nie tylko wzrokowego, ale również motorycznego. Kilkumiesięczne dziecko, utrzymując w ręku pierwszą zabawkę ćwiczy nie tylko swoje mięśnie, ale również koordynacje ruchową.

Jak rozpoznać – oglądając opakowanie lub samą zabawkę w sklepie – czy dana zabawka będzie odpowiednia dla maluszka?
Większość producentów umieszcza na opakowaniu informacje pomagające rodzicom dokonać prawidłowego wyboru jak np. zalecany wiek dziecka. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na symbole bezpieczeństwa. Wszystkie zabawki wprowadzane na rynek Unii Europejskiej podlegają obowiązkowi oznakowania CE. Znak ten stanowi deklaracje producenta, że zabawka spełnia wszelkie normy i została poddana odpowiednim badaniom przed wprowadzeniem do sprzedaży.

Jak ocenić, czy jest bezpieczna?
Bezpieczeństwo zabawek zapewniają normy i certyfikaty umieszczone na opakowaniu, dlatego właśnie firma Toys”R”Us przykłada ogromną wagę do wyboru asortymentu i jakości oferowanych produktów.

Udostępnij:
0