Face&Look > Mężczyzna > Planujesz zakup smartfona? Zwróć uwagę na te parametry!

Planujesz zakup smartfona? Zwróć uwagę na te parametry!

Smartfon to gadżet, który posiada obecnie niemal każdy człowiek. Goniąc za coraz to nowszymi ciekawostkami technologicznymi wymieniamy nasze telefony raz na kilka lat lub nawet miesięcy. Ale czy zawsze musimy sięgać po te najświeższe modele? Na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę kupując nowego smartfona?

 

Wielkość i rozdzielczość ekranu

Wbrew pozorom wielkość i rozdzielczość ekranu to dwa różne parametry. Duża przekątna nie zawsze oznacza, że wyświetlany obraz będzie doskonałej jakości. Obecnie najpopularniejsze są modele z ekranem o wielkości 6-9 cali. To dość duże gabarytowo gadżety, dlatego producenci smartfonów szukają coraz to nowszych rozwiązań, by duży ekran umieścić w niewielkim przedmiocie. I tak możemy wybierać spośród telefonów z zawiniętym ekranem lub w technologi notch – czyli niemal bezramkowej, dzięki której trzymając smartfon w ręku odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z samym tylko ekranem – jedynie na samej górze znajduje się niewielkie wcięcie z głośnikiem oraz przednią kamerą.
 
Jeśli preferujesz smartfony o naprawdę dużych ekranach, które pozwolą Ci wygodnie oglądać filmy czy grać w gry, może lepszym pomysłem jest zakup tableta. Przeczytaj tutaj o tym, kiedy lepiej wybrać tablet, a kiedy smartfon.
 

Pamięć RAM

Pamięć RAM, czyli pamięć operacyjna to jeden z najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem nowego sprzętu. W głównej mierze to właśnie on odpowiada za to, jak sprawnie działa telefon, ile aplikacji naraz jest w stanie otworzyć i jak często się zawiesza. Nie zawsze jednak mniejsza ilość RAM oznacza mniejszy komfort użytkowania smartfona. Niektóre modele posiadają tak dobrze zoptymalizowany system operacyjny (np. Apple), że nawet przy niewielkiej ilości pamięci operacyjnej całość działa płynnie i ulega usterkom.

Bateria

Nikogo obecnie nie dziwi konieczność częstego ładowania smartfonów. Używamy ich bowiem niemal bez przerwy i praktycznie cały czas korzystamy z dostępnych na nich aplikacji takich jak gry, kalkulator czy aparat fotograficzny. Jeśli jednak nie chcesz musieć nosić ze sobą wszędzie powerbanka, powinieneś wybrać model telefonu, który posiada wbudowaną wytrzymałą baterię. Jak to sprawdzić?
 
Standardowa pojemność w baterii w telefonie to 3000 mAh. Jeśli zatem zależy Ci na długotrwałym korzystaniu ze smartfona bez konieczności ładowania go co wieczór, zalecamy sięgać po modele z bateriami o pojemnościach od 4000 mAh wzwyż.
 

Łączność bezprzewodowa

Nawet jeśli do tej pory nie używałeś smartfona by płacić za jego pomocą niczym kartą płatniczą w sklepie czy odblokowujesz swój telefon standardowo za pomocą numeru PIN, nowy model powinieneś kupić wyposażony między innymi w Bluetooth, Wi-FI i NFC. Możliwe, że przez pierwsze kilka miesięcy nawet nie skonfigurujesz systemu elektronicznych płatności za pomocą telefonu, jednak w dobie tak szybko rozwijającej się technologii z pewnością już wkrótce docenisz tę funkcję i będziesz zastanawiał się, jak dawałeś sobie wcześniej radę bez niej. NFC umożliwia także szybkie i bezproblemowe podłączanie innych urządzeń pod smartfona – np. głośników czy VR.

Artykuł partnera

 

Dodaj komentarz

Komentarze

kylaina

Za późno, już kupiłam, ale też zwracałam uwagę głównie na pamięć Smile

lawina74

Zawsze mam doradcę w takich sytuacjach Smile

Iwo

Pamięc i jak długo trzyma bateria

Agaagaja

Mąż zawsze mi doradza.

szymon

Te wszystkie wiadomości znam  Smile

S-wa

już mam Biggrin

mario774

Wytrzymała bateria to jest to i rozdzielczość

Cameleonka

wysoka moc baterii i wysoka rozdzielczość aparatu i już mi wystarczy Smile

szymon

Jestem fanem nowych technologii,telefon mam dość wypasiony.

sisi13

Wymiana w przyszłym roku.