Problem wrastających włosków - dotyczy także Ciebie?

Nawracający problem wrastających włosków może wydawać się wstydliwy, jednak dotyczy on bardzo wielu osób, bardzo możliwe, że także Ciebie. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Odpowiadamy!

Wrastające włoski to powszechny problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Polega on na tym, że włosy, które powinny rosnąć na zewnątrz skóry, rosną w jej głąb, powodując ból, zaczerwienienie i zainfekowanie skóry wokół włosa. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do poważnych stanów zapalnych, które wymagają interwencji medycznej, na szczęście jednak dzieje się to bardzo rzadko. Warto jednak zwracać uwagę na istnienie tego problemu, ponieważ powoduje on ogromny dyskomfort. Jak można się go pozbyć?

 

 

Gdzie najczęściej występują wrastające włoski?

 

 

Wrastające włoski zwykle występują w miejscach, gdzie włosy są gęste i kręcone, takie jak okolice bikini, pachy, broda i szyja. Problem ten jest szczególnie dotkliwy dla osób o ciemnej karnacji, ponieważ mają one większą tendencję do tworzenia się blizn po zainfekowanych wrastających włoskach. Nie oznacza to jednak, że w innych miejscach nie może wystąpić problem wrastających włosów. Poza skłonnościami genetycznymi istnieje szereg przyczyn powstawania wrastających włosków. Zapoznaj się z nimi, czytając dalej!

 

 

Zmiana kierunku rośnięcia włosów

 

 

Jedną z najczęstszych przyczyn wrastających włosków jest golenie. Kiedy golisz okolice, w których występują wrastające włoski, skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia. Golenie powoduje też, że włosy zaczynają rosnąć pod kątem. Nienaturalny kierunek rośnięcia włosów sprawia, że zamiast na zewnątrz, zaczynają one rosnąć pod skórą.

 

Inną przyczyną zmiany kierunku rośnięcia włosów jest depilacja woskiem. Ta popularna i uwielbiana przez kobiety metoda pozbywania się niechcianego owłosienia niestety może prowadzić także do negatywnych konsekwencji. Dzieje się to w momencie, w którym uszkodzone zostają mieszki włosowe lub skóra jest nadmiernie obciążona.

 

 

Inne przyczyny

 

 

Spośród czynników, które mogą przyczyniać się do wrastających włosków, warto wymienić także takie, które mogą wydać nam się zupełnie nietypowe. Mamy na myśli ciasne ubrania, a także poziom nawilżenia skóry. Zbyt obcisłe ubrania podrażniają skórę, podobnie dzieje się w przypadku jej niedostatecznego nawilżenia, czy problemów z przetłuszczaniem. Uważaj, żeby nie stosować produktów do pielęgnacji, które podrażniają skórę, czyli głównie alkohol czy agresywne substancje myjące. Gorszy stan skóry w ogromnym stopniu przyczynia się do powstawania problemu wrastających włosków.

 

 

Jak zapobiegać wrastającym włoskom?

 

 

Aby zapobiec wrastającym włoskom, należy unikać golenia lub depilacji. Wiadomo jednak, że trudno jest zrezygnować z tych czynności. Możesz spróbować zmienić przyzwyczajenia i postawić na jedną z metod, które nie podrażniają skóry, np. depilacja laserowa lub elektroliza.

 

Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z wybranego sposobu pozbywania się niechcianego owłosienia, upewnij się, że przeprowadzasz daną czynność w sposób poprawny. Depilując ciało upewnij się, że nie naruszasz ciągłości skóry i odpowiednio regenerujesz ją po depilacji. Z kolei podczas golenia zwróć uwagę na używanie pianki lub innych produktów do golenia. Nie zapomnij także o nawilżeniu ciała po zabiegu.

 

 

Dodatkowa pomoc

 

 

Na koniec warto wspomnieć o peelingu, czyli złuszczaniu naskórka. Regularnie wykonywany pozwoli usuwać martwy naskórek, który często utrudnia rozwój włosów. Pamiętaj jednak, żeby postawić na peeling o dobrym składzie oraz nie wykonywać go częściej, niż wskazuje na to producent. W przeciwnym przypadku możliwe jest wystąpienie podrażnienia skóry, a tym samym pogorszenie problemu wrastających włosków.

 

 

Specjalistyczna pomoc

 

 

Pamiętaj, że jeśli od dłuższego czasu nie możesz poradzić sobie z problemem wrastających włosków, warto udać się do gabinetu kosmetycznego i zasięgnąć specjalistycznej pomocy. Problem wrastających włosków nie jest niczym przyjemnym, wygląda nieestetycznie, powoduje dyskomfort i niestety jest to problem nawracający. Postaraj się zadbać o swoją skórę i wyeliminować źródło problemu. W razie takiej potrzeby nie wstydź się jednak poprosić o pomoc osobę profesjonalną i pozbyć się problemu raz a dobrze!

Autor: 
Redakcja

Rekomendowane dla Ciebie

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów