Face&Look > Mężczyzna > Program refundacji in vitro

Program refundacji in vitro

1 lipca rusza rządowy program refundacji in vitro. O refundację można starać się w wybranych klinikach w całej Polsce.

Coraz więcej par ma problemy z zajściem w ciążę. Niektórzy decydują się na zabieg in vitro, czyli pozaustrojowe zapłodnienie. Koszt in vitro jest wysoki. Na zabieg, leki i przygotowanie trzeba wydać około 10 tysięcy złotych. Teraz pary, które marzą o dziecku, mogą skorzystać z refundacji.

In vitro wzbudza wiele emocji. Wiele osób uważa je za sprzeczne z moralnością, polski Kościół wypowiada się na jego temat jednoznacznie negatywnie. Jednak dla wielu ludzi to jedyna szansa na to, żeby mieć własne dziecko. Pamiętajmy, że zabieg in vitro można przeprowadzić z poszanowaniem dla zarodków. Można zrezygnować z ich zamrażania - choć istnieją badania wskazujące, że zarodki, które mają za sobą etap mrożenia, mają większe szanse na zagnieżdżenie się w macicy i dalszy rozwój. Można też ustalić z lekarzem, że powstanie tylko jeden jedyny zarodek, choć lekarz zapewne będzie to odradzał (jeden zarodek oznacza statystycznie mniejsze szanse na sukces).

Dla starających się o ciążę par dostępna jest od 1 lipca refundacja. Obejmuje koszt zabiegu, ale już nie poprzedzającej go kuracji hormonalnej. O dofinansowanie mogą starać się pary - niekoniecznie małżeństwa - u których zdiagnozowano konkretną przyczynę niepłodności. Przyszła mama nie może mieć więcej niż 40 lat. Para musi mieć udokumentowaną historię przynajmniej rocznego leczenia bezpłodności.

W Polsce programem refundacji objęte są 23 kliniki. Szacuje się, że w tym roku z dofinansowania skorzysta około 2 tysięcy par.

Dodaj komentarz

Komentarze

Masza

Jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii ostatnich miesięcy.Metoda in vitro.Ma tyle samo zwolenników co przeciwników.Dla par,które bezskutecznie starają się o dziecko to czasami ostateczność oraz astronomiczne koszty.Bardzo dobrze,iż nareszcie jest refundacja,przynajmniej tych,których nie było stać,mogą rozpocząć leczenie.

caroline000

póki nie jestem w stanie powiedzieć czy jestem za czy przeciw. nigdy sie nad tym nie zastanawiałam. Skoro ma to pomóc ludziom niech funkcjonuje

angel3312

Zgadzam się z Maszą - dobrze że jest refundacja...
Zazwyczaj w życiu jest tak że rodzina która potrafiłaby dobrze wychować dziecko i ma do tego warunki ma wielki problem z zajściem w ciążę.
Dziecko to największy skarb na świecie, nie wiadomo jakie by nie było zawsze rodzic je kocha.

kamila11207

Ja jestem za i ciesze się że jest to refundowane

wilma74

A ja uważam ,że rodzina dobrze sytuowana spokojnie może sobie pozwolić na taki zabieg bez refundacji niech odpuszczą sobie jeden wypad za granicę i już fundusze są.Rząd lepiej niech da te pieniądze na już istniejące dzieci. Jednym zabierają ,niepełnosprawnym bo przekroczą dochód ,drugim chcą dać bez niczego.W zależności od dochodu powinno być i nie w formie refundacji tylko zwrotu poniesionych wydatków tak jak w przypadku stypendium szkolnego.Nie podoba mi się też pomysł z dostępnością do tego projektu par bez papierka.

angel3312

no tak wilma74 tu się z Tobą zgodzę.
To kpina ile w naszym Państwie dostaje się zasiłku rodzinnego - wystarcza tylko i wyłącznie na 1 paczkę pampersów, a juz nie powiem o tym jak mają żyć samotne matki.

wampa

dobrze że wprowadzili 500 plus;)

Masza

Angel kpina?Nie, to za słabe określenie.Nigdy nie zrozumiem jak można komuś zabrać,bądź nie dać zasiłku rodzinnego,bowiem przekroczył np.10 złotych.Kto w ogóle ustala tak śmiesznie niskie progi dochodów.

angel3312

Zdecydowanie kpina to słabe określenie, ale nie chciałam tutaj używać wulgaryzmu.
Nie rozumię jak rodziny które mają najniższą krajową mają wyżywić rodzinę i utrzymać mieszkanie.
Ten pomysł z refundacją in vitro jest spowodowany niżem demograficznym. Nie ma kto robić na emerytów i pensje polityków.

Masza

Angel wokół programu refundacji z każdym kolejnym dniem narastało coraz więcej kontrowersji i pewnie sporo jeszcze czasu upłynie zanim będzie wiadomo co i jak,chociażby kwestia par gdzie jeden jest obcokrajowcem,podział środków jakie otrzymały kliniki,prawdziwość deklaracji oraz nałożony na kliniki obowiązek spisywania przebiegu ciąży,porodu i stanu dziecka po porodzie.Nie sądzę,żeby wielu rodziców chciałoby się tym chwalić.

wilma74

Angel wbrew pozorom samotne matki mają nieraz lepiej niż mężatki.Alimenty min.500 zł na dziecko,opieka dopłaca do czynszu,żłobka,przedszkola,mają darmowe wyprawki, książki ze szkoły,wsparcie finansowe.O wysokości rodzinnego nawet nie mówcie,bardzo daleko nam niestety do Europy pod tym względem.W UK np zasiłki i pomoc państwa jest tak wysoka,że mało która kobieta z dziećmi idzie do pracy,nie musi,może zająć się spokojnie wychowywaniem dzieci.Tam wiedzą,że pieniądze wydane na dziecko z rządowej kasy to dobra inwestycja na przyszłość,że wyrośnie,zdrowe,zadowolone pokolenie..Nasi politycy niestety ładują wszystko w siebie.

Masza

To prawda zaliczamy się do szarego końca jeśli chodzi o dbanie o najmłodszych.Nie tylko w Anglii mają tak dobrze,moja kuzynka mieszkająca na stałe w Berlinie od 8 lat korzysta z ''socjalu'' na synka.Oprócz tego opłacają jej mieszkanie,telefon,80% do opłat za gaz,prąd i wodę.O reszcie nie wspomnę.

angel3312

No tak bo tylko w Polsce jest taka paranoja.

wilma74

No zgadza się Masza Niemcy to też raj socjalny.

wampa

dużo pieniędzy marnotrawi cała administracja

madziara85

w życiu bym nie pomyślała,że kiedykolwiek dojdzie do refundacji tej metody świetnie jak dla mnie korzystna opcja dla par,które juz kilka lat starają sie o dziecko i im nie wychodzi...

Masza

wilma74 ciekawe kiedy u nas dzieci będą miały taki raj,wątpię czy się doczekam,moje dzieci również chyba nie,może wnuki,lub w ogóle to nie nastąpi.

wilma74

Masza niestety nie spodziewam się zmian w tym względzie.U nas ładują gigantyczne pieniądze w administrację,przekręty,nagrody dla swoich,wszędzie tylko nie tam gdzie potrzeba.Wszystko kosztem zwykłych ludzi.Kraj jest fatalnie zarządzany.Kończę bo zaraz napiszę za dużo i jeszcze bana dostanę za poglądy. Wink

Masza

Doskonale wiem co chciałaś napisać,w pełni się z tym zgadzam:)

bbo

In vitro - w porządku - refundujmy! To bardzo głośny, śmiało można napisać MODNY temat.
A co z kobietami, które nie mają problemu z poczęciem, a z donoszeniem ciąży? Nic. Są pozostawione same sobie. Ten temat nie jest na topie.

angel3312

bbo - z tym się z Tobą zgodzę, ten temat powinnien być również ważny, a dla takich kobiet powinna być przyznawana conajmniej opieka psychologa.

wilma74

Mam znajomych,którzy po trzech próbach zajścia w ciążę, tą metodą zrezygnowali i ich związek wisi na włosku.Znajoma żadnej ciąży nie donosiła.Nawet płodu pięciomiesięcznego nie dali jej pochować.

bbo

Opieka psychologiczna - śmiech na sali! A lekarze potrafią tylko powiedzieć: Pani szanse w tej chwili wynoszą x%...
Ja jestem zdania, że takie tragedie cementują związki, ale pewnie są i sytuacje odwrotne. Nie każdy jest w stanie przez to przejść.

Masza

Powinno cementować,jednak w wielu przypadkach tak się nie dzieje.Wiele par się rozstaje.Z tych,które znam,odchodził facet,z tego co słyszałam nie mogli sobie poradzić z tą sytuacją,mieli romans z inną.

angel3312

Masza ja też znam taki przypadek, że facet poszedł do innej która w ciągu 3 mies. zaszła w ciążę. Dziewczyna z którą był się strasznie załamała Sad na szczęście minęły ok 3 lata i ona też teraz kogoś ma i mówiła że narazie nie stara się o dziecko. Wszytsko poukładała sobie w głowie, zaczęła inaczej patrzeć na świat.

bst

Nie oceniajmy innych zwłaszcza jeśli nie mamy takich problemów. Nie wiemy jakbyśmy się naprawdę zachowali w obliczu takiego nieszczęścia.

bbo

Bst - Ja nie widzę, żeby ktoś tu oceniał. Ale masz rację w drugim zdaniu, bo przecież: "Tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono".

dark_forest

Wszyscy świętują że pojawia się refundacja, tylko ogromna szkoda, że nikt nie zważa na etyczne jej konsekwencje... Co z zarodkami? Te niewykorzystane wyrzucać na śmietnik??? Manipulować nimi? Robić eksperymenty? Przecież to są zarodki LUDZKIE - każdy z nas miał kiedyś taką postać! Jak dla mnie ta metoda pozostawia zbyt wiele miejsca dla EUGENIKI. W Polsce brak odpowiednich regulacji prawnych.

weronkaa84

Mam nadzieję ,że dzięki tej metodzie dużo par starających się bezskutecznie o dziecko będzie mogło wreszcie doczekać się upragnionego dzidziusia .

sisi13

Krótki to był zryw...

aga0495

Jestem przeciw Smile

Julia Suszczynska

Ciekawy artykuł skorzystam z porad Smile

Mirosław Suszczynski

Ciekawy artykuł Smile