Przeciwzmarszczkowe kosmetyki dla facetów

Przeciwzmarszczkowe kosmetyki dla facetów

Wiele mówi się o tym, że mężczyźni powinni bardziej dbać o siebie. Te dyskusje odnoszą skutek, bo coraz więcej wokół nas pachnących, wypielęgnowanych mężczyzn. Miło popatrzeć – większość pamięta o regularnym chodzeniu do fryzjera, codziennej pielęgnacji włosów, goleniu lub utrzymywaniu eleganckiego zarostu, i raczej nie wychodzą z domu bez użycia dobrej wody toaletowej. Choć nie wszyscy się do tego przyznają, niektórzy wklepują też kremy.

Problem za problem
Niewielu panów zwraca jednak uwagę na to, by kosmetyk był dobrany do typu skóry. Wolą „pożyczyć” krem od żony, niż kupić ten przeznaczony dla mężczyzn. A na rynku jest w czym wybierać – są specyfiki nawilżające, ujędrniające, odżywcze, likwidujące problemy naczynkowe i pielęgnujące skórę pod oczami. Różnią się od damskich nie tylko opakowaniem, ale też zapachem i składem, bo – jak się okazuje – męska skóra ma swoje konkretne potrzeby.

Naukowcy odkryli, że panowie, oprócz widocznego zarostu, mają:

– większą liczbę i zagęszczenie naczyń krwionośnych, w szczególności na kościach policzkowych,

– obfitszą powłokę hydrolipidową – gruczoły łojowe są większe, bardziej liczne i bardziej aktywne,

– grubszą skórę.

Te cechy sprawiają, że męska twarz dłużej pozostaje jędrna, jest bowiem lepiej ukrwiona, odżywiona i zabezpieczona przed utratą wilgoci. Cóż, pozazdrościć. Ale panowie mają też istotne problemy związane z zarostem. Golenie sprawia, że skóra jest często przesuszona i podrażniona. To prowadzi do trwałego zaczerwienienia lub rumienia, co bezpośrednio wiąże się z osłabieniem i kruchością naczyń krwionośnych. Prawdziwą zmorą panów są też wrastające włoski, z którymi lepiej nie walczyć domowymi sposobami.

Gdzie uderzyć?
Mimo różnic, skóra twarzy mężczyzn jest podatna na zmarszczki w tych samych miejscach, co u kobiet. To dlatego powinni oni zadbać o delikatną okolicę oczu. Na szczególną uwagę zasługują też miejsca, gdzie najszybciej pojawiają się zmarszczki mimiczne, a więc czoło i okolice ust.

Niewielu mężczyzn zdaje sobie sprawę z tego, że o cerę należy zadbać odpowiednio wcześnie, najpóźniej w wieku dwudziestu lat – mówi mgr inż. Jolanta Bielska, technolog Laboratorium Kosmetycznego Floslek. – Skóra potrzebuje wtedy łagodzących balsamów po goleniu oraz kremów o lekkiej konsystencji. Preparaty odżywcze, z witaminami i mikroelementami przydadzą się już po trzydziestce. Nieco starsi panowie, pragnący zachować zdrowy wygląd powinni używać kremów pod oczy bądź preparatów aktywnie regenerujących, które spłycają i wygładzają zmarszczki. Źródłem zdrowia są m.in. witaminy, proteiny z nasion pszenicy, wyciąg ze świetlika lekarskiego i składniki łagodzące podrażnienia.

Bez względu na wiek, każdy powinien stanąć przed lustrem i realnie ocenić problemy. Być może szczególnej uwagi wymaga opuchnięta i zasiniona skóra pod oczami? Jeśli tak, to trzeba sięgnąć po krem pod oczy, który rozjaśni skórę i zlikwiduje obrzęki. Z kolei pierwsze delikatne rysy na czole czy ledwo zaznaczające się kurze łapki to sygnał do sięgnięcia po męski krem przeciwzmarszczkowy.

Jak to działa?
Działanie kremów przeciwzmarszczkowych dla panów jest podobne jak w przypadku kremów dla kobiet. Mają one przede wszystkim wygładzić skórę spłycając zmarszczki, a także zabezpieczyć przed utratą wilgoci i wolnymi rodnikami. Dlatego w ich składzie znajdziemy podobne substancje. Wyjątkową skuteczność wykazują: retinol, witamina C, koenzym Q10, likopen i filtry UV jako czynnik zapobiegający starzeniu. Najsilniejsze działania przeciwzmarszczkowe ma witamina A, czyli retinol, a także jej niektóre pochodne – retinoidy. Ma ona zdolność regenerowania uszkodzonych włókien kolagenowo-elastynowych, a więc spłycania zmarszczek. Poza tym sprawia, że skóra jest jędrniejsza, grubsza i lepiej nawilżona, stymuluje bowiem produkcję kwasu hialuronowgo, a także rozjaśnia plamy i zwęża pory. Szczególnie ważna jest ochrona przed wolnymi rodnikami, czyli cząsteczkami niszczącymi strukturę komórek skóry. To zadanie filtrów przeciwsłonecznych i antyoksydantów. Najbardziej znanym antyoksydantem jest witamina C, która oprócz funkcji ochronnej odgrywa też ważną rolę w tworzeniu kolagenu. Pozostałe antyoksydanty to witamina E, koenzym Q10 i likopen. Najlepsze efekty daje połączenie kilku antyoksydantów, dlatego idealny będzie krem zawierający kombinację przeciwutleniaczy.

Choć trudno oczekiwać od kosmetyków przciwzmarszczkowych spektakularnych efektów, to warto dać im szansę i nie zniechęcać się. Z tym niestety panowie mają większy problem niż panie. Oczekują szybkich rezultatów, a tymczasem 6 miesięcy to optymalny okres „współpracy” z danym kosmetykiem.

 

Udostępnij:
0