Pstrąg jest pyszny i zdrowy!

Pstrąg jest pyszny i zdrowy!

Sałatka śródziemnomorska z pstrągiem wędzonym

Składniki: 2 filety z pstrąga wędzonego, 2 jajka, 6 pomidorków koktajlowych, 1 zielony ogórek, 1 cebula szalotka, 1 zielona papryka, 1 opakowanie mieszanych sałat, kapary, nadziewane oliwki, 2 łyżki ziół prowansalskich, 10 łyżek oliwy z oliwek, 5 łyżek octu balsamicznego

Przygotowanie: Pstrąga kroimy na paski, jajka gotujemy na twardo, obieramy i kroimy na ćwiartki. Mieszankę sałat rozkładamy na talerzach, a na liściach układamy pokrojone w paski ogórka, paprykę i cebulkę. Dodajemy kapary, połówki oliwek i ćwiartki pomidorków. Na wierzchu kładziemy jajka i kawałki filetu z pstrąga. Potrzebujemy jeszcze sosu: ocet balsamiczny mieszamy energicznie z oliwą, dodajemy zioła prowansalskie i solimy. Sosem polewamy sałatkę, która posypujemy jeszcze świeżo mielonym pieprzem. Sałatkę można podawać z grzankami.

Pikantna zupa prowansalska z pstrągiem i suszonymi pomidorami

Składniki: 1 pstrąg ok. 400 g, 50 g suszonych pomidorów, puszka pomidorów pelatti, 1 duża cebula, oliwa z oliwek, pęczek włoszczyzny, 4 ząbki czosnku, 0,5 opakowania ziół prowansalskich, sól, pieprz, 1 papryczka chilli

Przygotowanie: Rybę myjemy i kroimy na dzwonki o szerokości 1,5 cm. Dla dwóch osób będziemy potrzebować 6 szt. Cała resztę ryby – głowę i ogon i włoszczyzne wkładamy do garnka i zalewamy ok. 3 litrami wody. Gotujemy 30 minut, zdejmując szumowiny. Cebulę kroimy w drobną kostkę i smażymy na oliwie razem z ziołami prowansalskimi i startym czosnkiem. Dodajemy pomidory pelatti i pokrojoną na cieniutkie paseczki papryczkę chilli, bez nasion. Całość dodajemy do oczyszczonego wywaru z ryby i włoszczyzny (można go przelać przez sito). Gotujemy ok. 20 min. Dzwonki z pstrąga panierujemy w mące i smażymy na oliwie na złoty kolor wraz z suszonymi pomidorami. Gotową zupę wylewamy na miseczki, układamy rybę i pomidory, dekorujemy listkiem świeżej bazylii i plastrem cytryny .

Szaszłyki z pstrąga

Skadniki: 4 pstrągi, 2 różnokolorowe papryki, 1 cukinia, 3 małe cebule, 100 g boczku, 1 cytryna, 2 ząbki czosnku, oliwa z oliwek, pół łyżeczki suszonego tymianku, sól, czarny pieprz, pieprz cytrynowy

Przygotowanie: Pstrągi czyścimy i filetujemy, a następnie kroimy na 2 cm kawałki. Solimy, posypujemy pieprzem cytrynowym i solą i skrapiamy sokiem z cytryny. Odstawiamy na 1 – 2 godziny do lodówki. Warzywa myjemy, paprykę kroimy w kostkę, cebulę w talarki, cukinię w półplasterki. Warzywa warto polać odrobiną oliwy z oliwek, wcisnąć do nich ząbek lub dwa czosnku i posypać tymiankiem. Tak przygotowane odstawiamy na kwadrans. Po upływie tego czasu nadziewamy na patyczki do szaszłyków na przemian rybę z kawałkiem boczku, paprykę, cukinię i cebule. Szaszłyki możemy grillować lub upiec w piekarniku.

Pstrąg z rusztu z leśnymi grzybami

Składniki: 2 całe pstrągi, 200 g świeżych borowików, 200 g świeżych kurek, 150 ml śmietany 30%, sól, pieprz, cytryna, 1 cebula, olej
 
Przygotowanie: Pstrąga filetujemy, czyli odcinamy mięso od kręgosłupa, tak aby głowa i ogon były nadal połączone. Z tak przygotowanego fileta musimy jeszcze usunąć ości. Następnie myjemy filety i dokładnie suszymy papierowym ręcznikiem. Oliwimy je z obu stron, posypujemy solą i pieprzem.
 
Kręgosłup układamy na brytfance i suszymy w piekarniku ok. 7 min w temp. 180 stopni C. Do przygotowania sosu potrzebna będzie nam cebula pokrojona w drobną kostkę. Przesmażamy ją na oleju i dodajemy umyte kurki i smażymy razem jeszcze przez chwilę. Dodajemy śmietanę, przyprawiamy solą i pieprzem i dusimy na delikatnym ogniu.

Borowiki myjemy i kroimy na pół. Zwilżamy olejem, układamy na ruszcie i smażymy, aż się zrumienią. Filet układamy na grillu i grillujemy z obu stron tak, aby powstały ładne paski. Na talerzu układamy wysuszony kręgosłup, nalewamy sos, a na nim filety. Dekorujemy połówkami borowików i plastrami cytryny.

Pierożki z pstrągiem i szałwią

Składniki: 400 g maki pszennej, 4 jajka, woda do ciasta, 300 g filetu z pstrąga, 1 cebula, 100 g masła, połowa doniczki świeżej szałwii, pieprz i sól

Przygotowanie: Oczyszczony filet z pstrąga musimy ugotować, a następnie rozgnieść widelcem lub przemielić maszynką do mięsa. Masę mieszamy z posiekaną i przesmażoną na maśle cebulką, jednym jajkiem i drobno posiekaną połową szałwii. Przyprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy do lodówki.

Mąkę mieszamy z pozostałymi jajkami, w razie potrzeby dodajemy wody. Rozwałkujemy na dosyć cienkie płaty i tniemy je na kwadraty ok. 5 cm. Na każdym kawałku układamy łyżkę nadzienia, składamy na pół po przekątnej, a następnie łączymy rogi ze sobą, tak aby powstało „uszko”.

W dużym garnku doprowadzamy wodę z łyżką soli do wrzenia. Pierożki gotujemy ok. 5min od momentu wypłynięcia na wierzch. Długość gotowania zależy od tego, jak grubo rozwałkowaliśmy ciasto. Wykładamy na talerze i polewamy roztopionym masłem z posiekaną szałwią.

Pstrąg faszerowany kaszą gryczaną i serem korycińskim

Składniki: 1 pstrąg, ½ szklanki ugotowanej kaszy gryczanej, 50 g sera korycińskiego lub fety, ½ łyżeczki posiekanego śœwieżego tymianku, ½ małej cebuli, sól, pieprz, grudka masła, odrobina oleju

Przygotowanie: Pstrąga czyścimy, myjemy, zwilżamy kilkoma kroplami oleju i doprawiamy solą, pieprzem i ewentualnie sokiem z cytryny. Ugotowaną kaszę studzimy i mieszamy z serem korycińskim (posiekanym lub startym na tarce) oraz z tymiankiem, solą, zeszkloną cebulką i pieprzem. Tak powstały farsz wkładamy do pstrąga. Spinamy rybę wykałaczkami i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut. Pamiętajmy, że ser koryciński i feta są serami słonymi, więc nie przesadzajmy z ilością soli.

Więcej przepisów i informacji na www.terazpstrag.pl

 

Udostępnij:
0