Rezygnując z kawy zostaniesz milionerem?

Rezygnując z kawy zostaniesz milionerem?


Fot. Shutterstock

Według badań Banku Millennium statystyczna Polka na niepotrzebne wydatki przeznacza 95 złotych tygodniowo. Zatem, gdyby tylko chciała, byłaby w stanie zaoszczędzić blisko 400 złotych co miesiąc. To naprawdę konkretna suma, prawda? Tymczasem najnowsze badania Millennium pokazują, że 63 proc. Polek ma odłożone mniej niż dwie miesięczne pensje lub nie ma żadnych oszczędności.

Przyjrzyj się swoim wydatkom
Czy kupujesz codziennie kawę? Czy wydajesz pieniądze na kanapkę w pracy zamiast zrobić ją sobie w domu? Palisz papierosy? Czy kupujesz czasopismo, którego potem nie czytasz? Jedzenie, które w końcu ląduje w koszu? Kolejną bluzkę, której tak naprawdę nie potrzebujesz, zabawkę, którą twoje dziecko błyskawicznie się znudzi? A może kolejny prezent pod choinkę, bo akurat zobaczyłaś coś fajnego, choć miałaś już wcześniej przygotowany podarunek?

Przed każdym zakupem zastanów się dobrze, bo może rezygnacja z jednej kawy może sprawić, że po latach będziesz milionerem. Nie wierzysz? Tak w każdym razie twierdzi Amerykanin David Bach, dziennikarz i autor publikacji finansowych, który od lat przekonuje, że rezygnacja z zakupu porannej kawy, kanapki czy ciastka i odłożenie przeznaczonych na nie pieniędzy pozwoli po kilkudziesięciu latach zebrać milion dolarów. Nazywa to efektem latte.

– 10 złotych konsekwentnie odkładane każdego dnia po 20 latach urośnie do 73 tysięcy złotych. Oczywiście środki te będą wyższe, jeśli zdecydujemy się regularnie wpłacać je na konto oszczędnościowe czy lokatę – mówi Marek Ubysz z Banku Millennium. Czy jednak tak łatwo zaoszczędzić codziennie 10 zł? Nie każdy z nas ma taką wolną sumę każdego dnia…

Psycholog Dominika Maison, autorka książki „Polak w świecie finansów” przekonuje: – Niestety wiele osób nie myśli perspektywicznie, nie patrzy w przyszłość, liczy na cud lub nieoczekiwaną pomoc. Dlatego cały czas tak mało Polaków odkłada pieniądze z myślą choćby o emeryturze. Trzeba podkreślić, że wydawanie pieniędzy na drobne przyjemności nie musi być niczym złym. Kluczowe jest to, czy daną osobę stać na takie wydatki. Jest cienka granica pomiędzy racjonalnym wydawaniem pieniędzy, a popadaniem w rozrzutność – mówi Dominika Maison.

Oszczędzaj i zbieraj procenty
David Bach ciągle przypomina, że chcąc sprawdzić siłę działania efektu latte, nie wystarczy zrezygnować z małych wydatków. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze powinny trafić na konto lub lokatę. W przeciwnym razie nasze ekstra „kieszonkowe” rozejdzie się przy innej okazji.

Dominika Maison ma na ten temat jeszcze jedną uwagę. – Oszczędzanie jest w większym stopniu związane z psychologicznymi cechami osoby i jej charakterem, niż z ilością pieniędzy, jaką dysponuje. Nasze dochody mogą co najwyżej mieć wpływ na wysokość oszczędności, a nie na sam nawyk oszczędzania. Badania pokazują, że oszczędzaniu sprzyjają między innymi takie cechy jak samokontrola, umiejętność odraczania gratyfikacji, a nawet zadowolenie z życia. Okazuje się, że osoby o wyższym poziomie zadowolenia z życia są bardziej skuteczne w oszczędzaniu. Może to wynikać z tego, że będąc nastawionym pozytywnie, bardziej wierzymy w skuteczność swoich działań. Dotyczy to również oszczędzania.

Udostępnij:
0