Wyróżniamy trzy typy cery: wrażliwa, naczynkowa oraz odwodniona. Każdy z tych typów jest inny i potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. Czym się charakteryzują?
CERA WRAŻLIWA – Objawia się ona uczuciem pieczenia, ściągania oraz swędzenia, które występuje po myciu lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Cera wrażliwa źle reaguje na częste zmiany kosmetyków oraz na toksyny pochodzące ze środowiska. Jej stan znacznie pogarszają m.in. promieniowanie słoneczne, nieprawidłowa dieta oraz zanieczyszczenia.
CERA NACZYNKOWA – Cera naczyniowa należy do najbardziej wybrednych rodzajów skóry. Jej charakterystyczny wygląd uwidacznia wszelkie niedoskonałości. Objawiają się one widocznymi na twarzy zaczerwieniami, zmianami skórnymi – tzw. „pajączkami”, za które odpowiedzialne są rozszerzone naczynka krwionośne umiejscowione na twarzy. Miejscami o największym rozszerzeniu naczyń krwionośnych fachowo zwanym teleangiektazją są rozległe punkty znajdujące się zwłaszcza na policzkach, przy otworach nosowych, na brodzie.
CERA ODWODNIONA – Skóra odwodniona często mylona jest ze skórą suchą. W skórze suchej głównym problemem jest zaburzenie w produkcji bariery lipidowej, a w skórze odwodnionej głównym problemem jest niewłaściwe krążenie wody oraz jej nadmierna utrata w stosunku do podaży. W przypadku tego typu cery nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki (szczególnie na bazie alkoholu), zbyt częste zabiegi oczyszczające, przyjmowane leki i wystawienie na negatywne działanie czynników atmosferycznych prowadzą do naruszenia naturalnej bariery ochronnej naskórka.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę rodzaje skóry, to również wyróżniamy trzy podstawowe: cera sucha, cera tłusta oraz cera mieszana.
CERA SUCHA jest bardzo delikatna, wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, na ogół koloru jasnożółtego, bądź jasnoróżowego. Ze względu na to, że jest cienka prześwitują przez nią naczynia krwionośne nadając jej charakterystyczny kolor . Zazwyczaj jest matowa, pory skórą są zamknięte, słabo widoczne. Mogą pojawiać się zaskórniki w okolicy nosa oraz brody. W dotyku może być szorstka, lekko chropowata. Brakuje jej elastyczności, miękkości, delikatności. Charakteryzuje ją skłonność do łuszczenia. Natychmiast reaguje na kontakt z wodą, w szczególności chlorowaną jak i mydło, staje się wtedy napięta, czuć efekt ściągania skóry. Osoba z tym typem cery powinna również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, jak i korzystania z opalania na solarium. Zabiegi potęgują suchość skóry, dodatkowo w miejscach nadmiernej ekspozycji, miejscach wrażliwych może dojść do powstania teleangiektazji czyli rozszerzonych naczynek krwionośnych. Skóra sucha bardzo szybko ulega procesom starzenia. Przedwczesne powstawanie zmarszczek potęguje w szczególności nadmierny kontakt ze słońcem, przebywania na mrozie, czy narażanie skóry na działanie wiatru. Wskutek działania czynników atmosferycznych uszkodzenia skóry mogą być nieodwracalne, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji w zależności od pory roku.
CERA TŁUSTA często spotykana jest u młodych kobiet i dziewcząt, zwłaszcza u osób po 12 roku życia. Powodem jest zbyt duża aktywność gruczołów łojowych. Charakteryzuje się szaro-żółtawym kolorytem często określanym mianem koloru ziemistego, rozszerzonymi porami, skłonnością do tworzenia się zaskórników, grudek oraz ropnych wyprysków. Jest gruba, mniej ukrwiona, charakteryzuje się dużym połyskiem tzw. świeceniem. Jest mniej wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych, ale stosunkowo łatwo ulega zakażeniom bakteryjnym. Pomimo tego, że uważana jest powszechnie za mało estetyczną, o nieświeżym kolorycie, o wiele dłużej utrzymuje ona elastyczność, gładkość, dłużej pozostaje młoda. Skóra tłusta przetłuszcza się w szczególności w tzw. obszarze łojotokowym. Należą do niego środkowa część twarzy tzn. czoło, nos, broda, a także plecy, oraz centralna część klatki piersiowej. W miejscach tych znajduje się największa ilość gruczołów łojowych. Bardzo rzadko w przypadku cery tłustej występują rozszerzone naczynka krwionośne. Jeżeli tak już się dzieje, umiejscowione są przy skrzydełkach nosa, w stosunku do nich należy rozpocząć kurację kremami na naczynka, w szczególności tymi które zawierają witaminę C oraz K, witaminy te obkurczają naczynka krwionośne.
CERA MIESZANA to taki rodzaj skóry, który jest wyjątkowo trudny do pielęgnacji ze względu na to, że niektóre partie cery są tłuste, a inne suche. Tłuste są zazwyczaj te w strefie T, natomiast przsuszone głównie policzki. Pielęgnacja polega na tym, aby partie tłuste dobrze oczyścić, a suche nawilżyć. Cera mieszana jest dość skomplikowana w pielęgnacji i wymaga wiele uwagi. Często towarzyszą jej problemy związane z powstawaniem niedoskonałości, takich jak zaskórniki i krostki. Aby tego typu cery była skuteczna, przede wszystkim musimy określić, gdzie cera mieszana potrzebuje oczyszczenia, a gdzie nawilżenia.