Rodzinne przepisy Kuroniów

Rodzinne przepisy Kuroniów

Kuroniowie przy stole, Jakub Kuroń, wydawnictwo
Czarna Owca, cena 49,90 zł

Fantastyczną książkę Kuroniowie przy stole przygotował Jakub Kuroń – wnuk Jacka i syn Macieja. To nie tylko książka kucharska, ale także pełna ciepła opowieść o całej rodzinie. Pełno tu rodzinnych anegdot, opowieści o zmaganiu się z wojną czy pereelowskim ustrojem.

Każdy rozdział to opowieść o innym członku rodziny lub o innym pokoleniu. W poszczególnych częściach pojawiają się przepisy związane z konkretnymi osobami, ulubione przez nie lub samodzielnie opracowane. Do każdego z nich Jakub Kuroń dodał własne propozycje, zwykle wariacje na temat przepisów krewnych.

Przepisy są zróżnicowane i bardzo ciekawe. Niektóre superklasyczne – jak przepis na idealny rosół, inne z drobnymi modyfikacjami sprawiającymi, że znane danie staje się interesująco nowe – przykładem mogą być pierogi ruskie z dodatkiem sera pleśniowego. Nie brak też inspiracji kuchniami świata, orientalnego pilawu albo amerykańskiej zupy rybnej. Podoba nam się taka kuchnia – mocno osadzona w polskiej tradycji, oparta na świeżych składnikach, ale otwarta na nowości i eksperymenty.


Specjalnie dla Was podajemy trzy wybrane przepisy z książki Kuroniowie przy stole:

Krem z dyni z prażonymi pestkami
Babcia Krysia męczyła nas kremem z dyni na słodko, którego z Jaśkiem szczerze nie znosiliśmy. Robiliśmy nawet zawody, kto najdalej chluśnie babciną zupą z 3 piętra. Na szczęście mama zmodyfikowała ten przepis i zamiast na słodko robiła ją… No właśnie, zaraz przekonacie się – jak.

Składniki (4 porcje): 1,5 kg dyni, 2 ziemniaki, 1 duża cebula, 50 g suszonych pestek dyni, 1 puszka pomidorów concase, kilka gałązek tymianku, 100 ml białego półwytrawnego wina, 1 gałązka rozmarynu, 1 l wywaru z kurczaka, 1 łyżka masła, 100 ml śmietany, 18% sól, pieprz, 100 g sera gorgonzola

Przygotowanie: Z dyni wykrój miąższ, podziel go na mniejsze części, dodaj obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Zalej całość wywarem, gotuj około 15 minut na małym ogniu z dodatkiem tymianku i rozmarynu. Cebulę pokrój w talarki, zeszklij na maśle, dodaj pomidory, wlej wino, zagotuj i dodaj całość do garnka z zupą. Śmietanę zahartuj kilkoma łyżkami zupy, wlej do garnka, zagotuj. Zmiksuj zupę na jednolity krem. Dopraw go do smaku solą i pieprzem. Na suchej patelni zrumień pestki dyni. Tuż przed podaniem posyp zupę zrumienionymi pestkami dyni i dodaj pokrojoną w kostkę gorgonzolę.


Pulpeciki rybne z ciemnym piwem
Miód gryczany i wywar z włoszczyzny dają rybie lekko słodkawy posmak, który zostaje złamany przez goryczkę ciemnego piwa. Obgotowane w takim sosie mięso karpia jest nie tylko delikatne w smaku, ale także pozbawione ości. Dzięki temu doskonale nadaje się dla dzieci. Pulpeciki te świetnie wychodzą również z mięsa innych ryb.

Składniki (4 porcje): 600 g filetów z karpia, suma, łososia lub dorsza, 100 ml wywaru warzywnego, 1/2 czerstwej bułki, 1 łyżka miodu, najlepiej gryczanego, 100 ml mleka, 1 mała marchewka, 1 cytryna, 1 pietruszka, 1 ząbek czosnku, 2 szalotki, 1 białko jajka, 50 g mąki, 2 łyżki bułki tartej, 1 łyżka masła, 500 ml ciemnego piwa, sól, pieprz

Przygotowanie: Bułkę namocz w mleku i po kilkunastu minutach odciśnij. Rybę zmiel w maszynce z odciśniętą bułką (sitko o małych oczkach). Do zmielonej ryby dodaj skórkę i sok z cytryny, posiekany czosnek, białko, bułkę tartą. Dopraw do smaku solą oraz pieprzem i dokładnie wyrób. Z masy uformuj pulpeciki wielkości piłeczki pingpongowej, obtocz je w mące. W rondelku roztop masło, dodaj szalotki pokrojone w piórka oraz marchewkę i pietruszkę pokrojone w półplasterki. Wymieszaj, smaż około 5 minut na małym ogniu. Następnie wlej wywar. Kiedy odparuje o połowę, dodaj piwo, miód, sól, pieprz i pulpety. Gotuj całość 10–15 minut na małym ogniu.


Ciasto z porzeczkami i kokosem
Nietypowe połączenie smaków: słodycz ciasta łagodzi mocno kwaśną porzeczkę. To typowo letni wypiek nie tylko dla miłośników kwaskowych smaków, ale także dla wszystkich, którzy chcieliby wykorzystać porzeczki do czegoś innego niż kompot. Ciasto koniecznie trzeba posypać cukrem pudrem. I na wierzchu udekorować okazałym gronem porzeczek.

Składniki (8 porcji): 500 g czerwonych porzeczek, 4 jajka, 125 g mąki pszennej, 2 łyżeczki cukru wanilinowego, 150 g masła, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 50 g mąki ziemniaczanej, 1 łyżka cukru pudru do posypania, 100 g wiórków kokosowych, sól, 200 g cukru

Przygotowanie: Masło utrzyj mikserem z połową cukru i cukrem wanilinowym na gładką masę (łyżkę masła zostaw do wysmarowania blachy). Cały czas miksując, dodaj 2 jajka i 2 żółtka, a następnie mąkę pszenną wymieszaną z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Tortownicę o średnicy około 24 cm wysmaruj odłożonym masłem, oprósz mąką. Do tortownicy wlej ciasto, obłóż je oddzielonymi od gałązek porzeczkami i wstaw na 15 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C. Ubij białka z pozostałym cukrem i szczyptą soli na sztywną pianę. Do piany dodaj wiórki kokosowe, delikatnie wymieszaj. Wyjmij ciasto z piekarnika, obłóż masą z białek. Piecz dalej około 40 minut w temperaturze zmniejszonej do 190°C. Gotowe ciasto oprósz cukrem pudrem.

fotografie potraw: Lubomir Lipov, stylizacja Beata Lipov

Udostępnij:
0