Romantyczny wieczór walentynkowy może być szansą na ożywienie uczuć

Walentynki to szansa dla osób nieśmiałych na przełamanie obaw i wyrażenie uczuć. To także możliwość ożywienia długoletniego związku, w który wkradła się nuda. Scenariuszy na udany walentynkowy wieczór jest wiele: romantyczna kolacja, wieczór w teatrze, wyjazd tylko we dwoje, wyśpiewanie uczuć podczas karaoke. Ważne, aby wieczór ten diametralnie różnił się od innych i był bodźcem do walki z monotonią w związku. Nuda jest bowiem jedną z najczęstszych – obok zdrady, alkoholizmu jednego z partnerów i braku seksu – przyczyn rozpadu długotrwałych związków.

Zdaniem psychologów walentynki pomagają podtrzymać bliskie relacje z kochanymi osobami, nie tylko partnerami życiowymi, lecz także członkami rodziny i przyjaciółmi.

– Święto to może być pierwszym bodźcem do tego, żeby dodać trochę pikanterii związkowi, np. dając sobie ciekawe prezenty z tej okazji czy organizując romantyczną kolację. Czasami nie mamy czasu na to, by zająć się codziennie swoim partnerem, bo jesteśmy zabiegani czy zestresowani, ale walentynki mogą być dniem, kiedy robimy sobie przerwę i skupiamy się na sobie. Myślę, że to może przynieść bardzo dużo dobrego  mówi Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Walentynki mogą być pomocne przede wszystkim dla osób w długoletnich związkach, do których często wkrada się nuda. Rutyna codziennego życia i zaniedbywanie ze strony partnera to jedne z najczęstszych przyczyn rozpadów długotrwałych związków. Z badań przeprowadzonych przez portal GoodInBed wynika, że blisko połowa osób będących w trwałych związkach nudzi się życiem z tym samym partnerem. 24 proc. ankietowanych przyznało, że związkowa monotonia popchnęła ich do zdrady. Eksperci przekonują, że nuda jest czymś naturalnym i może się pojawić w każdym, nawet najbardziej udanym związku, który trwa więcej niż kilka lat.

– Oczywiście związek powinno się celebrować i dbać o niego każdego dnia. Często powtarzam pacjentom, że nuda jest czymś bardzo naturalnym i bardzo normalnym, ale warto jest z nią walczyć i przeganiać ją tak jak ciemne chmury drobnymi gestami i prezentami. Czasami w ferworze zajęć nie mamy na to jednak czasu, po to są właśnie walentynki, bo siłą rzeczy przypominają o miłości i związku, dlatego myślę, że są dobre  mówi Katarzyna Kucewicz.

Nuda może pojawić się na każdym etapie związku, często tuż po opadnięciu pierwszego zauroczenia i związanej z nim euforii. Według brytyjskich badaczy monotonia wkrada się najczęściej po trzech latach związku. Partnerzy znają się już doskonale, nie są w stanie niczym się zaskoczyć, spada zainteresowanie seksem i wspólnym spędzaniem czasu. Bardzo często prowadzi to do poważnego kryzysu, a nawet rozpadu związku.

– Nuda zabija związki, ludzie mają potrzebę wymieniania partnerów. Prawie tak, jak z telefonami, czyli co dwa lata nowy model, może trochę lepszy, może trochę bardziej funkcjonalny. Niestety, nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, żeby naprawiać relacje, tylko żeby je zmieniać. Podczas terapii par bardzo często wracamy do punktu wyjścia, czyli uczymy pary, jak wskrzesić na nowo dawną namiętność, wychodząc z takiego założenia, że jeżeli już raz coś kiedyś nam zaiskrzyło w związku, to ma szansę zaiskrzyć ponownie, tylko musimy się postarać. Może włożyć trochę więcej wysiłku i pracy, bo wtedy będziemy w stanie znowu poczuć te motylki czy fajerwerki  mówi Katarzyna Kucewicz.

Aby walentynkowy wieczór spełnił swoje zadanie, należy go skrupulatnie przygotować. Powinniśmy go spędzić wyjątkowo, tak by nie przypominał codziennej aktywności. Warto zrobić coś, czego nie robi się zbyt często, np. spędzić wieczór w operze czy teatrze, zjeść wykwintną kolację w eleganckiej restauracji, wyjechać na romantyczny weekend we dwoje lub zaskoczyć partnera własnoręcznie przygotowaną kolacją.

 

Źródło: Agencja Informacyjna Newseria Lifestyle

 

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

weronkaa84

My z mężem staramy się ( oczywiście w miarę możliwości czasowych) chociaż raz w miesiącu wygospodarować czas tylko dla siebie. Aby choć na parę godzin odciąć się od codziennych obowiązków i problemów. To dobrze robi długoletnim związkom Smile

sisi13

O związek trzeba dbać codziennie, a nie tylko w Walentynkowy wieczór.

kasiaa

Zgadzam się z sisi13 jeśli nie będziemy dbać o związek i uczucie codziennie to raz w roku na nic się zda Smile

Niezapominajka27

święto zakochanych powinno być każdego dnia . a nie tylko w waletnyki

OLIWIA25

Dbajmy o siebie każdego dnia, zabiegajmy, szanujmy, doceniajmy a Walentynki nie będą nam potrzebne Wink

bozenkaxxj

Dbamy o związek kazdego dnia nie tylko od święta

Dorota Niewiadomska

Oj chyba nie.Jeśli nie dbamy o nasz zawiązek nieustannie to jeden dzień nic nowego tu nie wniesie.

justajustyna

a ja się ciesze ze takie święto istnieje kolejny powód do celebracji miłości

paulinka18089@wp.pl

Oj taaak, w natłoku obowiązków szybkiego życia trzeba mieć czas na pielęgnowanie uczucia <3

Ewelina Rybicka

u nas właśnie tak się stało Smile

brendi

Miłość to piękne uczucie. Mój Luby to mój najwspanialszy przyjaciel. Kocham go !

eliska

O związek trzeba dbać na co dzień to podstawa a raz w roku można sobie zafundować coś naprawdę wyjątkowego niepowtarzalnego aby zaskoczyć mile partnera ale wtedy jest dobrze kiedy i druga osoba także pomyśli tak samo

Ewelina Rybicka

u nas tak si,ę stało , wyjazdy zbliżają

claudiq1990

O uczucie należy dać codziennie, nie tylko od święta Smile

kaczaka

ja niestety na taki romantyczny wypad muszę czekać do czerwca Sad mąż wyjechał i jestem samotna ale chwilowa rozłąka podbudowuje uczucie, tęsknota mocniej przywiązuje a czekanie wzmacnia cierpliwość której trzeba w każdym związku.

anias88

Wystarczy się postarać:)

matiz1232

Ja mam walentynki prawie codziennie

Maja Markiewicz

ja się staram

Malinka23

uwielbiam romantyczne wieczory Smile

izulek

O związek trzeba dbać na każdym kroku

amorki22

ja już nie mam o co dbać

olawu3

Chciałabym żeby takie święto było codziennie .

Patula

Świetny taki wieczór ale w ferworze zajęć zawsze brakuje czasu

paradiso

Każdy ma jakieś swoje sposoby na ożywienie uczuć- ważne tylko by pomysły nigdy się nie wyczerpały.

anias88

zastosuje rady

Iwo

Myz żoną od czasu do czasu zostawiamy dzieci babci a my wyjeżdżamy na krótki wypad gdzies do hotelu spacer wieczorem po uliczkach kawiarnia to jest to co potrzebujemy od czasu do czasu

krisek

U nas jest teraz jak na początku.Nic się nie zmienilo.

alonek

A tam walentynki wszystkie dni w roku powinny być zagospodarowane.

Malinka23

powinno się pielęgnować to co się ma !

miki33

walentynki można urządzać sobie częściej Smile

Ewonka

na pewno taki wieczór jest miły

Ewonka

walentynki moga byc każdego innego dnia

matiz1232

dzięki za podpowiedzi

Dorota Niewiadomska

Każda chwila może być taka szansą. 

produkty partnerów