Rozciąganie przed i po treningu CrossFit czyli trening mobility

Rozciąganie przed i po treningu CrossFit czyli trening mobility

Na początku warto wspomnieć, czym jest mobility. Z teorii są to ćwiczenia, które wspomagają nasze ciało w rozwoju aparatu ruchowego. Dużą część z nich na pewno znacie, wiele z nich może być dla was nowością  jedno jest pewne. To działa.

Po co robić trening mobility?

Odpowiedź jest prosta, to najlepsza forma przygotowania do treningu funkcjonalnego, w którym ciało pracuje holistycznie, a do ruchu zaangażowane są wszystkie mięśnie, powięzi, stawy czy więzadła. Wykonanie różnorodnych ćwiczeń mobility przygotuje twoje ciało do intensywnego wysiłku przed treningiem, a także pozwoli uspokoić organizm po jego wykonaniu. Profilaktyczne 15 minut ćwiczeń każdego dnia pozwoli na zachowanie mobilności twojego ciała, a to oznacza sprawność każdego dnia.

Trening mobility  czy potrzebny mi sprzęt do ćwiczeń?

Różnorodność dostępnych ćwiczeń pozwala zdecydować trenującej osobie czy potrzebuje sprzętu, czy może się bez niego obejść. Istnieją ćwiczenia, których wykonanie jest uzależnione od posiadania piłki lacrosse, wałka do rolowania lub  gumy oporowej – na całe szczęście sprzęt nie jest drogi, a dostępność całkiem spora. Warto jednak wybrać sprawdzony sprzęt, którego jakość potwierdzili zarówno sportowcy, jak i adepci Crossfitu. Wszystkie niezbędne akcesoria mobility znajdziesz w sklepie Unbroken Store.

Jeżeli zdecydujesz się na trening mobility bez sprzętu, istnieje wiele pomocnych stron i treningów skupiających się na tego rodzaju ćwiczeniach. Na wstępie warto precyzyjnie określić cel takiego treningu  jeżeli jest to codzienna rutynowa porcja rozciągania, to najlepszym rozwiązaniem będzie trening skupiający się na wszystkich partiach mięśniowych od A do Z. Jeżeli szykujesz się do treningu CrossFit, w którym będą rozpisane np. przysiady, warto popracować nad mobilnością partii ciała, które są szczególnie zaangażowane podczas pracy na tym ćwiczeniu, tzn. plecy, mięśnie czworogłowe, dwugłowe, łydki, stopy i barki.

To oczywiście przykład i jedynie propozycja treningu mobility, natomiast niezaprzeczalnie każdy znajdzie coś dla siebie jeżeli chodzi o ćwiczenia, bez względu na budżet czy rodzaj aktywności.

Mobility po treningu  co warto wiedzieć?

Rozciąganie statyczne, tzw. stretching, to rodzaj potreningowej aktywności organizmu, którą każda trenująca osoba powinna zaadoptować do swojej rutyny treningowej. Najważniejszą i najistotniejszą korzyścią jest zminimalizowanie kontuzyjności i zachowanie ciągłości w treningach. Mobility po treningu to statecznie wykonywane ćwiczenia, które pozwolą uspokoić organizm po wzmożonej aktywności, jaką jest m.in. CrossFit. Rozciąganie pozwala nam również na dłuższe utrzymanie efektów potreningowych i przyzwyczaja nasz organizm do zdrowego schematu pracy, działającego na jego korzyść.

Trening mobility  podsumowanie

Zarówno w treningu, jak i podczas wykonywania mobility, musimy precyzyjnie określić nasze możliwości i słuchać naszego ciała. Jeżeli jakieś ćwiczenie okaże się dla nas za trudne, spróbujmy je zeskalować, a jeśli skalowanie nie przyniesie efektów, to po prostu przejdźmy do kolejnego. Rozciąganie ma przynosić korzyść dla ciała, ale również dla naszej głowy  na treningu możesz dawać z siebie 100%, natomiast podczas pracy z „mobilkami” postaraj się zadbać o jakość i wzorzec ruchu, który pomoże przetrwać ci każdy morderczy workout. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany


 

Po wysiłku fizycznym przydaje się masaż, ale zamiast iść do masażysty, zajrzyj do sklepu faceandlook.com

Pas do masażu Beurer MG 148. Ma 4 głowice do masażu shiatsu, obracające się parami; zapewnia łatwą obsługę za pomocą panelu sterowania. Cena 219 zł

 

 

Udostępnij:
0