Różnica między lustrzanką a bezlusterkowcem

 

Waga i rozmiar

Różnicę między aparatami widać już na pierwszy rzut oka. Lustrzanki są cięższe i mają pokaźniejsze gabaryty niż bezlusterkowce. Te drugie są naprawdę królami miniaturyzacji. Różnicę między wspomnianymi parametrami można szybko zauważyć po całym dniu robienia zdjęć. Po założeniu obiektywu lustrzanka waży około 0,5-1 kg, a bezlusterkowiec mniej niż 500 gramów. Co więcej, w aparatach pozbawionych luster istnieje możliwość montowania różnej wielkości obiektywów, gdzie w lustrzankach mniejsze mogą być jedynie korpusy, a obiektywy mają standardową wielkość. Jest to uciążliwe szczególnie w podróży, bo lustrzanka zajmuje znacznie więcej miejsca.

Jakość fotografii

Okazuje się, że wielkość matrycy, od której zależy jakość zdjęć, może być w obu aparatach podobna. Zarówno lustrzanka, jak i bezlusterkowiec wykonają wysokiej klasy fotografie. Na widoczną poprawę jakości zdjęcia wpływa pełna klatka, która występuje w aparatach z wyższej półki cenowej (6-7 tys. zł). W przypadku omawianych typów aparatów fotograficznych (mieszczących się w przedziale cenowym 2-5 tys. zł), nie ma większej różnicy w jakości obrazu. Wiele świetnych modeli aparatów dostępnych jest na https://proclub.pl/. Firma oferuje wszystkie niezbędne akcesoria fotograficzne od obiektywów i kart, po filtry, torby i statywy.

Autofocus i kadrowanie

Bardzo ważny jest również autofocus. W tym elemencie przewagę ma lustrzanka, która lepiej radzi sobie z ustawieniem ostrości, gdy jest ciemno. To samo można zauważyć przy fotografowaniu obiektów występujących w ruchu. Parametry techniczne bezlusterkowca w obu przypadkach mogą okazać się niewystarczające. W przypadku aparatu bez luster nie ma również możliwości kadrowania przez wizjer i dostępna jest jedynie opcja kadru na ekranie. W tym elemencie przewagę mają lustrzanki, w których obraz widoczny jest nawet w ostrym słońcu. Nie mniej jednak wiele modeli bezlusterkowców posiada odchylany ekran, co niezwykle ułatwia fotografowanie. Dzięki takiej funkcji nie trzeba kłaść się na ziemi, żeby skadrować zdjęcie z poziomu podłoża. Poza tym, przy zdjęciach portretowych istnieje możliwość odgięcia ekranu o 180 stopni i zobaczenia siebie na ekranie.
 
Jak widać, nie można jednoznacznie stwierdzić, który typ aparatu jest lepszy. Wszystko zależy od preferencji i oczekiwań użytkownika. Są sytuacje, w których tylko lustrzanka spisze się na medal, ale często wystarczy bezlusterkowiec, by móc wykonać profesjonalne, wysokiej jakości zdjęcia.  


fot. materiały prasowe

 

Udostępnij:
0