Face&Look > ZDROWIE > Samoligaturujące aparaty ortodontyczne

Samoligaturujące aparaty ortodontyczne

Współczesna ortodoncja korzysta z wielu typów aparatów ortodontycznych. Zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów dużą popularnością cieszą się aparaty samoligaturujące, które są uważane za dobrą alternatywę dla klasycznych aparatów ortodontycznych. Czym się one wyróżniają i ile kosztują?

 

Charakterystyka aparatów bez gumek

Klasyczny aparat ortodontyczny składa się z zamków, łuku (drutu) i ligatur (gumek). Ten ostatni element odpowiada za utrzymanie łuku w zamkach. Aparaty samoligaturujące różnią się od aparatów klasycznych inną budową zamków. Ponieważ każdy zamek wyposażony jest w klapkę, która przytrzymuje łuk, ligatury są zbędne. Z tego względu aparaty samoligaturujące są czasem określane jako „aparaty bezligaturowe” lub „aparaty bez gumek”.

Jak czytamy na stronie: https://www.orto-magic.eu/aparaty-samoligaturujace brak potrzeby stosowania ligatur w aparatach samoligaturujących powoduje, że zamki są mniejsze, a to oznacza mniejszy dyskomfort dla pacjentów.

Rodzaje aparatów samoligaturujących

Aparaty samoligaturujące można podzielić, biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane zamki. W ten sposób wyróżnia się aparaty samoligaturujące z zamkami:

  • metalowymi – jest to najtańsza i jednocześnie najtrwalsza wersja aparatu ortodontycznego samoligaturującego,
  • ceramicznymi – zamki ceramiczne są mniej widoczne od zamków metalowych i z tego względu aparaty je wykorzystujące określa się mianem aparatów estetycznych,
  • kryształowymi – zamki kryształowe są alternatywą dla zamków ceramicznych; również są bardziej dyskretne niż zamki metalowe.

Estetyczne aparaty ortodontyczne cieszą się dużą popularnością wśród dorosłych, aktywnych zawodowo pacjentów gabinetów ortodontycznych. Dzięki temu, że są one niemal niezauważalne, nie wpływają na poczucie pewności siebie osoby je noszącej.

Budżetowa wersja aparatów samoligaturujących (z metalowymi zamkami) jest dobrym wyborem dla osób, które podczas leczenia ortodontycznego chcą zapewnić sobie wyższy komfort. Jednocześnie dzięki przystępniejszej cenie są pierwszym wyborem pacjentów, którzy mają ograniczony budżet.

Zalety i wady aparatu bez gumek

Aparaty ortodontyczne samoligaturujące są przede wszystkim bardziej komfortowe dla pacjentów. Wiąże się to z ich budową – ich zamki są mniejsze i w mniejszym stopniu odstają od zębów. Dzięki wyeliminowaniu ligatur łuki przenoszą też mniejsze siły. To z kolei powoduje, że pacjenci nie są narażeni na dyskomfort w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku korzystania ze stałego aparatu ortodontycznego. To jednak nie wszystkie zalety aparatów samoligaturujących – równie ważne są:

  • łatwiejszej higiena – ligatury zatrzymują resztki jedzenia, co sprzyja rozwojowi próchnicy u pacjentów,
  • krótszy czas leczenia – aparaty samoligaturujące skracają czas leczenia (z reguły o kilka tygodni),
  • rzadsze wizyty u ortodonty – dzięki temu, że nie trzeba wymieniać ligatur, wizyty kontrolne mogą odbywać się co 6-8 tygodni.

Do głównych wad aparatów samoligaturujących należy zaliczyć to, że są one droższe niż aparaty klasyczne. Pacjenci, którzy wybiorą wersję z zamkami ceramicznymi lub kryształowymi, muszą być też ostrożni podczas spożywania posiłków – w odróżnieniu od zamków metalowych są one bardziej podatne na uszkodzenia.

Koszt takiego aparatu

Aparaty samoligaturujące są droższe niż klasyczne aparaty ortodontyczne. Cena zależy jednak od modelu wybranego przez pacjenta. Za aparat samoligaturujący metalowy trzeba zapłacić ok. 3000 zł. Z kolei aparaty samoligaturujące estetyczne są droższe o ok. 1000 zł.

Założenie aparatu samoligaturującego nie jest jedynym kosztem, z którym musi liczyć się pacjent. Leczenie ortodontyczne wiąże się z regularnymi konsultacjami z ortodontą. W zależności od gabinetu cena konsultacji wynosi od 150 zł. Regularne wizyty u ortodonty są jednak niezbędne, aby lekarz mógł kontrolować etapy leczenia ortodontycznego.


Na bezpieczne zakupy zapraszamy do sklepu faceandlook.com

Aquafresh, My Big Teeth, płyn do płukania jamy ustnej. Cena 9,19 zł/300 ml

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.