Sekret udanej nocy? Podpowiadamy!

Sekret udanej nocy? Podpowiadamy!

Brak nawilżenia

Najczęstszą przyczyną suchości pochwy jest brak gotowości do współżycia. Jak temu zaradzić? Doraźnie pomaga stosowanie preparatu nawilżającego, który znacznie zwiększa poślizg podczas stosunku, a jednocześnie chroni ścianki pochwy przed podrażnieniami. Do wyboru masz żele nawilżające i lubrykanty na bazie wody lub silikonu. Jednak te ostatnie błyskawicznie wysychają i mogą uczulać. Lepsze będą kremy dopochwowe, które wraz z nawilżeniem wpływają na regenerację nabłonka pochwy.

Gdy dopada cię infekcja 

Gdy razem z suchością pojawią się: swędzenie, nieprzyjemny zapach i pieczenie miejsc intymnych, uczucie parcia na pęcherz, podrażnienie oraz białe, plamiące bieliznę upławy o gęstej konsystencji, możesz być pewna, że masz do czynienia z bakteryjną lub grzybiczą infekcją pochwy (oba rodzaje zakażeń mogą występować równocześnie). W takiej sytuacji trudno cieszyć się seksem. Niestety, większość Polek wstydzi się rozmawiać o tym problemie z partnerem, a nawet z ginekologiem, i próbuje radzić sobie na własną rękę. Zdarza się, że niedoleczona infekcja wraca ze zdwojoną siłą, co może doprowadzić do poważnych powikłań w przyszłości. Nie pozwól, by nieleczona infekcja skutecznie ostudziła twoje relacje z partnerem. Suchość może być przyczyną infekcji – podrażnienia, otarcia – to lubią bakterie.
 
Aby skutecznie wyleczyć infekcję sięgnij po żel dopochwowy Multi-Gyn FloraPlus, który w składzie zawiera prebiotyki. Przynosi ulgę już po pierwszym zastosowaniu. Żel świetnie nawilża i łagodzi podrażnienia. Redukuje takie dolegliwości, jak: swędzenie i pieczenie pochwy, ból, upławy. Dodatkowo hamuje rozwój grzybów. Żel dostępny jest w postaci 5 małych aplikatorów, co zapewnia pełen komfort stosowania. Cena ok. 45 zł za opakowanie. https://www.multi-gyn.com.pl/preparaty-multi-gyn/multi-gyn-floraplus/
 
Jeśli suchości pochwy towarzyszy rzadka, wodnista wydzielina oznacza, że masz infekcję pochodzenia bakteryjnego, z którą świetnie poradzisz sobie stosując żel dopochwowy Multi-Gynacthigel Gyn ActiGel 50 ml. Żel przynosi natychmiastową ulgę już po pierwszym zastosowaniu. Aplikacja małej ilości delikatnego żelu przy pomocy wygodnego aplikatora jest łatwa i higieniczna. Stosowanie żelu w dolegliwościach intymnych pochodzenia bakteryjnego trwa zaledwie 5 dni i nie niesie ze sobą ryzyka lekooporności. Cena ok. 45 zł za opakowanie. https://www.multi-gyn.com.pl/preparaty-multi-gyn/multi-gyn-actigel/
Pamiętaj, że infekcja intymna wywołana grzybem (Candidia albicans) to nie tylko kobiecy problem. U mężczyzny choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo, dlatego często twój partner nawet nie wie, że zaraża cię w trakcie stosunku. Jeśli borykasz się z tym problemem, poproś swojego partnera, by się przebadał, bo to właśnie on może być źródłem zakażenia. 
 
Uwaga!
Wykonanie prostego posiewu pozwala skutecznie wykryć bakterie i grzyby. 
 
Aby zmniejszyć ryzyko infekcji przed stosunkiem, dobrze jest wypić szklankę wody mineralnej i obowiązkowo dokładnie umyć strefę intymną. Także partner przed stosunkiem powinien dokładnie umyć genitalia, gdyż pod napletkiem gromadzą się bakterie, które mogą błyskawicznie przemieścić się do pochwy i dalej, do dróg rodnych. Po stosunku należy opróżnić pęcherz, co pozwala pozbyć się części bakterii.
 
Uważaj na leki
Pamiętaj, że w niektórych przypadkach przyczyną suchości pochwy jest niski poziom estrogenów wywołany przyjmowaniem leków (np. antybiotyków) lub źle dobrana antykoncepcja. Suchość pochwy występuje również w okresie menopauzy.
 
Prezerwatywa obowiązkowo!
Jeśli w najbliższych miesiącach nie planujesz potomstwa, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie. Prezerwatywa nie tylko skutecznie chroni przed nieplanowaną ciążą ale także zmniejsza ryzyko zarażenia partnera infekcją. 
 
Oto kilka porad, które pozwolą w przyszłości uniknąć infekcji intymnej:
a. Przestrzegaj podstawowych zasad dotyczących higieny i stylu życia. Podmywaj się dwa razy dziennie. Do mycia nie stosuj gąbek i myjek, które są siedliskiem bakterii. Nie stosuj żelu pod prysznic lub mydła, które zaburzają florę bakteryjną w pochwie. Zamiast tego używaj specjalistycznych (bezzapachowych i bezbarwnych) preparatów do higieny intymnej o niskim pH. Nie noś obcisłej bielizny. Tampony i podpaski zmieniaj nie rzadziej niż co trzy godziny. Zrezygnuj ze stosowania tamponów w nocy. Nie noś wkładek higienicznych.
b. Jeśli cierpisz na nawracające infekcje grzybicze, stosuj preparaty, które w składzie zawierają pałeczki kwasu mlekowego. 
c. Jeśli problem często nawraca, zrób podstawowe badania krwi: morfologię, poziom cukru, a do tego ogólne badanie moczu.

Uczulenie na nasienie

Objawy takie jak: świąd, uczucie pieczenia, a nawet bólu w pochwie, zaczerwienienie, wysypka w okolicach intymnych oraz białe upływy mogą oznaczać, że jesteś uczulona na nasienie swojego partnera. Statystycznie cierpi na to, co dziesiąta kobieta. Jak przebiega diagnoza i leczenie? Aby wykluczyć inne przyczyny alergii lekarz zleca wykonanie odpowiednich testów z wykorzystaniem nasienia. W większości przypadków są to punktowe testy skórne, jakie wykonuje się w przypadku klasycznych alergii. Można także wykonać badanie krwi, w którym analizuje się obecność przeciwciał IgE. 
Najprostszą, a jednocześnie dość skuteczną metodą leczenia uczulenia na spermę jest stosowanie prezerwatywy. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić odczulanie.
 
Udostępnij:
0