Seks – dlaczego po ciąży o nim zapominasz

Seks – dlaczego po ciąży o nim zapominasz

Za oziębłość często winny jest estrogen.
Jeśli czujesz, że twój popęd seksualny od dłuższego czasu jest mniejszy, zrób badania na jego poziom.

Specjaliści szacują, że około 90 procent kobiet wraca do seksu w przeciągu roku od urodzenia dziecka, chociaż ta droga często bywa wyboista. Często pojawiają się psychiczne i fizyczne problemy. Bezustanne poczucie zmęczenia, spadek poczucia atrakcyjności, brak seksualnej satysfakcji, zachwiana gospodarka hormonalna. A do tego poczucie, że partner nie rozumie naszego stanu.
– „Kobiety najczęściej skarżą się na spadek libido, ból podczas stosunku i trudności z osiąganiem orgazmu” – mówi doktor Michał Lew-Starowicz. Wiele narzeka też na krwawienia, ból wynikający z urazów w trakcie porodu i problemów związanych z gojeniem. Częstym problemem jest suchość w pochwie, sprawiająca ból przy stosunku. – „Po porodzie gwałtownie spada poziom estrogenów i progesteronu, co wyjaśnia problemy fizyczne, ale także spadek samej ochoty na seks” – wyjaśnia doktor Jacek Nieżurawski, ginekolog-endokrynolog. Częstym skutkiem tak radykalnej zmiany hormonalnej jest też baby blues, czyli depresja poporodowa.

Kiedy problem to problem?
Seks powinien niezmiennie prowadzić do przyjemności i satysfakcji, którą osiągają kochankowie. Nie ma z góry określonego czasu powrotu do formy. Po ciąży każda kobieta dochodzi do siebie w innym tempie. – „Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka, wtedy pojawiają się też estrogeny. Dla jednych kobiet to 6 miesięcy, dla innych, zwłaszcza karmiących, może przeciągnąć się nawet do 2 lat” – przypomina doktor Nieżurawski. U niektórych pań może to niestety trwać jeszcze dłużej. W takim przypadku warto jest pomyśleć o szukaniu pomocy u specjalisty. – „Problem jest wtedy, jeżeli kobieta cierpi z powodu pogorszenia jakości życia seksualnego” – mówi Lew-Starowicz. Albo gdy brak seksu zagraża związkowi.

Jak przebiega leczenie?
Nie ma uniwersalnego środka na rozwiązanie problemu. „Niekiedy wystarcza pojedyncza konsultacja, omówienie problemu wspólnie z kobietą i jej partnerem, po to by mogli zrozumieć swoją sytuację i poszukiwać najlepszych rozwiązań” – mówi Lew-Starowicz. Jeśli wymagana jest dłuższa terapia, w wielu przypadkach pomocne okazuje się być wsparcie farmakologiczne. Tylko koniecznie trzeba rozmawiać o tym, co jest nie tak! Panowie, wykażcie cierpliwość. Panie, zrozumcie swoich mężczyzn. I rozmawiajcie o swoich uczuciach!

Polecane książki:
1/ “Porozmwaiajmy o seksie”, Olga Haller, Katarzyna Miller
2/ “Bezradnik. O kobietach, mężczyznach, miłości, seksie i zdradzie”, Zofia Milska-Wrzosińska
3/ “W pogoni za pożądaniem. Magiczny przewodnik po twoich zmysłach”, Birgith Frohn, Claudia Praxmayer, Johann Sievers

Udostępnij:
0