Skuteczne leczenie otyłości bez skalpela jest możliwe.

Według ostatnich badań w Polsce z nadwagą zmaga się aż 61% społeczeństwa, a już co czwarty dorosły cierpi z powodu otyłości. Problem ten z roku na rok zaczyna dotykać coraz młodsze osoby. Polskie dzieci i nastolatki tyją najszybciej w całej Europie! Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że do 2025 roku około 30% Polaków będzie borykać się z otyłością. Nadmiar kilogramów jest nie tylko zagrożeniem dla atrakcyjnej sylwetki, lecz także przede wszystkim realnym zagrożeniem zdrowia i życia. Osoby otyłe są o wiele częściej narażone na takie schorzenia, jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy nowotwory. Otyłość skraca życie średnio nawet o 10 lat!

Szansa na nowy start

Nie istnieje żadna cudowna dieta, dlatego w kryzysowej sytuacji coraz więcej osób decyduje się na zabiegi bariatryczne. Dlatego na wizytę do chirurga bariatry Aleksandra Sowiera, szefa zespołu Sowmed, przyjeżdżają pacjenci z całej Polski, z nadzieją na nowe życie. Doktor Sowier, na co dzień operujący w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu, zaczął stosować tę nowatorską metodę jako pierwszy w Polsce w 2017 roku. Od tamtej pory przeprowadził już ponad 130 tego typu zabiegów. 

Przedtem wszelkie operacje bariatryczne wykonywano jako ostateczność, gdyż miały wiele przeciwwskazań i niosły ze sobą duże ryzyko, szczególnie w przypadku osób, których BMI przekracza 40. ESG, czyli endoskopowa gastroplastyka rękawowa, to nowoczesna i bezpieczna metoda leczenia otyłości, która nie pozostawia szpecących blizn. – Metoda endoskopowa jest mało inwazyjna dla organizmu pacjenta, dzięki czemu w znacznym stopniu ogranicza ryzyko powikłań związanych z naruszeniem powłok brzusznych. W efekcie proces rekonwalescencji u operowanego przebiega bardzo szybko, a pacjent może szybko wrócić do codziennych zajęć – tłumaczy doktor Aleksander Sowier.

Jak to działa?

Endoskop wprowadzany jest przez usta i przełyk wprost do żołądka. Najpierw chirurg wsuwa specjalny przyrząd, tzw. wideoendoskop, a następnie napełnia żołądek dwutlenkiem węgla. Za pomocą narzędzi, wysuwanych z głowicy endoskopu, zakłada i ściąga szwy, zmniejszając tym samym objętość żołądka aż o 60%! Dzięki temu uczucie sytości u pacjenta pojawia się dużo szybciej. Nawet mały posiłek niweluje głód, dlatego dzienna dawka przyjmowanych kalorii spada.  

Do doktora Sowiera udają się osoby w różnym wieku, zdarzają się nawet dwudziestolatkowie. Często do kliniki przychodzą całe rodziny, walczące z otyłością. Tak jak pani Agata i jej córka Marta. – Zanim trafiłam do gabinetu Sowmed do Pana doktora Sowiera, przez około 10 lat szukałam pomocy w różnych miejscach. Choruję na Hashimoto, miałam nadciśnienie, tyłam i tyłam i tyłam, i byłam coraz większa. Mówiono mi w różnych gabinetach: „Pani ma Hashimoto, to musi być Pani już skazana na tycie, będzie się Pani tak czuła, będzie Pani tyła, nic się nie da zrobić”. Znikąd nie widziałam pomocy. Ciągle byłam otyła, przerobiłam już chyba wszystko – fitness, diety, nie mówiąc o preparatach odchudzających, z których testowałam chyba każdy – wszystko, co tylko pojawiało się w aptekach,  wypróbowałam na sobie. Bez efektu. Strata czasu, pieniędzy i co chwilę kolejne rozczarowania - opowiada pani Agata. Najpierw operacji poddała się ona.  – Po operacji moje życie zmieniło się o 180 stopni. W pierwszym miesiącu schudłam 20 kg i już czułam się o wiele lepiej, a to, co czuję dzisiaj, po 8 miesiącach jest nie do opisania, nawet nie ma co porównywać –  zdradza 47-latka. Dwudziestojednoletnia córka, która od lat była na dietach, obserwując przemianę matki, postanowiła pójść jej śladem.  – Mama nie wiedziała o tym, że myślę o operacji. Zrobiłam wielki research, ale dopóki wszystkiego sobie nie ułożyłam w głowie i nie byłam pewna, że chcę iść tą samą drogą, to mamie nie powiedziałam. Pewnego dnia zakomunikowałam: Mamo, zrobię to z Tobą albo bez Ciebie, ja muszę to mieć zrobione - mówi Marta, która cztery miesiące po operacji waży 27 kg mniej.

Cały proces ESG trwa około 6o minut, a pacjent zazwyczaj już po dwóch dobach wraca do domu. Już po kilku dniach rekonwalescencji można powrócić do lekkiej aktywności fizycznej, a po miesiącu zacząć przyjmować stałe pokarmy. Zabiegowi w Sowmed towarzyszą przez pół roku indywidualne konsultacje dietetyczne. Pierwsze spotkania z dietetykiem odbywają się jeszcze na oddziale. Po wypisaniu ze szpitala pacjent raz w miesiącu spotyka się z dietetykiem, który pomaga mu trwale zmienić tryb życia i wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe dostosowane do nowej pojemności żołądka. – Taka opieka daje niesamowite wsparcie i poczucie, że w końcu nie jest się samemu jak palec, że jest się w dobrych rękach – przyznaje Pani Agata, która w ciągu 8 miesięcy schudła w sumie 60 kg. Pacjent otrzymuje dopasowaną do siebie dietę i zalecenia lekarskie na najbliższe miesiące. 

Żyć dłużej i lepiej 

Zabieg wydłuża życie, a przy tym znacząco poprawia jego jakość. Oprócz redukcji wagi i poprawy samopoczucia, ESG daje szansę na polepszenie wyników pacjentom, chorującym na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę refluksową, bezdech senny oraz innym schorzeniom współtowarzyszącym otyłości. Często kończy się również wieloletni problem z chrapaniem, a zatem pozostali członkowie rodziny również na tym korzystają. Wszystko to pod warunkiem, że osoba zastosuje się do zaleceń dietetyka i lekarza, a  nie wróci do dawnych, niezdrowych zwyczajów. Osoba poddana ESG nie musi poświęcać całego życia walce z otyłością i ciągłym uczuciem głodu. Wreszcie może prowadzić aktywne życie i skupić się na czerpaniu z niego radości.

ESG, wykonywane przez doktora Sowiera, to dyskretna, skuteczna, a przede wszystkim powtarzalna i odwracalna metoda walki z otyłością. Proces chudnięcia przebiega wolniej niż po resekcji żołądka, dlatego jest bardziej korzystny dla naszej przemiany materii i stanu ogólnego całego organizmu. Pacjent traci około 20-25% masy ciała. Jeśli zachodzi potrzeba, chirurg może powtórzyć zabieg, dodając kolejne szwy lub zdjąć je, przywracając żołądek do pierwotnego rozmiaru. Endoskopowej gastroplastyce rękawowowej mogą zostać poddane także osoby, które nie kwalifikują się do innych zabiegów bariatrycznych. Operacyjne leczenia otyłości stosuje się w przypadku, gdy nie powiodła się redukcja masy ciała poprzez aktywność fizyczną, dietę i psychoterapię. 

W Sowmed stosuje się także inną, mało inwazyjną metodę, przydatną w leczeniu otyłości: balon Orbera 365, napełniany solą fizjologiczną. Jego rozmiar chirurg dopasowuje indywidualnie. Balon z wielowarstwowego silikonu medycznego wprowadza się przez ustnie do żołądka i pozostawia tam na 12 miesięcy. Podobnie, jak zabieg ESG, metoda ta pozwala na szybsze zaspokojenie głodu. Przez rok pacjent przyswaja nowe zasady odżywiania i uczy się kontrolować wielkość porcji. 

Nie tylko chirurg

Doktora Sowiera łączy z pacjentami niezwykła więź. Dzięki niemu zaczynają, drugie, zdrowsze życie. - W tej chwili chce mi się biegać, skakać, tańczyć, a wtedy nie miałam na to wszystko siły. Teraz czuję, że żyję – cieszy się Pani Agata.  –  Pan doktor ze mną długo rozmawiał, rozumiał mnie, dla niego to było oczywiste, że to będzie operacja ratująca życie, a nie tylko kosmetyczna. Nic dziwnego, że pacjenci wprost przepadają za doktorem.

- Poznaliśmy Pana Doktora kilka lat temu i jest to najlepszy specjalista, jakiego udało nam się spotkać. Wyszukuje najlepszych dla pacjenta metod leczenia. Cieszymy się, że udało nam się spotkać na naszej drodze taką osobę, jak Pan Doktor. Dobrze być pod skrzydłami takiego specjalisty. Najlepszy! - zachwyca się pani Magda. - Mogę szczerze polecić tego lekarza. Pan Doktor to stuprocentowy profesjonalista, zawsze miły i uśmiechnięty. Podczas gdy inni lekarze rozkładali ręce, dzięki profesjonalizmowi pana doktora oraz przeprowadzonemu przez niego zabiegowi, który inni lekarze oceniali jako niemożliwy do przeprowadzenia, uniknęłam bardzo ciężkiej operacji. Po zabiegu otrzymałam szczegółowe instrukcje i wszelkie niezbędne informacje. Z pewnością w razie potrzeby jeszcze skorzystam z usług tego lekarza. - zachwala Janina. - Zgadzam się z opinią, że to jeden z najlepszych chirurgów w Polsce. Miałem kilka zabiegów w różnych ośrodkach i nikt nie mógł mi pomóc. Dopiero dr Sowier mnie wyleczył. Ponadto to wspaniały człowiek. Gorąco polecam! - rekomenduje jeden z zadowolonych pacjentów. 

Mimo trudnej sytuacji, zaistniałej w związku z epidemią koronawirusa, pacjenci nie mają się czego obawiać. Zespół dr Sowiera robi wszystko, aby wszystkie pilne zabiegi, odbyły się w zaplanowanym terminie. Placówka Sowmed w trosce o zdrowie lekarzy i pacjentów świadczy wszystkie usługi z zastosowaniem wszelkich środków ostrożności.

Więcej na: http://www.chirurgiasowmed.pl/

Adres: ul. Jeżycka 38/40 60-865 Poznań sowmed@chirurgiasowmed.pl rejestracja tel.: 575 931 551 bariatria tel.: 577 409

 

face&look BOX z produktami NUMERO kupicie w naszym sklepie 
 

 

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

rycerzyk6

Artykuł dodający otuchy.

produkty partnerów