Nie każdy lubi okulary, a dzieci wręcz ich nie znoszą. Soczewki kontaktowe narzucają z kolei pewne ograniczenia, np. nie można się w nich kąpać (chyba, że włożymy okularki do pływania). Trzeba też zachować trochę więcej ostrożności w trakcie sportu i zabawy, o czym nastolatki szczególnie łatwo zapominają. Używanie szkieł kontaktowych powoduje również, że pojawiają się problemy, gdy trzeba czytać jednocześnie z bliska i z daleka – np. przy przepisywaniu tekstu z tablicy. Dzieci nie mogą też skorzystać z opcji laserowej korekcji wzroku.
Ciekawym rozwiązaniem dla dorosłych i dzieci z krótkowzrocznością i astygmatyzmem jest ortokorekcja, czyli zakładanie – tylko na noc – soczewek korekcyjnych, które regulują kształt rogówki. To metoda przeznaczona dla osób z wadą do -5 dioptrii i astygmatyzmem do 1,5 dioptrii. Mogą ją stosować dzieci od 10 roku życia, choć potrzebują jeszcze asysty rodziców przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek.
Po nocy w soczewkach korekcyjnych ostrość widzenia poprawia się na 16-18 godzin. Soczewki korekcyjne w wielu wypadkach spowalniają lub nawet zatrzymują pogłębianie się wady. Po kilku miesiącach regularnego zakładania ortosoczewek rogówka będzie dłużej utrzymywała nadany kształt, a co za tym idzie – będzie można używać ich rzadziej.
Soczewki OrtoK stosowane w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok produkuje amerykańska firma Paragon CRT®. OrtoK maj certyfikaty FDA (Amerykańska Komisja ds. Żywności i Leków), ISO oraz CE i są stosowane w USA oraz krajach Unii Europejskiej.
Więcej informacji nt. ortokorekcji oraz innych metod leczenia wad wzroku można znaleźć na stronie www.nowywzrok.pl