Sposób na odżywioną skórę

Sposób na odżywioną skórę

Skóra ma swoje potrzeby i wymagania. Nie przepada za ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, nie służy jej intensywne słońce, silny wiatr, mróz, ale też długie kąpiele w wypełnionej gorącą wodą wannie. Gdy źle traktujemy naszą skórę i nie dbamy o nią, staje się przesuszona, podrażniona, szorstka, traci elastyczność i grubieje. Tam, gdzie jest cienka, (na dekolcie, na dłoniach), w skutek przesuszenia mogą pojawić się zmarszczki, po zbyt intensywnym opalaniu plamy pigmentacyjne, przebarwienia, a po wystawianiu na zimny wiatr – zaczerwienienia.

Dla ciała ważne jest też to, jakie ubrania nosimy. Niektóre materiały, na przykład syntetyki, są przyczyną podrażnień, a te z kolei powodują przesuszenie skóry. Szorstkie tkaniny takie jak wełna, mogą sprawiać problem osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry (egzema). Jeżeli ubranie powoduje podrażnienie, swędzenie lub wysypkę, lepiej zrezygnować z jego noszenia i ubierać się głównie w odzież wytwarzaną z bawełny.

Nawet gdy regularnie smarujemy ciało balsamami nawilżającymi, może się okazać, że to za mało. Dlatego przez cały rok warto pielęgnować skórę także preparatami odżywczymi, które naprawią wyrządzone szkody, będą chronić płaszcz kwasowo-lipidowy skóry i utrzymywać ją w zdrowej formie.

Peeling na początek
Choć skóra złuszcza się samoistnie, można ją w tym wspomóc – dzięki peelingowi szybciej stanie się gładka i miękka, odzyska blask. A jeśli taki zabieg przygotujemy samodzielnie w domu, na przykład na bazie oliwy z oliwek, to wzmocnimy płaszcz lipidowy skóry, poprawimy jej nawilżenie i zregenerujemy nawet mocno przesuszoną i zniszczoną skórę. Witaminy E i F zawarte w oliwie głęboko odżywiają skórę. Wiele kobiet używa oliwy w czasie ciąży do masażu ciała, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia rozstępów.


Przepis na peeling oliwkowy
4 stołowe łyżki gruboziarnistej soli wymieszaj z 2 łyżkami stołowymi oliwy z oliwek. Miksturę nanieś na zwilżoną skórę i dokładnie wymasuj ciało. Na koniec spłucz peeling ciepłą wodą i wytrzyj się ręcznikiem.

Podobny peeling można zrobić na bazie oleju kokosowego, który doskonale nadaje się do skóry zniszczonej przez intensywne opalanie się. Olej kokosowy chłodzi ją i uspokaja, a także wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia plamy.

Przepis na peeling kokosowy
2 łyżki brązowego cukru połącz z 2 łyżkami oleju kokosowego i starannie wymieszaj. Gotową mieszankę wmasuj w ciało. Spłucz letnią wodą i osusz ciało ręcznikiem.


Masło, jogurt, suflet i mleko
Nie jest to propozycja zestawu śniadaniowego. Wybierz jeden z tych produktów po ocenie stanu skóry i jej potrzeb. Masła do ciała są najbogatsze w substancje odżywcze, dlatego najszybciej i najskuteczniej naprawią szkody wyrządzone skórze. Są silnie skoncentrowane, więc efekty często widać i czuć już po pierwszym zaaplikowaniu. Dzięki gęstej konsystencji masła zapobiegają wysuszaniu, uelastyczniają skórę, łagodzą podrażnienia, sprawiają, że staje się gładsza. Stosowane regularnie, korzystnie wpływają na spowolnienie procesu starzenia skóry. Tylko nie wolno zapominać, że masło po nałożeniu na skórę zostawia na niej cienką powłokę, która chroni przed utratą wilgoci. Dlatego masła najlepiej stosować wieczorem po kąpieli – substancje czynne kosmetyków nałożonych przed snem wchłaniają się najlepiej, a poza tym nie trzeba się martwić, że zatłuścimy ubranie.

Witalność i gładkość przywrócą skórze nasycone odżywczymi składnikami jogurty do ciała. Mają lżejszą konsystencję i są o wiele bardziej wydajne niż masła. Doskonale powstrzymują proces starzenia się skóry, chronią ją przed szkodliwym działaniem środowiska. Na dodatek normalizują poziom pH i powłokę hydrolipidową skóry, która staje się gładka, elastyczna i jędrna. Nakładanie ich na ciało to przyjemność także dla zmysłu powonienia, ponieważ zwykle zawierają pachnące wyciągi z owoców.

Podobnie jak suflety, w skład których często wchodzą aromatyczne przyprawy, czekolada, kawa. Można je określić jako zdrową i odżywczą dietę dla skóry. Zapewniają jej doskonałe nawilżenie, dostarczają witamin i błyskawicznie się wchłaniają, nadając skórze uczucie świeżości, elastyczności i jedwabistej gładkości.

Natomiast kąpiele w mleku były stosowane już w starożytności. Ówczesne kobiety zdawały sobie sprawę z cudownych właściwości mleka, zasobnego w proteiny, witaminy (głównie z grupy B), wapń oraz wiele innych cennych pierwiastków. Mleko doskonale odżywia skórę i nadaje jej blasku. Piętnastominutowy relaks w wannie pełnej mleka często da lepsze efekty niż zastosowanie zwykłych preparatów natłuszczających czy witaminowych. W domu najłatwiej przygotować kąpiel z mleka w proszku. Wystarczy rozpuścić jedną torebkę w wypełnionej ciepłą wodą wannie. By spotęgować rozkosz tego pielęgnacyjnego zabiegu, warto wsypać trochę ususzonych płatków róż bądź wlać kilka kropli różanego olejku i zanurzyć się po szyję w mlecznej kąpieli.


O to, czym różnią się kosmetyki odżywcze od nawilżających, zapytaliśmy Marzenę Oleszczuk, kosmetolog z DS Instytut w Warszawie, www.dsinstytut.pl.

Preparaty odżywcze różnią się od nawilżających zarówno składem, jak i konsystencją. Te pierwsze mają przeważnie konsystencję cięższą i oleistą, ponieważ ich skład jest bogaty w substancje odżywcze. Te drugie są natomiast lekkie, emulsyjne i mają za zadanie nawilżyć skórę. Przy bardzo suchych, cienkich i niedożywionych skórach stosuje się zarówno substancje odżywcze, jak i nawilżające codziennie naprzemiennie (rano nawilżające, wieczorem odżywcze). Natomiast skórę ciała z tendencją do przetłuszczania się, tylko nawilżamy.

 

 

Udostępnij:
0