Fot. Shutterstock
Z biegiem lat ciało traci elastyczność i jędrność. Jednak nie tylko wiek przyczynia się do wiotczenia skóry. Nad utratą jej elastyczności pracujemy sami:
- prowadzimy siedzący tryb życia
- odżywiamy się zbyt tłusto
- mało pijemy
- odchudzamy się, by za chwilę znowu przytyć
- kąpiemy się w za gorącej wodzie
- żyjemy w zbyt ciepłych pomieszczeniach
- opalamy się bez opamiętania
A powinniśmy pójść w ślady Aleksandry Zajączek. Była znana ze swej urody i wiecznej młodości, choć nie korzystała z salonów piękności. Zachwycał się nią francuski powieściopisarz, Honoriusz Balzac, który po spotkaniu z osiemdziesięcioletnią Aleksandrą pisał, że wygląda na 35 lat i drwi ze śmierci. Nie wiedział dlaczego Aleksandra tak dobrze się trzyma. A ona zawsze, nawet zimą, spała przy otwartym oknie, latem pod łóżkiem trzymała lód, myła się tylko w chłodnej wodzie, jadała jedynie zimne potrawy, skrzętnie ukrywała ciało przed słońcem i codziennie bez względu na pogodę godzinami spacerowała albo jeździła konno. Dziś lekarze mówią o niej z uśmiechem: prekursorka krioterapii. Aleksandra wiedziała co robi – sprzymierzeńcem jędrności jest zimno. Która z nas jednak chciałby się tak męczyć jak ona? Nietrudno zgadnąć – żadna. Są na szczęście jeszcze inne sposoby, by utrzymać jędrną skórę, a tym samym przedłużyć młody wygląd.
Krok pierwszy – masaż i kosmetyki
Pomocną dłoń wyciągają do nas marki kosmetyczne. Oferują całą gamę ujędrniających preparatów: masła, balsamy, żele do kąpieli, serum czy ampułki ujędrniające. Trzeba jednak pamiętać, że choć nie będziemy znosić chłodu jak pani Aleksandra, to tak jak ona musimy być systematyczne i wytrwałe. Kosmetyki ujędrniające trzeba wmasowywać zarówno rano, jak i wieczorem. Podczas codziennej kąpieli powinnyśmy masować ciało szorstka rękawicą, raz w tygodniu robić ujędrniający peeling całego ciała, a każdy prysznic kończyć polewaniem się zimnym strumieniem wody. Cuda robią też masaże specjalnymi masażerami. Te zabiegi poprawią krążenie krwi w organizmie, złuszczą martwy naskórek i przygotują skórę do lepszej absorpcji kosmetyku. Po kilku tygodniach wytrwałości powinnyśmy dostrzec pierwsze efekty.
Krok drugi – ćwiczenia
By efekt był szybszy i trwalszy, do pielęgnacji ujędrniającej muszą dojść ćwiczenia, na przykład aqua-aerobic, zwykłe pływanie albo 3-4 godziny tygodniowo ćwiczeń z obciążeniem. Delikatny wzrost masy mięśniowej powoduje, że skóra staje się napięta i elastyczna, znikają drobne zmarszczki, zmniejsza się cellulit.
Krok trzeci – sięgnij do natury
- Maseczka z jabłka. Zetrzyj na tarce jabłko, dodaj łyżkę mleka. Wymieszaj. Nałóż na twarz. Po 15 minutach zmyj chłodną wodą. Twarz będzie elastyczna i odżywiona.
- Maseczka z ziemniaka. Rozgotowanego ziemniaka ugnieć z łyżką śmietany. Nałóż na biust i dekolt. Zmyj po 15 minutach chłodną wodą.
- Nagietkowy okład. Rozgnieć płatki nagietka lub dziurawca. Dodaj łyżeczkę oliwy z oliwek. Wymieszaną papkę nałóż na twarz, szyję i dekolt. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
- Papka z żółtka. Żółtko jajka rozetrzyj z dwiema łyżeczkami oliwy z oliwek i nałóż na twarz i szyję. Po 20 minutach zmyj letnią wodą.
- Cytrynowy peeling. Sok wyciśnięty z jednej cytryny zmieszaj z gruboziarnistą solą. Delikatnymi ruchami zrób peeling ciała. Zmyj letnią wodą.
- Prysznic naprzemienny. Podczas kąpieli stosuj raz chłodną, raz ciepłą wodę. Nigdy gorącej. Temperaturę wody zmieniaj co pół minuty.
Im więcej jesteśmy w stanie poświęcić czasu i włożyć pracy w odzyskanie jędrnej skóry, tym szybciej dostrzeżemy upragnione efekty. Podczas kuracji ujędrniającej aktywne składniki kosmetyków rozprawiają się nie tylko z wiotką i nierówną skórą, ale także z tłuszczykiem, a masaże i ćwiczenia modelują sylwetkę i poprawiają ukrwienie. Dzięki tak szerokiemu spektrum działania mamy więc szansę wyglądać nie tylko młodziej, apetyczniej, ale i szczuplej. Jeśli do tego będziemy piły dużo wody, jadły dużo surowych warzyw i owoców, a mało tłuszczu, niebawem staniemy się właścicielkami jędrnego, zdrowego ciała.
Kosmetyki ujędrniające najczęściej zawierają:
hydroxyprolisilane CN – związek substancji chemicznych pobudzający syntezę kolagenu i wzmacniający skórę, działa modelująco i przeciwdziała utracie jędrności
bio-bustyl – składa się między innymi z elastyny, stymuluje syntezę kolagenu
kigelię afrykańską (drzewo kiełbasiane) – wzmacnia włókna kolagenowe i zapobiega wiotczeniu skóry
olejek grejpfrutowy – regeneruje, odżywia i napina skórę
witaminę E – zwiększa poziom nawilżenia naskórka, dzięki czemu skóra staje się miękka, gładka i elastyczna
kwas hialuronowy – zapewnia intensywne i długotrwałe nawilżanie
glicerynę – utrzymuje optymalny poziom nawilżenia i zapobiega utracie wilgoci
błękitny retinol i folacynę – razem intensywnie uelastyczniają skórę
centelle asiatice, czyli wąkrotkę azjatycką – stymuluje odnowę komórkową, wzmacnia włókna kolagenu i elastyny, ujednolica koloryt skóry, zwiększa poziom nawilżenia, zapobiega rozstępom