Świadoma pielęgnacja włosów - jak dbać o włosy?

Świadoma pielęgnacja włosów robi prawdziwą furorę zwłaszcza wśród kobiet w ostatnich latach. Wiele z nich, które do tej pory stosowały sam szampon i odżywkę oszalały na punkcie takich produktów, jak wcierki, peelingi do skóry głowy czy olejowanie całych pasm. Może to przynieść dużo korzyści w postaci tak zwanych baby hairów, a także wzmocnienia bariery ochronnej naskórka. Co trzeba wiedzieć, wybierając świadome dbanie o swoje kosmyki? Podpowiadamy.

Czym jest świadoma pielęgnacja włosów?

 

Wiele osób, które dopiero zapoznaje się z tym terminem może nie wiedzieć, w czym dokładnie rzecz. Jest to proces dbania o swoją fryzurę w sposób dostosowany do jej indywidualnych potrzeb. Aby było to możliwe i jak najbardziej efektywne konieczne jest dokładne czytanie składów. Tylko dzięki temu zadbanie o równowagę PEH czy wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej dodatkowych produktów będzie miało sens.

 

Aby dostosować konkretne preparaty, warto jest zacząć od określenia stopnia porowatości włosów. Jest to stopień odchylenia łusek od rdzenia naszego kosmyka. Od niego również zależy, jakie kosmetyki dobierzemy do mycia oraz stylizacji fryzury. Włosy niskoporowate mają je domknięte, dzięki czemu całe pasma są gładkie łatwe w pielęgnacji.

 

Z kolei te średnioporowate wyróżniają się średnio odchylonymi łuskami. Mogą się lekko falować i łączą w sobie cechy pasm niskoporowatych, jak i tych wysokoporowatych. Te ostatnie cechują się z kolei mocno odchylonymi łuskami, przez co są podatne na puszenie się. Kosmetyki do włosów będą zatem wymagały mocnego sprecyzowania.

 

Równowaga PEH - czym jest?

 

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów, konieczne jest zapoznanie się z terminem ,,równowaga PEH”. Jest to właściwy balans trzech podstawowych składników, które musimy uwzględnić w pielęgnacji swoich włosów. Jest on skrótem kolejno do protein, emolientów oraz humektantów. Pierwsze z nich są białkami, które stanowią naturalną budulec naszych kosmyków. Odpowiadają one za regenerację i odbudowę zniszczonych pasm. Z kolei emolienty mają za zadanie utworzenie warstwy okluzyjnej powłoki, która stanowi odpowiednią barierę. Taka naturalna tarcza chroni włosy przed utratą wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Równowaga PEH nie będzie zachowana, jeśli w świadomej pielęgnacji zabraknie humektantów. Składniki te odpowiadają za nawilżenie pasm, a także powodują, że pasma stają się przyjemnie gładkie i miękkie w dotyku. Warto także pamiętać, że kosmetyki na bazie humektantów muszą zostać ,,domknięte” emolientami, aby nie pozostały one wysuszone. Marka Stars from the stars odżywki humektantowe produkuje z najwyższą dbałością o detale.

 

Świadoma pielęgnacja - o czym warto pamiętać?

 

Świadoma pielęgnacja włosów powinna być rozpoczęta już od etapu mycia. Najlepszym wyborem będzie zainwestowanie w delikatny szampon, który nie zawiera w sobie silikonów, parabenów oraz SLS czy SLES. Dobrze jest oczyszczać głównie skórę głowy i pasma tuż u nasady, wykonując łagodny masaż skalpu. Następnie należy spłukać szampon letnią wodą i użyć go ponownie.

 

Po zmyciu tego kosmetyku sięgnijmy po odżywkę. Należy ją stosować po każdym umyciu włosów, wybierając produkt dopasowany do porowatości i potrzeb naszej fryzury. Najlepiej sprawdzą się formuły, które odpowiednio nawilżą i odżywią wszystkie pasma. Świadomą pielęgnację dobrze jest wspierać maską o podobnych właściwościach. Więcej produktów oferuje firma Starsfromthestars.

 

Autor: 
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów