Światowy Dzień Krwiodawstwa

Światowy Dzień Krwiodawstwa

W centrum Warszawy odbędzie się nietypowa akcja poboru krwi. Pod Pałacem Kultury i Nauki stanie autobus, którego przedsionek zostanie zamieniony w bar Fangtasia znany z serialu HBO Czysta krew. W autobusie nie będzie jednak wampirów, a wykwalifikowany personel z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Osoby, które zechcą tego dnia oddać krew, otrzymają atrakcyjne nagrody związane z kultowym serialem. Na miejscu będzie można też zrobić sobie makijaż w stylu wampirycznym.

W akcji oddawania krwi mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie. Krew można oddawać pomiędzy 9 rano a 17 po południu. Konieczne jest wypełnienie szczegółowego kwestionariusza, który pomaga określić, czy możemy zostać dawcą. Akcja została zainspirowana premierą nowego sezonu serialu HBO Czysta krew, która odbędzie się już 17 czerwca.

Dlaczego oddawanie krwi jest potrzebne?
W ciągu roku w Polsce trzeba dokonywać około miliona transfuzji. Krew jest potrzebna codziennie – ofiarom wypadków, ludziom cierpiącym na wiele poważnych chorób. Wbrew temu, co możemy oglądać w serialu Czysta krew, nadal nie udało się wytworzyć jej syntetycznego odpowiednika. Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzi się co roku w dzień urodzin Karla Landsteinera, który otrzymał nagrodę Nobla za aodkrycie grup krwi.

Kto może oddać krew?
Krew może oddać osoba pełnoletnia, do 65 roku życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Przeciwskazań jest wiele, np. różne choroby (krążenia, zakaźne, łuszczyca), ale też wykonanie w ostatnich 6 miesiącach tatuażu, przekłucie sobie uszu lub innych części ciała, wyrwanie zęba w ciągu ostatnich 7 dni poprzedzających akcję, ciąża, ryzykowne zachowania seksualne (wielu partnerów) czy nawet przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

O akcji inspirowanej serialem Czysta krew na facebook.com/czystakrew

Udostępnij:
0