Światowy Dzień Mycia Rąk. Jak dbać o higienę radzi specjalista

Światowy Dzień Mycia Rąk. Jak dbać o higienę radzi specjalista
W tym roku powód do świętowania ma także marka Carex, ekspert w dziedzinie higieny, która obchodzi swoje 25-lecie! Z tej okazji Carex przygotował bazę wiedzy na temat prawidłowej higieny mycia dłoni. Na najczęściej zadawane pytania w tej dziedzinie odpowiedział doktor Paweł Grzesiowski – pediatra i szef fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń. 
 
Wiedza na temat tego, jak prawidłowo myć ręce jest niezbędna dla każdego z nas. Zarówno dorośli, jak i dzieci każdego dnia narażeni są na styczność z różnymi drobnoustrojami przenoszonymi na przedmiotach codziennego użytku lub przez zwykły uścisk dłoni. Rozprzestrzeniają się one błyskawicznie i są przyczyną wielu chorób – tym bardziej teraz w okresie wahania temperatur i spadku naszej odporności. Warto zatem wiedzieć jak w łatwy sposób się przed tym uchronić – najprostszym i najtańszym sposobem jest właściwe mycie dłoni. Szczegółowo, na pytania które padają w tym temacie najczęściej, odpowiedział doktor Paweł Grzesiowski.

Jak prawidłowo myć ręce? 

— Prawidłowe mycie rąk trwa około 25 lub 30 sekund – mówi Dr Paweł Grzesiowski – ważne jest żeby zachować odpowiednią kolejność poszczególnych czynności i wykonać je dokładnie. Najpierw zwilżamy ręce wodą, następnie nanosimy na skórę środek myjący. Potem wcieramy go we wszystkie powierzchnie rąk, grzbiet, wewnętrzną stronę dłoni i między palcami. Następnie spłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą i wycieramy najlepiej ręcznikiem jednorazowym. 

Bakterie częściej osadzają się na kobiecych dłoniach – fakt czy mit?

— Skóra dłoni u kobiet jest nieco bardziej delikatna i wrażliwa na skażenia ze względu na cieńszą warstwę rogową, a także częste stosowanie kosmetyków do paznokci. Długie i polakierowane paznokcie stanowią dodatkową strefę kolonizacji bakteryjnej rąk. Męskie dłonie są bardziej odporne na skażenia ze względu na grubszą warstwę rogową skóry, jednak jak wykazują badania, mężczyźni gorzej dbają o higienę, dlatego może  być na nich znacznie więcej zarazków.

Kiedy należy pamiętać o higienie naszych dłoni?

 — Czynność mycia rąk powinna być wykonywana tak często, jak wymagają tego warunki, w jakich żyjemy i czynności, jakie wykonujemy. Należy myć ręce zawsze po skorzystaniu z toalety oraz przed każdym posiłkiem. Niestety jak wskazują badania aż 70% mężczyzn i 50% kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety. Dodatkowo ręce należy myć zawsze wtedy kiedy są fizycznie (wizualnie) zanieczyszczone, a także wtedy gdy dotykane były jakieś skażone lub zabrudzone przedmioty – dotyczy to np. klamek, wózków sklepowych, zabawek czy sierści psa.

Jakie mydło najlepiej wybrać? Czy mydła antybakteryjne podrażniają skórę?

— Przy wyborze preparatów do higieny rąk należy sięgać po takie, które nie naruszają fizjologicznych barier ochronnych skóry, zawierają także bezpieczne składniki hamujące rozwój bakterii i utrzymujące lekko kwaśny odczyn skóry. Jednym z takich składników pochodzenia naturalnego jest kwas mlekowy, który eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze, nie uszkadzając fizjologicznej mikroflory skóry. W mydłach toaletowych należy unikać silnie działających składników bakteriobójczych np. triklosanu, które mogą zaburzać naturalne mechanizmy obronne skóry, a jednocześnie prowadzić do powstawania bakterii opornych na antybiotyki. W niektórych krajach wprowadzono zakaz stosowania tej substancji w mydłach toaletowych i innych produktach kosmetycznych. Wybierając zatem mydło, zwróćmy uwagę na jego skład, by zawierało naturalne i przede wszystkim bezpieczne składniki, a także posiadało właściwości nawilżające i ochronne — odpowiada ekspert. 

Jak zachęcić dzieci do mycia rak? 

— Najprostszym sposobem jest dawanie im dobrego przykładu każdego dnia, w ten sposób mycie rąk  wejdzie im w nawyk. Dla zachęty można zakupić mydła przeznaczone specjalnie dla dzieci, w kolorowych opakowaniach i o przyjemnym zapachu. Dzięki temu będą kojarzyć mycie rąk z fajną zabawą, a nie obowiązkiem.
Skóra dłoni ma naturalny kwaśny odczyn, który odpowiada za utrzymanie bakterii w ryzach. Kwas mlekowy – naturalny składnik antybakteryjny zawarty w mydłach w płynie Carex łagodnie obniża pH skóry, przez co stwarza niekorzystne środowisko do rozwoju szkodliwych  bakterii. Każdy z wariantów mydeł w płynie Carex zawiera również składniki pielęgnacyjne, takie  jak witamina E, ekstrakt z aloesu czy gliceryna, które dbają o skórę dłoni. To sprawia, że mydła Carex są idealnym elementem codziennej higieny wszystkich członków rodziny.
W sytuacjach, w których nie mamy dostępu do bieżącej wody sprawdzi się antybakteryjny żel do rąk Carex, który skutecznie odświeży nasze dłonie i pozwoli utrzymać ich higienę. Niewielka buteleczka umożliwiana zabranie go do torebki czy nawet kieszeni bez względu na to gdzie jesteśmy.


fot. materiały prasowe, Pixabay

 
Udostępnij:
0