Twoje ramiona potrzebują uwagi

Twoje ramiona potrzebują uwagi
Ramiona to jedno z tych miejsc, gdzie szczególnie widoczny jest spadek jędrności i utrata elastyczności skóry. Pojawiające się na nich tzw. motylki, fachowo nazywa się fałdami skórno – tłuszczowymi ramion. Ich pojawienie się ma ścisły związek ze starzeniem się i ogólnym stanem skóry, a także utratą włókien kolagenowych, elastynowych, wody i tkanki tłuszczowej. Czynniki te są odpowiedzialne m.in. za jędrność i elastyczność skóry. Niestety im jesteśmy starsi tym nasze organizmy produkują coraz mniej kolagenu i dochodzi do zaniku włókien elastynowych oraz spada uwodnienie tkanek. Szacuje się, że około 26 roku życia produkcja kolagenu i włókien elastynowych stopniowo maleje. Skutkuje to powstawaniem zmarszczek i właśnie wiotczeniem skóry na całym ciele. 
Objawy nasilają się zwłaszcza po zrzuceniu wagi, w przypadku wiotczenia mięśni, przy nadmiernym rozciąganiu skóry w wyniku ciąży lub przyrostu wagi. Problem ten może zatem pojawić się niezależnie od wieku, ale szczególnie dotyka kobiety w wieku menopauzalnym, które borykają się z dużymi zmianami hormonalnymi w organizmie — tłumaczy dr n. med. Ryszard Mądry.

Bez gimnastyki ani rusz

Aby cieszyć się pięknymi ramionami, warto pamiętać, że podstawa to ruch. Pamiętajmy o tym zwłaszcza będąc na diecie, ponieważ odchudzanie bez treningu siłowego może skutkować spadkiem jędrności skóry nie tylko na ramionach. Kiedy tylko zauważymy, że skóra na naszych ramionach przestaje być elastyczna, warto zacząć działać od razu. Z pomocą powinny przyjść przede wszystkim regularne ćwiczenia na tricepsy. Jednymi z popularniejszych metod kształtowania ramion są ćwiczenia hantlami, podciąganie na drążku, czy też pompki. Dobrze nam zrobią także sporty angażujące mięśnie ramion – może to być pływanie, tenis, siatkówka, badminton. 
Oczywiście warto też sięgnąć po odpowiedni preparat nawilżająco-ujędrniający, który odżywi skórę i poprawi jej napięcie. Nie wolno nam zapominać także o peelingu, który pobudzi naszą skórę, zlikwiduje martwy naskórek i pozwoli kremom odpowiednio się wchłonąć. 
 

A może zabieg? 

Obwisłą skórę ramion można skutecznie usunąć operacyjnie. Zabieg taki nazywa się brachioplastyką. Trwa on od dwóch do trzech godzin i przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje nacięcia linijne po wewnętrznej stronie ramion i usuwa nadmiar skóry, często dodatkowo odsysa także tkankę tłuszczową. Następnie zakłada szwy, które ściąga po około 14 dniach. Po zabiegu zakładany jest elastyczny bandaż lub odpowiednie ubranie uciskowe, które pacjent nosi przez 6 tygodni po operacji. 
— Okres rekonwalescencji po brachioplastyce trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Przez pierwsze dwa tygodnie od operacji trzeba oszczędzać swój organizm, jak najmniej obciążać ramiona. Pacjenci wracają do pracy zazwyczaj po około trzech, czterech tygodniach. Kiedy zasklepią się rany, przed upływem miesiąca zalecamy „rozćwiczenie” ramion, aby wróciły do dawnej sprawności — tłumaczy dr Ryszard Mądry. 
Powstałe w wyniku zabiegu blizny są mało widoczne, ponieważ znajdują się po wewnętrznej części ramion. Ich zmniejszenie i zmianę barwy z czerwonej na cielisty można zaobserwować najczęściej po upływie roku lub dwóch od operacji. 


fot. materiały prasowe

 
Udostępnij:
0