Usuwanie tatuażu - metody, przeciwskazania, powody

Na tatuaże decydujemy się z wielu powodów, jednak nawet jeśli w momencie ich wykonywania jesteśmy stuprocentowo zdecydowani na dany wzór, często zdarza się, że nudzi się on po kilku latach. Na szczęście istnieje możliwość usunięcia tatuażu. Czy jest bolesna? Jakie istnieją przeciwwskazania?

Usuwanie tatuaży stało się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Czasami spontaniczna decyzja o tatuaży powoduje późniejszy dyskomfort. Jeśli nie podoba Ci się obraz, który masz na ciele, na szczęście mamy rozwiązanie w postaci możliwości usunięcia tatuażu. Istnieje wiele różnych metod usuwania tatuaży, ale każda z nich ma swoje zalety i wady. W tym artykule omówimy nie tylko różne metody usuwania tatuaży, ale także przebieg i przeciwwskazania związane z tym procesem.

 

 

Laserowe usuwanie tatuaży

 

 

Jest to najpopularniejsza metoda usuwania tatuaży. Laser emituje skierowane promienie światła, które docierają do barwnika tatuażu w skórze i rozpraszają go. Następnie, system odpornościowy organizmu usuwa rozproszony barwnik z organizmu. Zazwyczaj wymagane jest kilka sesji, aby uzyskać całkowite usunięcie tatuażu. Ta metoda może być bolesna i prowadzić do pieczenia, świądu i pęcherzy. Przeciwwskazania to ciąża, choroby skóry i ciężkie choroby układowe.

 

 

Chirurgiczne usuwanie tatuaży

 

 

Ten proces jest stosowany zwykle w przypadkach, gdy tatuaż jest mały. Technika chirurgiczna może być bolesna i prowadzić do blizn. Polega ona na usunięciu tatuaży wraz ze skórą za pomocą skalpela. Zabieg odbywa się wieloetapowo oraz jest rozciągnięty w czasie. Przeciwwskazania obejmują obecność chorób skóry, choroby serca i cukrzycę.

 

 

Metoda mikrodermabrazji

 

 

Metoda mikrodermabrazji polega na tym, że skóra jest szlifowana za pomocą urządzenia szlifierskiego, co prowadzi do usunięcia powierzchniowej warstwy, wraz z tatuażem. Jest to proces bolesny i może prowadzić do krwawienia i zakażeń. Przeciwwskazania obejmują obecność chorób skóry, cukrzycy i chorób autoimmunologicznych.

 

 

Usuwanie krioterapią

 

 

Kolejna technika, która swoje zastosowanie znajduje jedynie w przypadkach, w których tatuaż jest mały. Przebiega poprzez zamrażanie tatuażu, które prowadzi do usunięcia tatuażu. Niestety ta metoda także jest bardzo bolesna i może prowadzić do powstawania blizn. Przeciwwskazania podobnie jak w pozostałych przypadkach obejmują obecność chorób skóry i ciężkie choroby układowe.

 

 

Przebieg usuwania tatuażu

 

 

Podczas pierwszej wizyty, lekarz zazwyczaj przeprowadza badanie skóry i omawia najlepszą metodę usuwania tatuażu. Zwykle wymagane jest kilka sesji, aby uzyskać całkowite usunięcie tatuażu. Czas trwania każdej sesji zależy od metody usuwania tatuażu i jego rozmiaru. Po każdej sesji zaleca się unikanie słońca i stosowanie kremów do opalania.

 

Usunięcie tatuażu jest możliwe, jednak jest to poważny zabieg, który wymaga od nas pielęgnacji znacznie bardziej uważnej niż w przypadku dbania o świeżo wykonany tatuaż. Jeśli jednak bardzo chcesz pozbyć się nieudanego, czy nielubianego tatuażu i nie masz ochoty zakrywać go nowym, nie bój się zdecydować na zabieg usuwania. Pamiętaj jednak, żeby wybrać odpowiednią klinikę i przed zabiegiem skonsultować się szczegółowo ze specjalistą, który doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.

Autor: 
Redakcja

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

produkty partnerów