Uszkodzona macierz paznokcia – czy spotkał cię ten problem?

Uszkodzona macierz paznokcia – czy spotkał cię ten problem?

Uszkodzona macierz paznokcia, czyli jedno z najpoważniejszych przeciwwskazań do zrobienia manicure, to problem, z którym boryka się wiele z nas. Na szczęście można zrobić wiele, by go uniknąć, a jeśli już wystąpi, istnieją sprawdzone sposoby leczenia. Najistotniejsze jednak, abyśmy potrafiły rozpoznać uszkodzoną macierz paznokcia – poznać problem od podszewki.

Uszkodzenie macierzy paznokcia – objawy

Na początku warto zaznaczyć, czym jest wspominana macierz paznokcia – macierzą nazywamy podstawę paznokcia, miejsce pod skórą, w którym paznokieć zaczyna rosnąć. Można więc domyślić się, że uszkodzenie tej części paznokcia ma trwały wpływ na paznokieć, jaki będzie rósł z tej macierzy. Jak wyglądają objawy uszkodzonej macierzy paznokcia? Pierwszą, najłagodniejszą rzeczą, jaką warto zaobserwować, jest bardzo wolno rosnący paznokieć. Zdrowe tempo rośnięcia paznokcia wynosi około 1 mm na tydzień, jeśli więc twoje paznokcie rosną znacznie wolniej lub ich rośnięcie zatrzymuje się zupełnie na jakiś okres czasu, jest to znak, że macierz paznokcia została uszkodzona.

Widocznymi na płytce paznokcia objawami uszkodzonej macierzy są nie tylko dotkliwie wyróżniające się deformacje, ale także podłużne bruzdy na paznokciu, zarówno pionowe, jak i poziome. W bardziej zaawansowanych i zaognionych stadiach dolegliwości mogą także występować dolegliwości bólowe, czy nawet krwiaki widoczne pod płytką paznokcia.

Jak dochodzi do uszkodzenia macierzy?

Przyczyny omawianej dolegliwości są różne, najczęściej jednak są to urazy mechaniczne. Mamy tutaj na myśli zarówno urazy mechaniczne, które przytrafiają nam się w codziennym życiu – przytrzaśnięcie drzwiami, zrzucenie przedmiotu na płytkę paznokcia. Takie sytuacje prowadzą do zmiażdżenia płytki paznokcia lub przygniecenia jej, na skutek czego macierz może zostać uszkodzona.

Jednak na uszkodzenie macierzy narażone jesteśmy niestety także w gabinetach kosmetycznych – oczywiście tych nieprofesjonalnych, niesprawdzonych. Nieumiejętne użycie frezarki, zbyt inwazyjnie naruszające płytkę paznokcia, przeterminowane produkty, czy nieumiejętne, nadmierne opracowywanie skórek. To wszystko mogą być przyczyny uszkodzenia macierzy paznokcia. Zwracajmy więc uwagę zarówno na opinie o gabinetach kosmetycznych, jak i używane przez nie marki, produkty. Nie zapominajmy także zwracać uwagę podczas wizyty, jeżeli dana czynność (np. utwardzanie lakieru w lampie) sprawia nam ból – wszyscy jesteśmy ludźmi i każda z nas jest inna. Może zdarzyć się, że dla jednej z klientek szkodliwe będzie to, co dla innej nie stanowiło problemu. Pamiętajmy więc o komunikacji.

Uszkodzona macierz paznokcia – leczenie

Z przedstawionymi wyżej objawami najsłuszniej jest udać się do dermatologa, który oceni, czy faktycznie doszło do uszkodzenia macierzy, czy może to inna z dolegliwości (grzybica, onycholiza itp.). Lekarz, w zależności od stopnia powagi uszkodzenia, ustala sposoby leczenia. W przypadku mniej poważnego stopnia uszkodzenia są to krople, czy ustabilizowanie paznokcia za pomocą specjalnej klamry, jednak w przypadku bardzo poważnych uszkodzeń niekiedy dochodzi do operacji, polegającej na rekonstrukcji paznokcia. Proces regeneracji na szczęście jednak nie trwa długo.

Co możemy zrobić przed pójściem do lekarza, jeśli podejrzewamy uszkodzenie macierzy paznokcia? Przede wszystkim nie narażać paznokci na dalsze uszkodzenia. Wskazane będzie unikanie styczności ze środkami chemicznymi, ścięcie paznokci na krótko w celu dalszego ich nie naruszania oraz rezygnacja z malowania paznokci na pewien okres czasu w tym samym celu. Na co dzień w unikaniu uszkodzeń paznokcia będzie sprzyjała nam wysoka higiena, często mycie dłoni, kremowanie ich, jednocześnie dostarczając substancji odżywczych także paznokciom. Nie zapominajmy także o zabezpieczaniu paznokci podczas styczności z chemią, na przykład podczas mycia naczyń.

Udostępnij:
0