Wakacyjne wydatki Polaków

Według badań do urlopu przygotowujemy się staranie i z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Starannie planujemy też wydatki, określając sobie, ile możemy wydać na wakacjach. A potem zapominamy o zaplanowanym budżecie i pozwalamy sobie na wakacyjne szaleństwa Smile


fot. Shutterstock

Do wakacji przygotowujemy się starannie i na długo przed wyjazdem. Chcemy, żeby nasze wakacje były udane i raczej nie pozwalamy sobie na improwizację. Według danych z raportu „Osobowość Finansowa” przygotowanego przez ING Życie 55% Polaków planuje wakacje już kilka miesięcy przed urlopem.

Blisko trzy czwarte z nas przyznaje, że intensywnie przegląda propozycje biur podróży, przewoźników oraz hoteli, aby wybrać najkorzystniejszą i najlepszą - również pod względem cenowym - ofertę wakacyjną. Racjonalnie planujemy urlop, często korzystając z promocji, zniżek czy ostatnio popularnej w Polsce oferty first minute.

Wakacyjne szaleństwa?
Czy planujemy wydatki na czas wyjazdu? I czy się go trzymamy? 90% Polaków twierdzi, że rzeczy potrzebne na wakacje, takie jak: kostium kąpielowy, krem do opalania czy okulary przeciwsłoneczne, kupuje w domu. Pomimo dobrego przygotowania i planowania budżetu, zdarza się jednak, że na wakacjach wydajemy więcej pieniędzy niż zakładaliśmy - 64% ankietowanych deklaruje, że jest w stanie zmodyfikować swoje urlopowo-finansowe plany.

Takie zmiany wynikają przede wszystkim ze spontanicznych decyzji o odwiedzeniu nowych miejsc, skorzystaniu z miejscowych atrakcji czy zakupie rzeczy, które po powrocie do domu będą niedostępne.

Co ciekawe, jesteśmy pod tym względem znacznie bardziej elastyczni niż inni Europejczycy, wśród których tylko 52% dopuszcza możliwość przekroczenia wakacyjnego budżetu. Myślimy więc przezornie głównie w domu, jednak już na miejscu urlopu dajemy się ponieść wakacyjnej atmosferze :)

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

Masza

No cóż różnie z tym bywa,zazwyczaj przekraczam planowaną kwotę,chociaż co roku obiecuję sobie,że przy następnym wyjeździe wakacyjnym zmieszczę się w zaplanowanej kwocie.Jak co roku nie udaje mi się to.

francesca

Ja jak już kiedyś mówiłam, jestem ogromnym sknerusem. Zawsze znajdę inne wydatki, niż wyjazd na wakacje. Jednak w tym roku (urlop we wrześniu) postaram się gdzieś wybrać i choć przez chwilkę nie patrzeć na budżet Smile

KAHA

A ja choćbym miała walizkę pieniędzy to i tak będzie mało. hehe

wampa

bo jak to mówią pieniądze szczęścia nie dają tylko ich wydawanie:)

paniP

Wakacyjny budżet bardzo łatwo przekroczyć, bo trudno odmówić sobie małych przyjemności na urlopie, a ceny w kurortach są wyższe niż się spodziewamy. Ponadto jeśli jest to wyjazd z dziećmi, to są to dodatkowe koszty na ich rozrywki. Ale żeby nie psuć sobie humoru warto przewidzieć te większe koszty i zaplanować ile więcej możemy wydać (bo inaczej po powrocie może być ciężko przeżyć do wypłaty:)

dark_forest

U mnie planowanie wakacyjnych wydatków, ale z duuuużym marginesem błędu Wink żeby potem nie było, że na coś zabrakło!

Marcela91

Zawsze mi brakuje kasy Sad

bozenkaxxj

zawsze biorę na urlop więcej pieniędzy niż to było zaplanowane, nie oszczędzam na urlopie na atrakcje, nie odmawiam sobie żadnych zachcianek

wampa

urlop jest od tego żeby wypocząć:)

bbo

Tak chyba każda ma - pieniędzy nigdy za dużo, a na wakacjach szczególnie. Niestety, mój mąż jest gorszy niż dziecko: tu loda, to kebab, tu przejażdżka czymś tam, jakieś karuzele, sale śmiechu, tatuaże i wszystko na co jego wzrok padnie. Dziecku bym wytłumaczyła, a z nim ciężko Smile Smile Smile

KAHA

W końcu od tego są wakacje, żeby zaszaleć, a co:)

koliberek71

Stara zasada " czas planowany ,czas zmarnowany"
Ja miałam odlozone na wyjazd nad morze........ups samochód padł przed samym wyjazdem....poszlo...w naprawe.
Stwierdziliśmy z mezem ze raz się zyje i całe dwie wyplaty poszły na w czasy, a potem to jakoś będzie... i było i pełen spontan, i pełno zdjec i wspomnien.
Moze to i nierozsądne ale jak wytłumaczyć dzieciom nie jedziemy -kiedy one juz od grudnia spakowane?

wampa

jak się człowiek nastawi na wypoczynek to już później ciężko plany zmieniać

Masza

Właśnie takie spontaniczne wypady są najlepsze.Wyznaję zasadę - jak obiecujesz cokolwiek dziecku,słowa dotrzymuj:).

angel3312

a ja nigdy nie mówię mojemu dziecku wcześniej, bo by się spakował 2 tygodnie wcześniej ;/ uwielbia wakacje, wyjazdy, wycieczki i podróże.

cheljo

ja mniej więcej przeznaczam jakąś kwotę i zawsze się w niej mieszczę.....na pewno nie wydaję więcej niż mnie stać Smile

wampa

i to jest podejście z rozsądkiem:)

Wiktoria_

mam w domu taką samą skarbonkę Blum 3 zbieram w niej pieniądze na wyjazd wakacyjny Blum 3

wampa

o to wielka musi być ta skarbonka:)

DarekDJ

wow dużo ciekawych informacji Smile

weronkaa84

Warto zrobić wcześniej plan wydatków, co pozwoli zaoszczędzić nie tylko nerwów  ale i trochę pieniędzy Smile

sisi13

Ja zawsze wydaję wiecej ;(

krisek

nie da sie tak do końca zaplanować

wampa

to też prawda

krisek

zdecydowanie

aga0495

Ciekawy artykuł Smile

aga0495

Ciekawy artykuł Smile

Julia Suszczynska

Ciekawy artykuł skorzystam z porad Smile

wampa

kiedy można trochę więcej wydać jak nie w wakacje:)

annastro

Wakacje zaplanowane i pieniąki uciułane Smile

produkty partnerów