Walka z przebarwieniami

Walka z przebarwieniami

 

Przebarwienia to ciemniejsze od reszty skóry, widoczne gołym okiem plamki. Mogą znajdować się na całym ciele, jednak przede wszystkim powstają na twarzy, dekolcie, ramionach oraz dłoniach, czyli miejscach wystawianych na słońce. 

Rodzaj i kolor przebarwień zależy od tego, jak głęboko są umiejscowione. Najpłytsze plamy naskórkowe są w kolorach od żółtego do jasnobrązowego, głębsze plamy mieszane mają barwę ciemnobrązową, a głębokie zmiany skórne przybierają kolory od ciemnobrązowego do niebieskoszarego.

 

Poznaj swego wroga

Około 65% plam na skórze dostajemy od opalania się, dlatego problem przebarwień nasila się po lecie. Gdy wystawiamy ciało na słońce, w naszym organizmie zwiększa się ilość melaniny – naturalnego barwnika skóry, który pochłania i rozprasza promienie słoneczne. Melanina działa również przeciwutleniająco i neutralizuje wolne rodniki. Chroni naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV. Opalenizna zatem to nic innego jak reakcja obronna skóry na promienie słoneczne. Długotrwałe i zbyt częste opalanie może spowodować osłabienie jej funkcji ochronnych, a wtedy następuje w niej szereg niekorzystnych zmian, takich jak: przyspieszony proces starzenia, reakcje alergiczne, utrata witalności. Skóra staje się sucha, pomarszczona, pojawiają się na niej przebarwienia.

 

Twoja broń

Aby zapobiegać przebarwieniom skóry, opalajmy się z umiarem, a wychodząc na słońce zawsze smarujmy się kosmetykami z filtrami UV. Jeżeli przebarwienia już jednak mamy, to nie pozostaje nam nic innego, jak sięgnąć po preparaty wybielające lub usunięcie płytkich plamek złuszczając zewnętrzne warstwy naskórka. Najlepsze efekty uzyskamy w przypadku terapii skojarzonej. Polega ona na odbarwianiu zmian pigmentacyjnych i złuszczaniu naskórka peelingami chemicznymi.

 

Do najczęściej stosowanych substancji przy problemach z przebarwieniami skóry należą:

  • kwasy owocowe (Alfa-hydroksykwasy) – złuszczają obumarłe komórki naskórka, dzięki czemu rozjaśniają skórę, hamują wytwarzanie melaniny. Najczęściej wykorzystywane są: kwas glikolowy, mlekowy, maleinowy, winowy, jabłkowy oraz cytrynowy.

 

  • kwas trójchlorooctowy (do stosowania tylko w gabinetach kosmetycznych) – w zależności od stężenia powoduje usunięcie naskórka z górnych warstw skóry właściwej. Należy do substancji peelingujących średnio głęboko i głęboko.

 

  • enzymy proteolityczne, takie jak papaina lub bromelaina, uzyskiwane z papai lub ananasa – stosowane są w peelingach chemicznych. Usuwają zrogowaciały naskórek i ułatwiają wchłonięcie kosmetyków pielęgnacyjnych. W zależności od stanu skóry i ilości przebarwień zaleca się stosowanie peelingów enzymatycznych 1 lub 2 razy w tygodniu.

 

  • substancje hamujące wytwarzanie melaniny otrzymywane syntetycznie – hydrochinon, kwas kojowy i arbutyna rozjaśniają przebarwienia i chronią przed powstawaniem nowych. Uwaga! Hydrochinon ma działanie uboczne, powoduje podrażnienia skóry, a przy dłuższym stosowaniu depigmentację toksyczną – utratę naturalnej barwy skóry.

 

  • substancje hamujące wytwarzanie melaniny pochodzenia roślinnego – do najbardziej obiecujących roślin należy amla, która nie tylko ma silne własności wybielające, ale neutralizuje też działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry.

 

 

Laser MeDioStar Next

Wszelkie przebarwienia oraz plamki można rozjaśniać lub całkowicie usunąć za pomocą zabiegów laserowych. Milena Rzeczkowska, kierownik działu medycyny estetycznej Nova Group, poleca zabieg laserem MeDioStar Next. Jego promieniowanie dociera w głębsze warstwy skóry, zatem jest skuteczniejszy. Urządzenie likwiduje zmiany pigmentacyjne głębokie i płytkie, rozległe i mniejsze, a także te nawracające. Koszt jednego zabiegu na MeDioStar Next waha się w granicach od 300 do 600 złotych (w zależności od wielkości przebarwienia). Po zabiegu należy bezwzględnie pamiętać o stosowaniu wysokich filtrów UV. Efekt, jaki daje MeDioStar Next, zależy od wielkości przebarwień, ich rodzaju oraz koloru. W niektórych przypadkach wystarczy jedna sesja, w innych kilka. Przed pójściem na zabieg warto jednak zapytać lekarza, czy w ogóle możemy go sobie zrobić

Przeciwwskazania: ciąża, przyjmowanie suplementów diety i witamin, które działają fotouczulająco, świeża opalenizna, choroby nowotworowe

 

65 % przebarwień powstaje w wyniku ekspozycji skóry na słońce, dlatego problem z plamami nasila się po lecie. Odbarwienia mogą pojawić się też w trakcie ciąży, okresie menopauzy, przyjmowania tabletek hormonalnych, antybiotyków lub ziołowych środków naturalnych, w przypadku chorób wątroby, niedoczynności nadnerczy, nadczynności tarczycy.

 

 

 

Udostępnij:
0