Wersow i jej zdrowy tryb życia

Wersow i jej zdrowy tryb życia

Pierwsze kroki w świecie sportu nie zawsze są proste – należy uważać na to, żeby nie zrobić sobie krzywdy poprzez zbyt forsowne, czy niedopasowane do naszej sylwetki ćwiczenia. Od czego zacząć? Od odnalezienia swojej motywacji do uprawiania sportu!

 

Dlaczego warto uprawiać sport?

 

Powodów dla uprawiania sportu jest wiele. Uprawianie sportu sprawia, że nasz organizm dłużej jest w dobrej kondycji. Wyższa sprawność fizyczna pozwala na opóźnienie procesu starzenia, a także uniknięcie części chorób, czy zwyrodnień. Są to bardzo istotne powody, każdy z nas jednak ma także swoją prywatną motywację do uprawiania sportu. Bardzo często jest to chęć poprawienia swojej figury albo poprawienie kondycji.

Od jakich ćwiczeń warto zacząć? Może pójdziesz w ślady Wersow i ruszysz na kort? 😉

 

 

 

Pierwsze kroki w sporcie

 

W zależności od tego, czy ćwiczysz w domu, czy wybierasz się na siłownię, wskazane będą inne typy ćwiczeń, zależne jest to także od twojego typu sylwetki. Szczególnie osoby z nadwagą powinny zwrócić uwagę, by nie zaczynać od zbyt forsownych ćwiczeń, które mogłyby obciążyć ich stawy. Na początek dla każdego wskazane są ćwiczenia stosunkowo lekkie – jeśli jesteś zupełnym nowicjuszem w sporcie, wybierz się na ćwiczenia sportowo-taneczne, jak zumba czy salsation.

Jest to połączenie idealne dla osób, lubiących taniec, należy jednak pamiętać o wadze sportowej takich zajęć. Jeśli nie będziemy utrzymywać poprawnej postawy i przykładać się do każdej z tanecznych figur, ćwiczenia nie będą miały dla naszych mięśni wagi rozwojowej, mogą jedynie w pewnym stopniu poprawi kondycję, co również jest wartościowe, ale w założeniu nie jest to główny efekt, który mamy osiągnąć. Jeśli nie jesteś zwolennikiem tańca, możesz wybrać się na lekkie ćwiczenia fitness.

Warto dać znać instruktorowi, że to nasz początek w świecie sportu, wtedy będzie zwracać uwagę na to, by zaproponować nam alternatywne, mniej wymagające ćwiczenia, a także kontrolować naszą postawę, sposób wykonywania ćwiczeń.

 

Ćwiczenia w domu – jaki efekt chcesz uzyskać?

 

Ćwiczenia w domu to pomysł dobry, kiedy mamy niewiele czasu w ciągu dnia, musimy jednak uważać, aby nie zrobić sobie krzywdy podczas ich wykonywania.

Paradoksalnie, to właśnie wtedy, gdy robimy prostsze ćwiczenia, ale obok nie ma nikogo, kto kontroluje poprawny sposób ich wykonywania, jesteśmy mocno narażeni na kontuzje, czy przeforsowanie. Wśród domowych ćwiczeń królują brzuszki, pompki oraz przysiady – trio, odpowiedzialne za atuty, które chciałaby mieć każda z nas. Szczupłe ramiona, jędrne pośladki i płaski brzuch.

Każde z tych ćwiczeń jest odpowiednie na początek, uważajmy jednak, by nie zaczynać od zbyt dużej ilości wykonywanych powtórzeń i by w trakcie ćwiczeń mieć poprawną postawę. Obowiązkowe są lekko zgięte kolana, skierowane na zewnątrz, stopy równie skierowane do zewnątrz oraz proste plecy.

Zwróć uwagę na te elementy, ponieważ bez nich możesz narazić się na poważne dolegliwości.

 

Sport to zdrowie

 

Nie zastanawiaj się dłużej – zacznij uprawiać sport, bo jest to jeden z czynników, który ma znaczący wpływ na nasze życie. Im bardziej jesteśmy sprawni, tym też podwyższają się nasze morale, polepsza samopoczucie. Nawet jeśli wydaje ci się, że przed tobą długa droga, samo jej wykonywanie da ci wiele dobrego.

Sport pozwala odciąć się od problemów codzienności, podwyższa poziom endorfin, a tym samym poziom naszego codziennego szczęścia. Pamiętaj jednak, że nie możesz oczekiwać widocznych fizycznie efektów zbyt szybko – lepiej poczekać i wyrabiać kondycję fizyczną w swoim naturalnym tempie, niż narazić się na skutki negatywne dla zdrowia.

W końcu sport ma prowadzić nas do zdrowia, a nie je odbierać. Róbmy więc wszystko z rozsądkiem i rozważnym podejściem.

 

Udostępnij:
0