Więcej światła!

Przesiadasz się z samochodu na rower? Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Zobacz, jak dobierać lampki, by jazda była nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.

Wiosną i latem po zmroku jeździ na rowerze więcej osób niż jesienią czy zimą. Dlatego odpowiednie oświetlenie to nie fanaberia, a konieczność! Sprawdź, które lampki są najlepsze i jak je regulować.

Lampka pod siodełko – dlaczego ważna?


Wiosną i latem kierowcom ograniczają widoczność deszcz lub poranna mgła, ale nie tylko. Jeśli poruszamy się po jezdniach, a zwłaszcza wąskich i krętych szosach w lasach, to warto zadbać o odblaski zamocowane w dobrze widocznych miejscach oraz mocną czerwoną lampkę z tyłu. Dlaczego? – Kierowca na takiej drodze widzi grę światła i cienia, nużącą wzrok i osłabiającą koncentrację. Rowerzysta bez odblasków, widocznej tylnej lampki, a na dodatek ubrany na ciemno zlewa się z otoczeniem. To bywa niebezpieczne, ponieważ daje kierowcy niewiele czasu na reakcję – wyjaśnia Dominik Mirowski, znawca oświetlenia rowerowego, ekspert bloga Light Test. Pamiętajmy też, że przepisy wymagają, by każdy rower miał tylny czerwony odblask. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto mieć dodatkowe odblaski zakładane na nogi, mocowane do plecaka lub bezpośrednio do roweru. Użyteczne są na przykład odblaski w formie breloczków, które można zamontować w dowolnym miejscu. Można także dobrać folię odblaskową pod kolor roweru – na co dzień niewidoczna, oświetlona lampami samochodu doskonale spełnia swoje zadanie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze oświetlenia tylnego?
•Mikrolampki z jedną diodą nadają się tylko do miasta.

•Na szosie najlepsze są diody typu „power LED” – z nowym kompletem baterii będziemy widoczni z odległości ponad 1000 m.
•Boczna widoczność lampki to ważny parametr, ponieważ wpływa na lepszą widoczność w mieście.
•Istotna jest też możliwość ustawienia trybu światła ciągłego i różnych kombinacji pulsacyjnych.

Oświetlenie przednie – widzieć w lesie i na szosie
Warto wziąć pod uwagę, że choć latem wieczorem słońce wciąż świeci, to stoi już nisko nad horyzontem. Jeśli poruszamy się po drogach w gęstych lasach, to widoczność o tej porze robi się ograniczona. – Trudniej zauważyć dziury, kamienie czy wystające korzenie. Jeśli wybieramy się na dłuższą, całodzienną wycieczkę, to lepiej mieć ze sobą oświetlenie również na wypadek, gdybyśmy wracali już po zmroku. W tej roli sprawdzi się niewielka lampka ze zintegrowanym zasilaniem, którą można łatwo schować do kieszeni lub plecaka, ale mikrolampka spełniająca wymogi „posiadania oświetlenia” będzie już za słaba – mówi Dominik Mirowski. Natomiast jeśli planujemy podróżować szosą po zmroku, to warto zaopatrzyć się w lampki z diodami typu „power LED” (o mocy od 200 lumenów, ale warto wybrać takie o mocy 500-600 lumenów).
– Ich zaletą jest to, że zapewniają dalekie i szerokie pole widzenia. Z drugiej strony zapewniają też komfort jadącym z naprzeciwka kierowcom, ponieważ takie lampki przypominają mocą światła mijania – mówi Cyprian Lemiech, ekspert od oświetlenia przenośnego firmy Mactronic.

Ustaw lampkę tak, by nie oślepiać
Wiosną i latem po zmroku jeździ na rowerze o wiele więcej osób niż jesienią lub zimą. Wielu rowerzystów nie uświadamia sobie, że przez złe ustawienie lampki mogą oślepiać jadących (lub idących) z naprzeciwka. – Zwykle nie zauważa się, że własna lampka jest źle ustawiona. Lampka nie powinna być regulowana ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko. W pierwszym przypadku będzie przeszkadzać innym, w drugim nie będzie oświetlać drogi przed nami – dodaje Cyprian Lemiech.

 

Jak sprawdzić i ustawić przednią lampkę?
• Ustaw rower przed ścianą (nie stawiaj go na nóżce, wyprostuj kierownicę) – najlepiej w odległości ok. 5 m.
• Zaznacz na ścianie wysokość, na jakiej zamontowana jest lampka rowerowa.
• Jeśli promień światła pada powyżej tej wysokości, to znaczy, że twoja lampka oślepia innych.
• Jeśli promień pada nieco poniżej tej wysokości, wszystko jest w porządku.

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Komentarze

kylaina

Kupując rower w sklepie od razu dobrano mi światła Smile

Dorota Niewiadomska

Nie znam się na tym kompletnie,a nawet nie pomyślałam że coś trzeba z tym robić.Rower kupiony wraz z zaufaniem do sprzedawcy w tej kwestii.

bozenkaxxj

Dobry artykuł i na czasie, teraz wyciągamy rowery więc warto wszystko sprawdzić Smile

OLIWIA25

Oswietlenie to podstawa bezpiecznej jazdy Smile

wampa

to prawda

OLIWIA25

Zapobiega wielu wypadkom Smile

sisi13

Mój stacjonarny niczego nie potrzebuje Wink

mcjazz

Pomocy artykuł! Ja się na tym kompletnie nie znam i nie zwracałam na to wcześniej uwagi :O

dreams1

ciekawe Smile

agusia65

bardzo ciekawy artykuł Biggrin

wampa

lubię jeździć na rowerze

OLIWIA25

Ja też i czekam aż się ociepli by wsiąść na rower Smile

Iwo

Na rowerze jeżdzę duzo sszczególnie w weekendy ale pilnuje aby wszystko było odpowiednie

produkty partnerów