Face&Look > ZDROWIE > Zadbane zęby – ważny element dobrego wizerunku

Zadbane zęby – ważny element dobrego wizerunku

Zależy Ci na dobrej prezencji? Zadbaj zatem nie tylko o odpowiedni ubiór czy dobrą fryzurę, lecz także piękny uśmiech, którego podstawą są zadbane zęby bez ubytków. Teraz łatwo to osiągnąć, np. dzięki implantom, które zapewnią komfort i pewność siebie.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – brzmi jedno z popularnych powiedzeń. I coś w tym jest. Dobry wizerunek wpływa na nasze relacje w pracy, jak również życiu osobistym. Piękny uśmiech, w tym ładne i pełne uzębienie, jest jednym z jego istotnych elementów. Dla większości osób brak zęba to nie lada problemem, który negatywnie wpływa na samoocenę. Stomatologia oferuje wiele rozwiązań w takiej sytuacji, najlepszym z nich są z pewnością implanty.

Implant – czyli co? Implant zębowy jest inaczej nazywany sztucznym korzeniem. „Jest to rodzaj śruby wkręcanej w kość na której umieszcza się sztuczny ząb, czyli koronę. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji implantów jest tytan. Jest on bowiem obojętny biologicznie, odporny na rozpuszczanie, a przede wszystkim nie wywołuje żadnych, niebezpiecznych dla organizmu, odczynów alergicznych” – mówi dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska z Centrum Medycznego ENEL-MED. Implant z pewnością ma większą stabilność niż proteza. Metoda ta pozwala zapomnieć o tym, że w ogóle miało się jakiekolwiek ubytki w uzębieniu. Daje to pacjentowi większy komfort, a to jest najważniejszym celem leczenia.

Z wizytą u implantologa. Założenie implantu odbywa się w kilku etapach. W pierwszej kolejności zaleca się pacjentowi wykonanie zdjęcia pantomograficznego, czasami również tomografii komputerowej. Badania pomogą ustalić ilość tkanki kostnej, w miejscu wszczepienia implantu. W przypadku jej braków lekarz zaleca tzw. augumentację, czyli sterowaną regenerację kości.

„Założenie sztucznego korzenia odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub całkowitym i trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Okres zrośnięcia się implantu z kością wynosi od 3 do 6 miesięcy w zależności od miejsca wszczepienia, tj. żuchwy albo szczęki. Prawidłowo wykonany zabieg implantacji jest dobrze tolerowany i w większości wypadków nie wywołuje żadnych poważniejszych dolegliwości bólowych” – mówi specjalista z Centrum Medycznego ENEL-MED. Po zabiegu lekarz implantolog zaleca pacjentowi przyjmowanie konkretnych antybiotyków oraz zimne okłady. W pierwszych dniach po implantacji nie powinno się pić gorących napojów, spożywać alkoholu, palić papierosów czy jeść ciepłych posiłków. Najlepszym rozwiązaniem są dania w postaci płynnej, mniej więcej przez tydzień.

Zalety implantów. Założenie implantów nie wymaga szlifowania sąsiadujących z ubytkiem zębów, co jest niezbędne w przypadku wykonywania stałych uzupełnień typu most protetyczny. Tym samym nie przyczynia się do ich niszczenia. Metoda ta ma również wiele innych zalet związanych z wizerunkiem i komfortem pacjenta. Braki w uzębieniu przyczyniają się do powstania dodatkowych zmarszczek mimicznych, szybszego efektu starzenia się twarzy czy problemów ze zgryzem. Aby zahamować te przykre konsekwencje, braki zębowe należy uzupełniać w krótkim czasie po utracie własnych zębów. Zastosowanie implantu przeciwdziała także ewentualnym wadom wymowy, które mogłyby być efektem powstania ubytków.

Odbudowy na implantach trudno odróżnić od naturalnych zębów. Są one niezwykle trwałe i przy prawidłowej pielęgnacji nie ulegają uszkodzeniom. Ich wyższość w stosunku do innych rodzajów uzupełnień protetycznych przejawia się również w tym, że można je pielęgnować tak jak naturalne zęby, używając ogólnie dostępnych środków, np. past do zębów, konwencjonalnych szczotek, nici i irygatorów. Osoby z implantami powinny zgłaszać się mniej więcej co pół roku na wizytę kontrolną, czyli podobnie jak osoby posiadające własne uzębienie. Z taką samą częstotliwością powinny poddawać się także profesjonalnym zabiegom w gabinecie higieny. 

Dodaj komentarz

Komentarze

basiamiecz715

Aby pięknie wyglądać musimy zadbać nie tylko o ubiór, makijaż.... ale równie o piękne zęby, aby uśmiech nie schodził z twarzy....

jogav

dokładnie

Agaagaja

Zadbane zęby i usmiech to ozdoba każdego.

mcjazz

Na szczęście nie miałam takiego problemu jak widoczny ubytek w uzębieniu.. Ale marzą mi się piekne perełki, które zafunodwała sobie większość aktorek Wink Tylko cena... Na razie o biały uśmiech dbam odpowiednimi pastami, paskami wybielającymi i skorzystałam z zabiegu lampami Beyond Smile

Dorota Niewiadomska

W obecnych czasach kiedy możliwości jest ogrom można naprawdę zadbać o uzębienie.Jeśli jest odwrotnie to chyba tylko z ...lenistwa.

jogav

zgadzam się

Dorota Niewiadomska

Ja również Wink 

dreams1

to prawda, zęby to wizytówka człowieka Smile Trzeba dbać Smile

Beatris20

Implanty są najlepsze, cudowne, piękne , ale mają jedną zasadniczą wadę - cenę.Prz yokazji artykułu przypomnieliście mi , że muszę zapisać sie na wizytę do stomatologa :D.

jogav

haha

sisi13

Zęby to nie tylko wizerunek. To zdrowie i jakość życia.

OLIWIA25

O zęby dbam- to podstawa zdrowia Smile

jogav

tak Smile

Małgorzata Omelańska

O tak staram sie dbać ponieważ kiedyś sobie pofolgowalam nie chodzilam regularnie do stomatologa więc i ząbki gwałtownie się psuły , teraz regularnie odwiedzam dentystę żeby zapobiec sytuacji związanej z implantami.

maybe92

Muszę wreszcie zadbać o swoje zęby. Porządnie zastanawiam się również nad aparatem ortodontycznym.

Marylka771

Zadbane zęby to podstawa!

Agnieszka Niwińska

Oj nie lubię wizyt u dentysty i zwykle odwlekam jak najdłużej Sad

jogav

kiedyś nie lubiłam, teraz mi nie przeszkadzają Smile

agusia65

dbam o nie jak mogę Biggrin

kryska.67

No cóż, moje uzębienie ma wiele do życzenia, nie jest takie jakbym chciała.

eliska

Implanty są bardzo drogie i nie każdego na nie stać mój znajomy wstawił sobie implant ale organizm odrzucił i nie wiadomo czemu 

Patula

Ja bardzo dbam o zęby i jestem częstym gościem u stomatologa  na razie nie mam żadnych ubytków a w razie czego to też bym się zdecydowała na implant

Iwo

Na szczęście na razie mam zdrowe zęby dentystę odwiedzam a implanty jeśli będzie trzeba wymienić 1 to skorzystam

maddy (niezweryfikowany)

Podobnie jak ja, tym razem nawet wzięłam paragon za przegląd zębów żeby zarejestrować w Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwa Finansów

bozena002

Piękne zęby to wizytówka każdej kobiety.

anias88

no tak, pora odwiedzić dentystę

alonek

Niestety nie każdego stać na polepszenie uśmiechu :(.

alonek

Nie każdego stać na poprawę wizerunku uzębienia.

alonek

Nie każdego stać na poprawę wizerunku uzębienia.

aga0495

Zawsze zawracam uwagę na zęby u innych, uważam że to w pewnym sensie wizytówka Smile

jogav

też tak myślę Smile

Strawberrypie

Podobno, kazdy jest piekny jak sie usmiecha, wiec trzeba dbac o ten usmiech Smile

wampa

ostatnio dentysta pochwalił moje ząbki:)

kz

Wybór implantów nie jest łatwy, tu nie liczy się cena tylko jakośc i pewna firma, która zapewni nam dostęp do elementów wymiennych po latach. Często się słyszy że dany model implantów wyszedł z użycia i stomatolog nie może nam go wymienić w razie uszkodzenia przez co musimy użyć innego systemu. Uważam że lepiej zapłacić więcej za pewność dostępu do tego samego modelu implantów niż później płacić dwa razy. Oprócz firmy liczy się również doświadczenie w wszczepianiu implantów, jeśli stomatolog tylko w tym się specjalizuje to przeprowadza takie zabiegi praktycznie codziennie zdobywając przy tym odpowiednie doświadczenie. Z doświadczenie znajomych widzę różnicę między implantem zamocowanym przez stomatologa od wsyzstkiego i od stomatologa, który zajmuje się tylko implantami. Wszystkim którzy chcą mieć implanty zębów polecam Implanty Szczecin