Żarówki LED – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Żarówki LED – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Żarówki ledowe do domu – dlaczego to dobry wybór?

Pierwsza żarówka LED pojawiła się na rynku w 1994 roku. Ale potrzeba było jeszcze wielu lat, aby ledy zastąpiły tradycyjne oświetlenie. Wynikało to przede wszystkim z ich bardzo wysokiej ceny. Dzisiaj żarówki LED, choć nadal kosztują nieco więcej niż żarówki wolframowe, są zdecydowanie przyjaźniejsze dla naszego portfela.  Wynika to z bardzo długiego czasu pracy, kilkukrotnie dłuższego niż inne rozwiązania. Oczywiście wszystko zależy od modelu, dlatego zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zakup, zapoznajmy się z informacjami od producenta  wyjaśnia specjalista sklepu Lampy.pl.

Jak działa żarówka LED?

Jak właściwie działa żarówka LED? Zacznijmy od tego, że nie istnieje coś takiego jak ledowa żarówka. Jednakże jest to na tyle powszechne określenie, że wszelkie informacje na temat oświetlenia ledowego znajdziemy właśnie pod tym hasłem. Możemy więc swobodnie używać go na co dzień. Poprawnie powinno mówić się o lampach LED. Oświetlenie to bazuje na diodach elektroluminescencyjnych. Ledy wytwarzają białe światło na kilka sposobów. Na przykład poprzez mieszanie niebieskiego, czerwonego i zielonego światła. Albo poprzez pokrycie luminoforami źródła niebieskiego światła. Niektórzy producenci stosują w jednej lampie oba rozwiązania.

Jak dobrać żarówki LED?

Żarówki LED do domu dobierać będziemy w oparciu o kilka parametrów. Jednym z nich jest gwint. Najpopularniejsze modele to żarówki LED E14, LED E27 i żarówki LED GU10. E14 i E27 to najpopularniejsze gwinty, spotykane w większości żarówek wykorzystywanych w domach. Nazwy pochodzą od średnicy – odpowiednio 14 mm i 27 mm. Żarówki z takimi gwintami działają przy napięciu 230V. Możemy spotkać się także z potocznym nazewnictwem E14 i E27, czyli „małym gwintem” i „dużym gwintem”. Żarówki LED GU10 natomiast posiadają mocowania bagnetowe. Są to dwa oddalone od siebie o 10 mm piny, które musimy włożyć do otworów gwintowych. Następnie powinnyśmy obrócić żarówkę o 90°. Ten rodzaj żarówek także działa z napięciem 230V.
Drugim ważnym czynnikiem będzie barwa światła. Wyrażana w Kelwinach, naturalna, dzienna barwa to ok. 4000 K. Pamiętajmy, że im wyższa wartość, tym chłodniejszą barwę światła otrzymamy. Natomiast zbyt niska temperatura barwowa sprawi, że światło żarówki będzie spełniać jedynie funkcję dekoracyjną. Możemy spotkać się także z takimi określeniami jak Warm White LED oraz Neutral White LED. To pierwsze oznacza ledy emitujące ciepłe, białe światło (poniżej 3300 K), natomiast to drugie – neutralne, białe światło o temperaturze barwowej 3300-5300 K.

Czy żarówki LED można ściemniać?

Zwykłe żarówki LED, które nie posiadają w opisie producenta informacji o funkcji ściemniania, nie powinny być poddawane tej czynności. Jeśli nam jednak na niej zależy, już podczas wyboru oświetlenia szukajmy żarówek LED ściemnialnych.

Czy żarówki LED są energooszczędne?

 Energooszczędność żarówek LED opiera się na trzech kwestiach – czasie działania, ilości pobieranej energii oraz ilości energii, która przetwarzana jest na światło  tłumaczy specjalista sklepu Lampy.pl. I tak, tradycyjna żarówka zapewniała do ok. 10 tys. godzin pracy. Natomiast żarówka LED potrafi działać nawet do 60 tys. godzin. Oczywiście ważne jest tutaj wybranie sprawdzonego producenta. Okazyjnie kupione tanie żarówki LED najprawdopodobniej nie okażą się dobrą inwestycją. Po drugie, żarówki LED pobierają ok. 80% mniej energii niż tradycyjne oświetlenie. Przysłuży się to nie tylko planecie, ale i naszemu portfelowi. Jeśli zaś chodzi o procent wytwarzanej energii, która zamienia się w światło, a nie ciepło, to w przypadku oświetlenia ledowego jest to zdecydowana większość. W przypadku tradycyjnych żarówek to zaledwie 5-10%. Co prowadzi nas do kolejnego punktu.

Czy żarówki LED się nagrzewają?

Czyli do kwestii czy żarówki LED się nagrzewają? Jako że energia ledów zamienia się głównie w światło, a nie ciepło, żarówki nieznacznie zwiększają swoją temperaturę. Jeśli jednak chcemy mieć absolutna pewność, że żarówka się nie nagrzeje, sięgnijmy po tak zwane radiatory, czyli elementy chłodzące. Dlaczego może być to ważne? Jeśli bowiem zastosujemy ledowe żarówki w pokoju dziecka, to znacznie zwiększymy jego bezpieczeństwo.

Gdzie wyrzucać żarówki LED?

Na pewno nie do zwykłego kosza na śmieci! Jeśli na naszym osiedlu nie ma specjalnego pojemnika na żarówki, mamy jeszcze kilka opcji. Na stronie lokalnego Urzędu Gminy znajdziemy adresy wszystkich punktów zbierania elektrośmieci. Możemy także oddać je w sklepie, jeśli kupujemy tam nowe żarówki. Uwaga, możemy zostawić maksymalnie tyle żarówek, ile kupujemy.


artykuł sponsorowany

 
Udostępnij:
0