Kąpiel parowa to znakomita metoda na dokładne oczyszczenie skóry. Ma działanie pielęgnacyjne, odkażające oraz przeciwzapalne. Pod wpływem wysokiej temperatury gruczoły łojowe ulegają odblokowaniu, co umożliwia usuwanie zbędnych toksyn i zanieczyszczeń. Ma działanie pielęgnacyjne, odkażające oraz przeciwzapalne. Regularne stosowanie kąpieli parowej poprawia krążenie krwi. W zależności od tego jakie chcemy uzyskać efekty, możemy dodać różne zioła, np. jeżeli zależy nam na oczyszczeniu wskazane jest dodać kwiat lipy, a jeśli chcemy poprawić ukrwienie, doskonała będzie kąpiel z dodatkiem pokrzywy lub rozmarynu.
Częstotliwość stosowania kąpieli parowej, zależy przede wszystkim od typu naszej cery. W przypadku skóry normalnej wystarczy, jeżeli poddamy się takiemu zabiegowi raz w tygodniu. Cera tłusta potrzebuje natomiast większej częstotliwości – nawet do trzech razy w ciągu tygodnia. Przy skórze suchej zaleca się przygotowanie kąpieli parowej raz na dwa tygodnie. Z tego typu zabiegu powinny zrezygnować osoby mające problemy z naczynkami oraz takie, które cierpią na zapalne choroby skóry i dolegliwości ze strony układu oddechowego. Nie powinny być także stosowane w przypadku jaskry, miażdżycy tętnic oraz nadciśnienia tętniczego.
Jak przygotować kąpiel parową? Na początku musimy pamiętać o oczyszczeniu naszej skóry. Najlepiej zrobić to przy pomocy wacika zwilżonego tonikiem, bądź płynem micelarnym. Następnie do naczynia średniej wielkości wsypujemy garść suszonych ziół lub wlewamy 2-3 łyżeczki odpowiedniego preparatu ziołowego dostępnego w drogeriach i aptekach. Wszystko to zalewamy ok. 1,5 litra gotującej wody. Pochylamy twarz nad wywarem z zachowaniem bezpiecznej odległości ok. 40 cm, żeby skóra nie uległa poparzeniu. Następnie przykrywamy głowę i naczynie dużym ręcznikiem. W zależności od rodzaju cery i stopnia zanieczyszczenia zabieg powinien trwać maksymalnie 5-10 minut. Po zakończeniu zabiegu należy opłukać twarz zimną wodą a następnie delikatnie osuszyć ją przy pomocy ręcznika. Zalecane jest również nałożenie maseczki pielęgnacyjnej.
Po zabiegu unikajmy wychodzenia z domu, gdyż nasza skóra mogłaby być narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych m.in. wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.